Zemědělci odsunuli plánovaný protest na 4. června

Zemědělci odsunuli protest původně plánovaný na příští středu v Praze, potvrdil ČT prezident Agrární komory Jan Doležal. Rozhodli se tak v reakci na atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer–SD). Vedení Zemědělského svazu ČR (ZS) se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí odvolat středeční protest ocenil, považuje ho za logické a odpovědné. Zemědělci přitom dříve tvrdili, že protesty rušit nebudou, a to ani přesto, že už se pro tento krok ve čtvrtek rozhodla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Členové ZS si podle předsedy svazu Martina Pýchy uvědomují, že by část veřejnosti mohla mít zemědělcům za zlé, kdyby v současné situaci vyrazili s traktory před úřad vlády. „Zároveň mají čím dál větší obavy z budoucnosti zemědělského podnikání v Česku a jsou rozzlobeni neochotou koaliční vlády situaci řešit,“ uvedl Pýcha. Protestní akce se proto nespokojení farmáři nechtějí vzdát, odsunuli ale její termín na první červnové úterý.

Odložením plánovaného protestu chtějí zemědělci uklidnit situaci a vytvořit prostor pro jednání, uvedl dále Doležal. Upozornil však, že výhrady zemědělců nadále trvají. Odložit protest chtějí i z bezpečnostních důvodů. „Tak, abychom teď nevystavovali účastníky nebo vládní činitele bezpečnostním rizikům,“ dodal.

Rozhodnutí ocenil šéf resortu zemědělství Výborný, je podle něj logické a odpovědné. „Věřím, že přispěje ke zklidnění situace a zmírnění napětí i u nás v Česku,“ uvedl. Nadále podle něj platí nabídka jednání s vedením Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ve středu 22. května. „Věřím, že u jednacího stolu dokážeme věcně diskutovat a hledat podporu pro české zemědělce a farmáře,“ doplnil Výborný.

Po večerním oznámení nového termínu protestů však Výborný na síti X napsal, že postupu zástupců nespokojených zemědělců přestává rozumět. ZS si podle něj musí vybrat, jestli chce jednat, nebo zda si chce za každou cenu před volbami zademonstrovat.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) ve čtvrtek zrušila demonstraci, která se měla konat v úterý 21. května na pražském Malostranském náměstí. Odboráři na ní chtěli protestovat proti záměrům vlády měnit zákoník práce či důchodový systém. Akci ale po konzultacích se svými slovenskými kolegy zrušili, protože chtějí přispět ke zklidnění situace po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Středeční demonstrace zemědělců měla původně začít v 9:00 protestní jízdou zemědělských strojů, konec byl naplánován na jednu hodinu odpoledne. Připravoval se také happening pro veřejnost, kde by bylo možné podepsat petici na podporu českých zemědělců. Další část protestů pak měla začít ve 14:00 před Úřadem vlády v době zasedání kabinetu.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnily tři až čtyři tisíce farmářů a tisíc zemědělských strojů. Na 4. června jsou naplánovány protesty v Bruselu i v dalších zemích EU.

Odboráři požadují jednání s vládou

ČMKOS po zrušení své demonstrace v pátek požádala premiéra Petra Fialu (ODS) o co nejrychlejší svolání jednání o reformě penzí či zaručených mzdách. Odboráři chtějí jednat i o zvýšení platů ve veřejném sektoru a o ohlášených návrzích na uzákonění možnosti výpovědi bez udání důvodu. Jsou připraveni hledat s vládou kompromisy.

„Jsme přesvědčeni, že jsme za jednacím stolem schopni udělat více. Je to zodpovědnější než vést společnost k situaci, která nastala na Slovensku. Měl by to být zdvižený prst, že eskalace napětí nemusí skončit konsensem, ale nebezpečným konfliktem. Rozhodli jsme se demonstraci zrušit a ukázat celé společnosti, že ČMKOS je připravena i v tak těžké situaci změnit své způsoby a vést k tomu i ostatní,“ vysvětlil předseda ČMKOS Josef Středula. Věří, že se podobně začnou chovat i opozice s koalicí.

Odbory ke zrušení plánované demonstrace (zdroj: ČT24)

Z posledního jednání tripartity odboráři odešli předčasně. Stěžovali si na to, že jejich argumenty vládní strana nebere v potaz. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům slíbil, že o svolání schůzky chce mluvit s lídry vládních stran na úterním koaličním jednání.

„Chceme se dohodnout, ale i dohoda má vždy svou cenu. Uvidíme, jak K5 (lídři vládních stran) přistoupí k jednání, jsme schopni se přizpůsobit a hledat třeba i krvavé, ale přesto kompromisní varianty,“ tvrdí Středula. Kam jsou odbory schopny případně ustoupit, neupřesnil.

Fiala se v pátek k žádosti nevyjádřil. Jeho mluvčí Lucie Ješátková sdělila, že už ve čtvrtek premiér uvedl, že rozhodnutí odborů zrušit ohlášený protest oceňuje a vítá, že se chtějí vrátit k jednacímu stolu.