Zeman na sjezdu SPOZ volal po přímé volbě starostů. Navrhnul také inspiraci OĽaNO

Prezident Miloš Zeman v sobotu na sjezdu Strany práv občanů Zemanovců (SPOZ) znovu volal po zavedení přímé volby starostů a hejtmanů. Straně slíbil, že zůstane jejím čestným předsedou a nadále jí propůjčí své jméno. Zároveň ji vyzval, aby po vzoru slovenského hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), které vyhrálo parlamentní volby, postavilo silného lídra.

Zeman dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby starostů. Podle něj by to znemožnilo vytváření koalic, ve kterých by chyběl vítěz voleb.

„Můj návrh byl velmi jednoduchý. Aby, ať už starostové nebo primátoři nebo hejtmani v komunálních či krajských volbách byli zvoleni tak, že se jimi stanou ti, kdo dostali největší počet preferenčních hlasů na kandidátce nejúspěšnější strany,“ řekl Zeman.

Stranu, jejímž čestným předsedou je, vyzval, aby se snažila získávat výrazné osobnosti na komunální i krajské úrovni. Podle něj osobnosti stojí i za volebním vítězstvím OĽaNO na Slovensku.

Miloš Zeman u řečnického pultu na schůzi SPOZ
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

„Zvítězila, protože má ve svém čele výraznou osobnost. Přiznejme si, že mnozí z nás ani nevědí, kdo jsou dalšími členy vedení této strany. Ale poučení, které může být pro nás inspirativní, je, že i jeden člověk s dostatečnou razancí a přesvědčivostí dokáže získat přízeň voličů,“ řekl. 

Zeman také SPOZ slíbil, že může dál využívat v názvu jeho jméno. Čtyři desítky delegátů sjezdu ale upozornil, že nemohou spoléhat pouze na něj. Podle něj se to ukázalo v loňských evropských volbách, kdy slíbil volit ČSSD, která se ale do Evropského parlamentu nedostala. 

Novým předsedou SPOZ se stal Šulc

Sjezd SPOZ si v sobotu zvolil nové vedení strany. Po Lubomíru Nečasovi, který předsednickou funkci neobhajoval, stanul v čele SPOZ dosavadní šéf republikové kontrolní komise Martin Šulc. Novinářům po zvolení řekl, že chce stabilizovat členskou základnu strany a získat pro ni nové mladé voliče.

O cílech pro podzimní krajské a senátní volby ani o možných koalicích zatím nechtěl mluvit. Podle něj musí věc projednat nové vedení s čestným předsedou Zemanem. Na sjezd SPOZ v pražském TOP Hotelu dorazily zhruba čtyři desítky delegátů. Byli mezi nimi například předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nebo někdejší Zemanův poradce Zdeněk Zbytek.

Strana vznikla z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana v roce 2009. Ustavující sjezd se konal v březnu 2010, kdy byl předsedou zvolen Zeman. Strana je s prezidentem úzce spojena a v minulosti střídavě vkládala do svého názvu a opětovně z něj vypouštěla slovo Zemanovci.

Pod Zemanovým vedením uskupení také dosáhlo svého největšího úspěchu ve sněmovních volbách v roce 2010, kdy získalo 4,33 procenta. V roce 2013 strana dosáhla na 1,51 procenta, v posledních sněmovních volbách v roce 2017 oslovila 0,36 procenta voličů. Zastoupení nemá ani v Senátu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ODS si zvolí nové vedení. Kupka a Ivan přednesli nominační projevy

Občanští demokraté v sobotu rozhodnou, kdo se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. O pozici se na kongresu v pražském hotelu Clarion uchází s jedenácti krajskými nominacemi dosavadní místopředseda strany Martin Kupka. Proti němu stojí místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan, který na regionálních sněmech otevřenou podporu nezískal. Na úvod kongresu přednesl Fiala bilanční projev.
06:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Post předsedy Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib, který předloni v listopadu v čele strany nahradil dlouholetého šéfa Ivana Bartoše. Piráti pod jeho vedením posílili ve sněmovně, Hřib se také stal poslancem. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...