Čínská AI DeepSeek spustila volný pád akcií části technologických firem v USA

3 minuty
Události: Nástup čínského start-upu DeepSeek
Zdroj: ČT24

Spuštění levné čínské aplikace umělé inteligence DeepSeek otřáslo technologickým sektorem v USA. Akcie firem rychle oslabily, u výrobce čipů Nvidia o téměř 17 procent. Tržní hodnota této společnosti tak klesla skoro o 600 miliard dolarů (asi 14 bilionů korun), což je nejprudší jednodenní pokles v historii akciového trhu USA, píše stanice CNBC. Prezident Donald Trump to označil za budíček pro firmy zabývající se umělou inteligencí (AI).

„Spuštění aplikace DeepSeek jedné čínské firmy by mělo být budíčkem pro naše podniky,“ nechal se slyšet Trump. Podle něj to musí americkým firmám připomenout, že se potřebují soustředit na zlepšování své konkurenceschopnosti, aby byly na trhu úspěšné.

AI asistent start-upu DeepSeek se v pondělí, tedy týden po uvedení na americký trh, stal v USA vůbec nejstahovanějším. Nástup čínské aplikace otřásl americkými technologickými firmami, které zaznamenaly silné ztráty na burze.

Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil 3,07 procenta a uzavřel na 19 341,83 bodu. Za jeho poklesem stál zejména propad akcií firmy Nvidia o 17 procent. Index S&P 500 klesl o 1,46 procenta na 6012,28 bodu. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se nicméně zvýšil o 0,65 procenta na 44 713,58 bodu.

Obchodního ředitele společnosti XTB Vladimíra Holovku prý překvapilo, jak na uvedení systému zareagoval trh. „Vzniklo tam to, že americké technologické společnosti (…) už zkrátka nemusí být lídry, právě DeepSeek to znatelně narušil a zasel určitou nejistotu do jinak relativně vyšponovaného akciového trhu, (…) který se v posledních měsících vezl na vlně potenciálu umělé inteligence,“ popsal v 90' ČT24.

Holovka připomněl, co se DeepSeek „dokázal naučit v relativně slušné kvalitě za zlomek technologických nákladů i za zlomek času“. „Což vyvolalo velké obavy, zdali je vůbec zapotřebí tolika čipů do výroby, na čemž stála teze investorů do Nvidie,“ dodal.

16 minut
90' ČT24: Čínská umělá inteligence poráží konkurenci
Zdroj: ČT24

Dominance USA v ohrožení

Model od čínské společnosti DeepSeek byl údajně vyvinut s mnohem nižšími náklady než konkurenční americké systémy, což vyvolalo pochybnosti ohledně budoucnosti dominantního postavení Spojených států v oblasti AI i ohledně rozsáhlých investic, které americké podniky v souvislosti s AI plánují.

„Vše způsobilo zveřejnění nového čínského AI modelu DeepSeek R1. Ten se od své publikace stal obrovským hitem – v americkém AppStoru je tato aplikace na prvním místě těch nejstahovanějších,“ komentoval reakci finančních trhů analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

„Nový model můžeme skutečně označit jako ,Temu mezi AI modely‘. DeepSeek totiž ukázal, že revoluční AI model se dá vytvořit i s nižšími náklady a s využitím starších AI čipů od Nvidie,“ dodal expert.

„Tyto čipy jsou speciálně vyvinuté na operace s velkými vektory a maticemi a v podstatě nic jiného neumí. Musí se programovat speciálními programy, a tam je Nvidia ve velkém předstihu,“ vysvětlil Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky s tím, že Nvidia disponuje klíčovou architekturou CUDA.

8 minut
Studio ČT24: Expert Jan Šedivý k čínské umělé inteligenci DeepSeek
Zdroj: ČT24

Spoluzakladatel start-upu Rossum Petr Baudiš v 90‘ ČT24 poznamenal, že se „nedá říct, že by Číňané jen něco okopírovali“. V DeepSeeku se dle něj projevila řada vlastních inovací – nejen z algoritmického hlediska, ale i z hlediska efektivity.

„Dokázali ze svých čipů vytěžit maximum, aby nonstop počítaly, nebyly tam žádné prodlevy. Použili spoustu triků, aby dosáhli obrovské efektivity,“ doplnil.

Čínský start-up tvrdí, že stále čelí rozsáhlému kybernetickému útoku, o kterém informoval už o den dříve. Společnost upozorňuje, že kvůli tomu mohou být potíže s registrací nových uživatelů. Ti stávající se ke službě mohou přihlašovat bez problémů.

DeepSeek nyní konkuruje americkým AI modelům, jako je ChatGPT americké firmy OpenAI. „Když se náhle objeví takovýto nízkonákladový AI model, tak to vyvolá obavy ohledně zisků konkurentů, obzvlášť vzhledem k částkám, které již investovali do nákladnější AI infrastruktury,“ poznamenala analytička Fiona Cincottaová ze společnosti City Index.

Na devizových trzích vedl prudký pokles technologických akcií k růstu japonského jenu a švýcarského franku, tedy měn považovaných za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, v pondělí krátce po 22:00 SEČ ztrácel zhruba desetinu procenta a pohyboval se v blízkosti 107,3 bodu.

Vůči japonskému jenu vykazoval dolar ve stejnou dobu pokles o 0,9 procenta na zhruba 154,6 jenu. Vůči švýcarskému franku odepisoval téměř půl procenta a nacházel se mírně nad 0,9 franku. Euro se vůči dolaru drželo bez větších změn a pohybovalo se nedaleko 1,05 dolaru, plyne z údajů na webu agentury Bloomberg.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
před 9 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
22. 12. 2025

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Antimonopolní úřad zrušil zakázku na 180 trolejbusů pro Prahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna definitivně zrušil zadávací řízení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 180 bateriových trolejbusů za víc než tři miliardy korun. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, DPP jej může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně. Vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík uvedl, že podnik v příštím roce vypíše novou veřejnou zakázku.
22. 12. 2025

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
22. 12. 2025
Načítání...