Apple začal splácet Irsku v přepočtu 334 miliard korun, země peníze nechce

Americká technologická společnost Apple začala irské vládě splácet daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur – zhruba 334 miliard korun. Irský ministr financí Paschal Donohoe v pátek oznámil, že firma zatím na svěřenský účet vytvořený irskou vládou vložila 1,5 miliardy eur (38,5 miliardy korun). Irové dali již několikrát najevo, že peníze nechtějí.

Doplacení daní předloni nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové výhody. Apple se však proti tomuto rozhodnutí odvolal, stejně jako Irsko. Peníze tak zůstanou na svěřenském účtu až do vyřízení odvolání.

Donohoe minulý měsíc uvedl, že celá částka by měla být na účet splacena do konce září. Dodal, že soudní stání ohledně odvolání Applu a Irska proti verdiktu komise pravděpodobně začne na podzim.

Evropská komise loni v říjnu kvůli průtahům při vymáhání peněz od Applu předvolala Irsko před nejvyšší evropský soud. Irská vláda však s odkazem na mimořádnou výši částky tvrdí, že postupuje maximální možnou rychlostí.

V březnu Irsko pověřilo správou svěřenském účtu pro peníze od Applu investiční společnosti Amundi, BlackRock Investment Management a Goldman Sachs Asset Management, napsala agentura Reuters.

  • Komise v roce 2016 rozhodla, že Irsko řadu let poskytovalo společnosti Apple státní pomoc v podobě neoprávněných daňových výhod, a nařídila, aby Apple doplatil na daních do irské státní pokladny 13 miliard eur plus úroky.
  • Irsko označilo rozhodnutí EK za politováníhodné. Rozhodnutí komise odmítá a tvrdí, že daňové otázky jsou v kompetenci jednotlivých členských zemí, nikoli v kompetenci Bruselu. Zároveň obvinilo komisi, že v otázce daní pro americkou společnost Apple překročila své pravomoci a zasáhla do národní suverenity členské země.
Vydáno pod