Heren a automatů v Česku dál ubývá. V příštím roce má vzniknout registr vyloučených hráčů

Počet heren v Česku od roku 2012, kdy jich bylo nejvíce, klesl o tři čtvrtiny na 1801. Počet automatů se pak za tu dobu snížil o 48 procent na 38 947. V Česku je aktuálně 457 obcí s úplným zákazem hazardu. Na tiskové konferenci to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Resort připravuje IT systém na ochranu hráčů před hazardem včetně registru vyloučených hráčů. Fungovat by měl začít v průběhu příštího roku.

„Česko přestalo být kasinem v srdci Evropy, zákon o hazardních hrách funguje. To je naprosto zásadní věc. V loňském roce byla znovu povolená drtivá většina kamenných provozoven. Platí v nich však nové adiktologické brzdy jako povinná registrace hráčů, nabídka sebeomezujících opatření, povinné přestávky ve hře, zavírací doba nebo omezení reklamy,“ řekla Schillerová.

Podle ní hazard téměř zcela vymizel z hospod, restaurací a barů, kde byl v minulosti povolován v rámci takzvaných zvláštních režimů. „V tomto režimu je v provozu už jen několik desítek posledních automatů, kterým doběhnou zbývající povolení v tomto roce a nebudou obnovena. Zákon neumožňuje hazard v hospodách a barech z důvodu jeho vysoké rizikovosti pro vznik závislosti,“ doplnila ministryně.

Vývoj počtu hazardních provozoven
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Podle údajů ministerstva financí je v Česku aktuálně 457 obcí s celoplošným zákazem hazardu. Jde například o Prahu 2, Kladno, Českou Skalici, Klatovy, Český Šternberk, České Budějovice, Bohumín, Rokycany nebo Jihlavu. Celní správa v posledních dvou letech zadržela 2753 nelegálních automatů. Nejvíce v Praze, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Nejméně v Pardubickém kraji.

Černé scénáře kritiků blokace ilegálního on-line hazardu se podle Schillerové nenaplnily

V oblasti internetu byla podle Schillerové účinná možnost zařazení ilegálního provozovatele na takzvaný blacklist. Takovému provozovateli je blokován platební účet a internetová stránka. „Samotná možnost blokace měla velmi silný preventivní efekt, z trhu se dobrovolně stáhly desítky ilegálních provozovatelů. Na blacklistu je jich pouze devět, což považuji za velký úspěch. Nenaplnily se černé scénáře kritiků tohoto opatření, kteří strašili cenzurou internetu,“ uvedla dále Schillerová.

Brífink ministerstva financí k situaci v oblasti hazardu (zdroj: ČT24)

Ministerstvo podle ní od příštího roku spustí IT systém na ochranu hráčů před hazardem včetně registru vyloučených hráčů. „Ten zamezí v hraní příjemcům sociálních dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, gamblerům se soudním zákazem nebo nařízenou ochrannou léčbou závislosti a také patologickým hráčům, kteří o zapsání sami požádají,“ dodala Schillerová.

Na začátku roku 2017 nabyl účinnosti zákon o hazardních hrách. V hernách zavedl dvoustupňové povolovací řízení a omezil takzvané zvláštní provozní režimy, tedy hazard v restauracích, barech nebo na benzinových pumpách. U on-line her zavedl povinnost registrace na pobočkách.