Bude čtvrtý český mobilní operátor z Vietnamu?

Praha – O český mobilní éter se zajímají až ve Vietnamu. Tamní operátor Viettel se informoval na podmínky aukce, která má do Česka přivést nového operátora, v ideálním případě taky snížit ceny volání a zrychlit mobilní internet. Kromě vietnamské společnosti si upřesnění do včerejška stihly vyžádat i T- Mobile, Vodafone, Telefónica a finanční skupina PPF. Aukce frekvencí, které zbyly po digitalizaci televizního vysílání, začne v září. „Kolik to státu vynese, můžeme jen spekulovat. Souhrnná vyvolávací cena je 7,2 miliardy korun,“ říká Pavel Dvořák, předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Do aukce se může přihlásit kdokoliv. Spekuluje se o asijských zájemcích, kteří by si mohli v Česku vybudovat svou evropskou základnu pro další expanzi. Jedním z nich může být právě bohatý vietnamský Viettel.

Konkurence a vstup nového operátora zafungovaly třeba na Slovensku. Telefónica tam přišla jako poslední a musela prorazit s nízkými cenami. Ještě dnes nabízí neomezené volání po Slovensku a do dalších šesti zemí včetně Česka za necelých dvanáct set korun měsíčně.

Nová konkurence může přijít i v podobě virtuálních operátorů. Na Slovensku tak funguje třeba Tesco a v Česku už speciální zvýhodněný tarif nabízí České dráhy se společností Vodafone. 

Majitelé In-karty tak mohou poslat 100 esemesek nebo provolat 20 minut za 30 korun měsíčně. V Rakousku nebo v Polsku přitom jdou operátoři s cenami ještě níž. Neomezené tarify vyjdou v přepočtu i na pět set korun.

Reportáž Jana Beránka (zdroj: ČT24)