Západočeské obce se spojují s německými do boje proti rozšiřování českého mýta

Nahrávám video

Přes 20 českých a německých pohraničních obcí ve Všerubech na Domažlicku založily Česko-německou občanskou iniciativu proti mezinárodní nákladní dopravě. Chtějí zabránit přibývání kamionů na hraničním přechodu Všeruby-Eschlkam, která stále více zatěžuje obce v okolí. Situace by se mohla ještě zhoršit od ledna příštího roku, kdy chce stát začít vybírat mýtné i na některých silnicích I. třídy v Plzeňském kraji ve směru na České Budějovice a na Domažlice.

Od Nového roku má v Česku začít platit mýto na vybraných úsecích silnic I. tříd a obce na západě Čech mají strach, že dojde k nasměrování tranzitní dopravy na jedinou nezpoplatněnou trasu I/27 Plzeň-Klatovy a dále I/22 Klatovy-Kdyně a následně na hraniční přechod Všeruby-Eschlkam.

„Dnes už Všeruby prakticky nemáme. Dnes máme Všeruby levou stranu a Všeruby pravou stranu,“ říká starosta Václav Bernard (STAN). A spolu se starostou městyse Eschlkam Josefem Kammermeierem očekávají, že se situace ještě výrazně zhorší. „Až se v Česku zavede mýtné, budou tuto silnici motoristi využívat ještě víc. Nejsme na takový provoz nákladních automobilů připraveni,“ varuje Kammermeier. 

„V Plzeňském kraji bude situace vypadat tak, že bude zpoplatněná silnice první třídy Plzeň–Folmava, dále silnice první třídy Plzeň – České Budějovice a jediná nezpoplatněná trasa na západ zůstane přes nás,“ vysvětluje starosta Bernard. Ve Všerubech, kterými nyní projede denně až tisíc nákladních automobilů, podle něj už teď kvůli rostoucí nákladní dopravě ubývá obyvatel. 

Iniciativu podpořilo svými podpisy na petici na 500 obyvatel českých a německých obcí u hranic. Podpisy budou obce shánět dále. Deklaraci iniciativy pošlou vládě, parlamentu, ministerstvu dopravy a dalším institucím. Doufají, že ministerstvo své rozhodnutí změní. Iniciativa chce být důrazná a plánuje další protestní akce.

„Máme teď v ruce poměrně silný mandát. A vyšleme jasný signál vládě, že se prostě nenecháme zničit,“ uvedl Bernard. Starosta Klatov a předseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje Rudolf Salvetr (ODS) uvedl, že proti mýtnému na silnicích I. třídy už obce písemně protestují tři roky.

Obavy na jihu Čech

Také obce na jihu Čech se obávají zpoplatnění silnic prvních tříd. Třeba v Cehnicích na Strakonicku denně projede už nyní pět tisíc aut. Přestože tam považují zatížení za neúměrné, starostka Helena Sosnová by považovala za nejjednodušší řešení zachování stávajícího stavu.

Minulý týden dostala vláda od Svazu měst a obcí Jihočeského kraje nesouhlasný dopis. Svaz odmítá mýto na 900 kilometrů silnic I. třídy. Starostka Sosnová (Nezávislí) předala premiérovi Andreji Babišovi (ANO) dopis svazu, kde signatáři k tomuto opatření vyjadřují odpor.

Svaz zahrnuje přes sto měst a obcí Jihočeského kraje. Ve stejném duchu se vyjádřilo Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Zavedení mýta na silnicích I/20 a I/26 bude mít podle měst a obcí negativní vliv.

Jednání s kraji

Mýtný systém se má v příštím roce rozšířit o 870 kilometrů silnic první třídy. Kraje z nich již dříve vybraly 600 kilometrů, na nichž si přály zavedení nulové sazby. „Na dalším jednání, které proběhne zhruba v polovině srpna, chceme prodiskutovat možnosti zamezení objíždění kamionů na vytipovaných silnicích,“ řekla pro ČT mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Podle premiéra Babiše s hejtmanstvími nyní vyjednává ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). „Budou hledat řešení, aby to na obyvatele nedopadlo negativně. Soutěž dopadla a teď musíme hledat řešení. My (hnutí ANO) jsme nechtěli rozšiřovat mýto na další kilometry,“ uvedl Babiš.

Výběrové řízení na nového provozovatele mýtného vyhrálo v roce 2018 konsorcium společností CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Stát si od něj slibuje dvanáct miliard korun ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slibované čtyři miliardy na vodní hospodářství chce Šebestyán v roce 2027

Ministr životního prostředí Martin Šebestyán (za SPD) řekl, že pro rok 2027 chce na vodní hospodářství čtyři miliardy ze státního rozpočtu. Připomněl, že na této částce byla dohoda v roce 2018, kdy vznikala Koalice proti suchu. Dodal, že od roku 2028 bude možné využít i finanční prostředky, které v současnosti jeho resort vydává na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 3 hhodinami

Priessnitzovy lázně řeší výskyt 111 případů zažívacích potíží

Celkem sto jedenáct případů akutních zažívacích obtíží zaznamenala olomoucká krajská hygienická stanice v uplynulých dnech mezi klienty a návštěvníky Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníkách. Lidé trpěli zejména zvracením, průjmem a bolestmi břicha. Zdroj nákazy zatím zjištěn nebyl, epidemiologické šetření pokračuje, řekla v pondělí mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Lázně přijaly hygienická opatření, nadále jsou v běžném provozu, řekl ředitel lázní Roman Provazník.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoZpěvačka Lenny dokončila nové album, vydá ho v září

Zpěvačka Lenka Filipová, známá jako Lenny, dokončila nové studiové album. Slibuje, že na něm bude rockovější. Vydá ho koncem září, ke třem skladbám už zveřejnila videoklipy. I nadále v textech zpívá anglicky o věcech odpozorovaných kolem sebe, je však znát odklon od popovějších písní. Dokládá to letní, rockově laděný song Casanova.
před 5 hhodinami

Českem prošly silné bouřky. Hasiči napříč zemí evidovali stovky výjezdů

Českem v pondělí prošly silné bouře. Meteorologové před nimi už dopoledne zpřísnili pro jihovýchod země výstrahu. Bouřky doprovázel přívalový déšť, kroupy i silné nárazy větru. Ve Skutči na Pardubicku byl zaznamenán náraz větru přes sto kilometrů za hodinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasičům v některých oblastech v důsledku bouřek výrazně přibylo výjezdů. Celkem od dvanácté do osmnácté hodiny evidovali více než 550 případů technických pomocí. Ve východních Čechách a na Vysočině bouře způsobily výpadky elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Národní koalici proti suchu povede Babiš, členy budou i ministři a experti

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývali se mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Na brífinku po jednání kabinetu doplnil, že orgán bude řídit. Členy budou i ministři zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) nebo životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Koalice poprvé jednala v pondělí odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Společnosti Up a Pluxee reagovaly, že se kvůli pokutě obrátí na soud.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý. EPPO bude dle mluvčí Tine Hollevoetové podle tohoto rozhodnutí dále postupovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.