Až Toyota převezme kolínskou automobilku TPCA, zachová i výrobu vozů od PSA

Francouzská automobilka PSA Group a japonská Toyota ukončily spekulace, co bude se společnou kolínskou automobilkou TPCA, kterou od ledna 2021 japonský výrobce kompletně převezme. Toyota v ní bude dál vyrábět vozy pro obě společnosti. Skupina PSA bude dodávat Toyotě nový C-Van. ČTK to sdělil mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. Odboráři to označili za dobrou zprávu.

„Toyota plánuje pokračovat ve výrobě a udržet pracovní místa v kolínské továrně,“ uvedl mluvčí. Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) je nyní společným závodem Toyoty a francouzské skupiny PSA.

Předseda odborové organizace KOVO Ivo Navalaný prohlášení firmy přivítal. „Myslím si, že zpráva je dobrá v tom smyslu, že vidíme zase budoucnost, že nebudeme projekt, ale budeme patřit do rodiny Toyoty, do její klasické továrny,“ řekl ČTK. Podle něj to oceňují i zaměstnanci.

Ve francouzském tisku se před časem objevily informace o plánovaném ukončení spolupráce PSA a Toyoty ve výrobě malých vozů v jejich společném kolínském závodě. Žádná z firem je tehdy nepotvrdila. Mluvčí PSA tehdy v reakci jen sdělil, že původní dohoda o společném podniku v Kolíně podepsaná v lednu 2002 zahrnuje klauzuli, která umožňuje každému z partnerů přehodnotit své postavení v daném okamžiku.

  • V roce 2017 TPCA vyrobila 199 078 vozů, přičemž drtivá většina šla na export. V tuzemsku podle statistik Sdružení automobilového průmyslu prodala 434 aut. V meziročním srovnání zaznamenala automobilka zhruba desetinový pokles produkce. Letos se jí daří lépe, za prvních deset měsíců vyrobila 177 tisíc aut, což je desetinový nárůst.
  • TPCA je nejmenší ze tří velkých tuzemských automobilek. Škoda loni vyrobila 858 tisíc vozů, Hyundai pak 357 tisíc.

Klauzuli nyní zmínil i mluvčí TPCA Paroubek. Podle něj se kolínská TPCA po převzetí Toyotou stane součástí společnosti Toyota Motor Europe (TME) a připojí se k dalším sedmi závodům, které firma provozuje v Evropě. PSA a Toyota se podle mluvčího rovněž dohodly, že PSA od konce roku 2019 rozšíří vozový park, který dodává Toyota na evropské trhy, o nový C-Van. PSA ho bude vyrábět ve Španělsku.

Vedení Kolína se bude chtít sejít se zástupci automobilky

Starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín) pokládá za důležité, že výroba v Kolíně bude pokračovat, byť pod značkou Toyoty. „To je pro nás asi ta úplně nejdůležitější informace, protože je to významný zaměstnavatel,“ uvedl. Vedení města se chce se zástupci automobilky v nejbližší době sejít, ale vychází už z toho, že továrna v Kolíně zůstává, pouze za jiného majetkového uspořádání, a že by se na této informaci nemělo nic měnit.

„Velmi doufáme, že Toyota přijde s takovým režimem výroby, kdy nebude docházet k propouštění zaměstnanců,“ dodal Rakušan.

TPCA vyrábí malé vozy značky Peugeot, Citroën a Toyota. Kapacita závodu je 330 tisíc aut ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009. Ve společnosti pracuje zhruba 2700 lidí a firma je jedním z největších exportérů v České republice a zároveň největším zaměstnavatelem v kolínském regionu.