ČSA koupí od Airbusu sedm letadel. Získáme úsporné stroje nové generace, chlubí se dopravce

Události ČT: ČSA koupí od Airbusu sedm letadel (zdroj: ČT24)

České aerolinie (ČSA) odeberou od společnosti Airbus čtyři stroje A220-300 a tři letouny A321XLR s delším doletem – tedy sedm nových letadel. První dvě dopravce zařadí do své flotily příští rok, další stroje obdrží v letech 2021 a 2025. Cenu transakce zástupci leteckého dopravce neuvedli.

Dodávka letounů A321XLR má nahradit sedm původně objednaných letadel A320neo. Letadla A220-300 pak mají ve flotile ČSA nahradit letouny ATR, u kterých vyprší leasingové smlouvy. Firma dodala, že ČSA tak získají nejmodernější úsporná letadla Airbus nové generace.

„První dva letouny Airbus A220 zařadí ČSA do flotily koncem roku 2020, další A220 obdrží ČSA v prvním a druhém čtvrtletí 2021. Dodávky letounů A321XLR s dlouhým doletem jsou naplánovány v roce 2025,“ uvedla společnost Smartwings, která je mateřskou firmou ČSA.

Předseda představenstva ČSA Petr Kudela uvedl, že „letouny díky zcela novému uspořádání kabiny nabízí nejvyšší možnou úroveň kvality pohodlí ve své třídě i na dlouhých letech“.

Mateřskou společnost trápí problematická letadla Boeing 737 MAX

Flotilu ČSA nyní tvoří 14 letadel, přičemž dopravce nabízí spojení do desítek destinací v zemích Evropy, Blízkého východu a Asie. Většina linek ČSA je provozována ve spolupráci s mateřskou společností Smartwings letouny z flotily Smartwings Group.

Samotná společnost Smartwings čelí potížím s letadly Boeing 737 MAX, jejichž provoz kvůli nedávným nehodám zakázala Evropská agentura pro bezpečnost létání (EASA). Smartwings mají sedm těchto letounů.

Smartwings Group je majoritně vlastněná skupinou Unimex Group Jiřího Šimáně a Jaromíra Šmejkala.