Za napadení kolegy sochaře padla roční podmínka

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 uložil Michalu Blažkovi za napadení sochaře Ondřeje Hejtmánka měsíční podmíněný trest se zkušební dobou jednoho roku. Podle obžaloby Blažek muže nejprve slovně napadl a pak jej dvakrát udeřil do obličeje. Napadl i další dva lidi, kteří údajně chtěli poškozenému pomoci. Konflikt se odehrál 7. září loňského roku při zkušební instalaci sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona ve Vrchlického sadech. Soud čin posoudil jako výtržnictví. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat. Blažek svou vinu odmítá a tvrdí, že se jen bránil.

Spor mezi poškozeným a obžalovaným se točí kolem vítězného návrhu sochy prezidenta Wilsona. Blažek tvrdí, že mu kolega sochař ukradl vítězný model, kopii původního pomníku. Podle napadeného sochaře ale šlo o model sochy, který vytvořil už rok před tím k 90. výročí a věnoval ho Praze. Konfliktu předcházely údajně také nadávky po telefonu. Oba sochaři po incidentu skončili v nemocnici a následně i na policii, kde podali trestní oznámení. Obvodní soud pro Prahu 1 už dřív Michalu Blažkovi uložil podmíněný trest - měsíc vězení se zkušební dobou jednoho roku.

Odhalení sochy je plánováno na příští rok. S nápadem vztyčit Wilsonovu sochu v Praze přišlo před několika lety občanské sdružení American Friends of the Czech Republic (AFoCR). Vyhlásilo soutěž, kterou vyhrál sochařský tým Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery. 

Bitka sochařů opět před soudem (zdroj: ČT24)

Původní Wilsonův pomník byl u hlavního, tehdy Wilsonova nádraží vztyčen v roce 1928. Roku 1941 ho dala strhnout německá okupační správa. Jeho autorem byl Albín Polášek, rodák z Frenštátu pod Radhoštem, který 30 let vedl Fakultu sochařství na Uměleckém institutu v Chicagu. Budoucí socha je kopií Poláškova díla a měla by stát v centrální části parku před novou odbavovací halou.

Vydáno pod