Železniční přejezdy mizí a mizet budou

Praha – Železničních přejezdů je zatím v Česku přes osm tisíc, správci kolejí ale připravují plán na jejich výraznou redukci. I nadále mají mizet nevyužívaná a hlavně nebezpečná křížení tratí s cestami. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally nejde o snahu „přetínat republiku“, ale ve hře jsou především úseky na polních nebo lesních cestách, kde mnohde už tyto dřívější cesty ani neexistují. Rušení přejezdů je podle jeho slov komplikované.

„Pozemky poblíž přejezdů mají samozřejmě své majitele – ať už jsou to obce nebo soukromí vlastníci. Ti však zpravidla rušení přejezdů blokují. Často nám třeba řeknou, že přejezdem jednou až dvakrát do roka projíždějí k nějaké své lesní chatce,“ dodává. Přesto teď správce kolejí vytipoval stovky přejezdů, které už nebudou existovat. Loni jich SŽDC zrušila 115, letos uzavírá další stovku a na rok 2012 má plán, který předpokládá konec až dvou stovek křížení tratí se železnicemi.

Typickým příkladem ke zrušení je třeba přejezd ve středočeských Zbuzanech. Trať protíná v místě, ze kterého dál do sousedních Jinočan ani nepokračuje místní komunikace, ale pouze zarostlá polní cesta. Navíc necelých tři sta metrů od místa je další přejezd, přes který asfaltová silnice obě obce taky spojuje. Malý polní přejezd přesto starosta zatím zrušit nechce: „Jedná se o historický přejezd, který je tady od vzniku železnice. Jeho zrušení je naprosto zbytečné, protože náklady na údržbu jsou minimální. Něco zrušit je sice velice jednoduché, ale kdyby ho bylo potřeba časem obnovit, tak to už určitě nepůjde,“ domnívá se Jiří Sušický.

Mluvčí SŽDC Pavel Halla: „Pokud bychom chtěli dodržet veškerý normový stav v České republice, tak můžeme prakticky na většině tratí ihned zastavit provoz nebo zavést tak pomalé jízdy, že se nikdo nikam nedostane.“

Podle SŽDC je důležitým kritériem pro zrušení přejezdu nejen jeho poloha od nejbližšího dalšího křížení, ale taky stav zabezpečení i to, jak vlastníci pozemků okolí přejezdů udržují. Správce železnic si tak zároveň stěžuje například na současný zákon, který mu neumožňuje během silného bujení okolní vegetace zasáhnout – a to ani v případě, kdy například tráva, keře nebo zemědělské plodiny zakrývají řidičům před přejezdem výhled.

Statistiky Drážní inspekce problém potvrzují: kontroloři jen loni našli závady na víc než třetině ze sedmi set kontrolovaných přejezdů: „Mezi tyto závady můžeme řadit právě nedostatečné rozhledové poměry, špatnou viditelnost výstražného kříže, ale taky stav přejezdové vozovky,“ vyjmenovává mluvčí kontrolorů Martin Drápal.

2 minuty
Reportáž Luboše Rosího
Zdroj: ČT24

V současnosti je v Česku přejezdů 8 129, průměrně tak lze křížení trati najít na každém kilometru. Úspěchem letošního roku má podle železničářů být nejen snížení počtu, ale taky fakt, že už dál nebude existovat žádný přejezd přes silnici první třídy, který by byl označen jen výstražným křížem bez závor. Poslední takový totiž správce kolejí právě předělává ve Vrdech poblíž Čáslavi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Lidé po Vánocích vyrazili za sportem. Nejen na hory, ale i do měst

Mnozí lidé volné dny využívají k aktivnímu odpočinku – a to nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Praze zájemci už po sedmnácté využívají akci Týden sportu zdarma. Vybírat mohou ze čtyř desítek možností, mezi nimiž nechybí plavání, tenis nebo tanec. Organizátoři doporučují si místo rezervovat. V Ostravě je pak bezplatně přístupné Vánoční kluziště a v Brně mají zase k dispozici Masarykův okruh běžci i pěší.
před 3 hhodinami

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 5 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 16 hhodinami

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 19 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
26. 12. 2025

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
26. 12. 2025

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
26. 12. 2025
Načítání...