ČNB počítá pro příští rok s růstem ekonomiky jen o 0,2 procenta

Praha – Příští rok poroste hrubý domácí produkt tuzemské ekonomiky jen o 0,2 procenta. Vyplývá to z nové prognózy České národní banky (ČNB), která tak odhad vývoje ekonomiky zhoršila o 0,6 procentního bodu. Pro letošní rok ČNB nadále počítá s poklesem ekonomiky na 0,9 procenta.

ČNB svou novou prognózou následuje ministerstvo financí, které v říjnové prognóze zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl HDP klesnout podle MF o jedno procento a příští rok růst o 0,7 procenta.

„Česká ekonomika letos klesne vlivem výrazného zpomalení zahraniční poptávky a celkově utlumené domácí poptávky,“ uvedl Singer. Příští rok budou podle něj proti sobě působit pozvolné oživení zahraniční poptávky a restriktivní dopady konsolidace veřejných financí. „K nějakému znatelnějšímu tempu růstu se dostaneme až v roce 2014,“ dodal guvernér. V roce 2014 ČNB očekává růst HDP o 1,9 procenta. 

Nová prognóza ČNB počítá podle guvernéra Miroslava Singera s poklesem tržních úrokových sazeb a následně s jejich růstem až v roce 2014. Inflace se bude kvůli plánovaným daňovým změnám podle ČNB pohybovat lehce nad dvouprocentním inflačním cílem. 

Miroslav Singer, guvernér ČNB

„Zdrojem inflace jsou daňové změny a postupně odeznívající růst dovozních cen a cen potravin.“

Miroslav Singer
Zdroj: ČTK, Kateřina Šulová

ČNB očekává ve čtvrtém čtvrtletí 2013 inflaci 2,3 procenta, tedy stejně jako předchozí prognóza. V prvním čtvrtletí 2014 ČNB počítá v nové prognóze s inflací 1,6 procenta. Měnově-politická inflace, očištěná o vliv změn nepřímých daní, se ale bude podle ČNB pohybovat pod dvouprocentním inflačním cílem.  

Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje jsou podle Singera celkově vyrovnaná. „Vysoká nejistota panuje okolo rozpočtových konsolidačních opatření v příštím roce a jejich dopadů do ekonomiky,“ uvedl guvernér.   

Kurz české koruny v letošním i příštím roce centrální banka v nové prognóze očekává na 25,10 Kč/EUR. Následně v roce 2014 odhaduje ČNB mírně oslabení na 25,20 koruny za euro.

Česká národní banka dnes snížila úrokové sazby na rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta. 

Vydáno pod