Čínští podnikatelé se do EU dostanou přes Česko, plánuje Sobotka

Bělehrad/Praha – Česko-čínská spolupráce v celé řadě oborů by měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vést k tomu, že se pro čínské podnikatele staneme vstupní branou do Evropské unie. Sobotka to řekl dnes po jednání se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem v Bělehradě. Oba premiéři se v hlavním městě Srbska účastní summitu zemí střední a východní Evropy a Číny nazvaný 16 + 1.

„Shodli jsme se s předsedou čínské vlády, že je důležité, aby vztahy mezi Českou republikou a Čínou měly několik vrstev,“ řekl Sobotka. Mělo by podle něj jít například o vztahy ekonomické, kulturní, zdravotnickou spolupráci nebo oblast dialogu o lidských právech a právním státě. „Chceme v takovýchto mnohovrstevnatých vztazích s Čínou pokračovat i v příštích letech,“ dodal.

„Všechny tyhle kontakty, které mají řadu vrstev a mnoho vrstev, by v konečném důsledky měly vést také k tomu, že Česká republika bude hrát roli jakési vstupní brány pro čínské podnikatele, pro Čínu v rámci Evropské unie,“ prohlásil český předseda vlády.

S čínským premiérem mluvil Sobotka například o otevření přímé letecké linky mezi Prahou a Šanghají, kterou Li podle českého premiéra podporuje. Sobotka také vyjádřil přesvědčení, že po schůzce vzrostla šance na to, aby Česko v roce 2016 hostilo summit premiérů zemí střední a východní Evropy a Číny ve formátu 16 + 1. Li Kche-čchiang také od svého protějšku obdržel pozvánku do Prahy. Sám Sobotka by měl do Číny odletět na jaře příštího roku.

Česko, Čína a právní stát

Oba premiéři se dnes podle Sobotky dotkli také otázky dialogu o právním státu. „Ten dialog může přispívat k vzájemnému pochopení, abychom lépe chápali svůj pohled na svět, své hodnoty, které vyznáváme,“ podotkl Sobotka, podle něhož byl letošní rok zlomovým pro česko-čínské vztahy.

Předseda ČSSD, podle něhož je platforma 16 + 1 pro Česko zajímavá tím, že mu dává možnost speciálních vztahů s asijskou velmocí, zmínil i další oblasti spolupráce obou zemí. Připomněl, že se příští rok v Česku uskuteční zdravotnický summit 16 + 1 a do ČR přijede skupina čínských dětí na ozdravný pobyt. V oblasti moderních technologií pak zase Česko bude hlavním partnerem technologického veletrhu, který se uskuteční v Šanghaji.

Na okraj summitu se dnes Sobotka k bilaterálnímu jednání setkal také se srbským premiérem Aleksandarem Vučičem. Hovořili spolu zejména o hospodářské spolupráci. Podle Sobotky se českým firmám v Srbsku začíná dařit hlavně v oblastech energetiky a dopravní infrastruktury.