Brusel prošetří Česko kvůli ručení za DPH

Praha - Evropská komise přezkoumá stížnost advokáta Ondřeje Lichnovského na Českou republiku. Konkrétně kvůli novele zákona, která zavedla povinnost pro tuzemské firmy ručit za to, že jejich obchodní partneři odvedli DPH. Podle serveru iHNed.cz se Lichnovský opírá o dřívější rozsudek Soudního dvora EU, který obdobná opatření v roce 2006 zakázal v Británii.

Firma může ručit za daň jedině tehdy, pokud mohla mít už předem podezření, že její partner je neplatič, uvedl už dříve Evropský soudní dvůr. Ovšem v Česku musí obchodníci ručit i v situacích, kdy posílají peníze na zahraniční účet svých partnerů. A od dubna budou ručit za daň i v případech, kdy platba odešla na účet, který předtím nebyl nahlášen daňové správě.

Nelze však říct, že obchodní partner patří mezi problémové firmy, jejichž nejisté platby je třeba si pojistit. A opatření tak evropští soudci považují za příliš přísné a diskriminační. „V českém případě je právní úprava proti daňovým únikům, jakkoliv je chvályhodná, překročením evropského práva. Ručení totiž není spojeno se zaviněním tak, jak evropské právo požaduje,“ prohlásil Lichnovský. „Nechť Evropská komise posoudí soulad novelizovaného zákona s evropským právem,“ doplnil.

Byznysmen
Zdroj: ČTK/KEYSTONE, Georgios Kefalas

Advokát Ondřej Lichnovský:

„Obchodování se stává nesmyslně složité z důvodu hrozby ručení. Po podnikatelích je požadováno kontrolování a archivování mnoha informací, a to ve vztahu ke každému obchodnímu případu.“

Ministerstvo financí uvedlo, že zatím nemá stížnost k dispozici, a nechce se k ní proto vyjadřovat. Prohlédnout si ji můžete zde.

Novela také ukládá, aby daňová správa zveřejňovala černou listinu nespolehlivých plátců. Za daň z obchodu s nimi budou muset firmy rovněž ručit. To zřejmě v rozporu s evropskými pravidly nebude. Slabinou tzv. blacklistu ale je, že než se na něj firma dostane, stihne kompletně provést daňový podvod například u pohonných hmot.

Vydáno pod