Z domu, kde zemřeli Toufar s Palachem, bude hotel. Pietní místnost majitelé zachovají

„Jsem nevinen… Pomozte mi, chci žít!“ To jsou poslední slova faráře Josefa Toufara, jehož umučila komunistická Státní bezpečnost. Zašeptal je v nemocničním pokoji č. 312 sanatoria v pražské Legerově ulici, kde zemřel večer 25. února 1950. Z budovy, která je dnes zchátralá a opuštěná, chtějí vlastníci do dvou až tří let vybudovat hotel. Vedle toho počítají i s existencí pietní místnosti v přízemí, která bude přístupna veřejnosti. Na záměru se majitelé domluvili s radnicí Prahy 2, která projekt částečně zaplatí. Právě Josef Toufar se může do českých dějin vrýt ještě hlouběji. Římskokatolická církev totiž chystá jeho blahořečení.

Josef Toufar není jedinou osobností českých dějin, která v bývalém sanatoriu v centru Prahy zemřela. Devatenáct let po farářově skonu tam vydechl naposledy Jan Palach. I jeho osud v novém prostoru připomenou fotografie, dokumenty a další artefakty.

„Vedle toho zřejmě obnovíme i nynější streetart, umělecky ztvárněné tváře obou mužů, které jsou nyní na fasádě. Zachovat pokoje, kde zemřeli, bohužel kvůli provozu hotelu nejde,“ popisuje záměr architekt Jiří Soukup.

Ve dvojdomě přiléhajícím k pražské magistrále jsou dosud jasně patrné zbytky po operačních sálech, kde se lékaři snažili jak Toufara, tak Palacha zachránit. Jinak je dům vybydlený.

Krok do zástupu svatých

Vedle toho katolická církev během příštího týdne zahájí praktickou část procesu blahoslavení Josefa Toufara. V této takzvané diecézní fázi bude historická komise o zavražděném faráři shromažďovat svědectví o jeho životě. Je to krok na dlouhé cestě k tomu, aby byl Toufar blahořečen, což je předstupeň prohlášení za svatého. Poslední slovo bude mít Svatý stolec v Římě.

Nahrávám video

„Jde o to připravit co nejpodrobnější historickou dokumentaci životního příběhu Josefa Toufara a odpovědět na základní otázky, jestli je to vhodný kandidát a v čem je inspirací nebo vzorem pro současné křesťany,“ uvedl v Interview ČT24 historik a teolog Tomáš Petráček, který je zodpovědný za praktickou část procesu.

  • V prosinci 1949 se při mši v katolickém kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku během kázání faráře Toufara údajně několikrát pohnul kříž umístěný na hlavním oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval.
  • Tato událost posloužila totalitní moci jako záminka k perzekuci církve. Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a ve vězení mučen.
  • Na konci února 1950 byl Josef Toufar v kritickém zdravotním stavu způsobeném mučením převezen do pražského státního sanatoria, kde vzápětí zemřel.

Petráček počítá, že příprava materiálů může trvat zhruba deset let. „Díky exhumaci před třemi lety a uložení tělesných ostatků v Číhošti před dvěma lety neustále přichází nová svědectví. Objevujeme i nové artefakty. To vše se musí důkladně posoudit a zpracovat,“ vysvětlil historik a teolog.

Nahrávám video

Josefa Toufara lze vzhledem jeho tragické smrti po měsíčním mučení Státní bezpečností chápat jako mučedníka, proto by se pro jeho blahoslavenství nemusel prokazovat zázrak, který se s tímto procesem obvykle váže.

„Máme řadu velmi zajímavých, i lékařsky ověřených svědectví o vyslyšených přímluvách. Lidé byli v beznadějné zdravotní situaci a jsou si jisti, že náhlá změna byla způsobena na přímluvu Josefa Toufara,“ podotknul Petráček.

Estébácký mlýnek

V roce 1949 se vládnoucí KSČ chystala oslabit církev, aby nebránila kolektivizaci venkova. Tehdejší československý prezident Klement Gottwald mluvil o „zdrcující ráně“.

Událost, která se stala 11. prosince 1949, se totalitnímu režimu náramně hodila. Ten den se při bohoslužbě, kterou Toufar celebroval, z dosud nevysvětlených důvodů rozhýbal a zkroutil kříž na oltáři. Jev spatřilo na dvě desítky svědků. Místní začali mluvit o zázraku – o Číhošťském zázraku. Zpráva se pak rychle rozšířila po celé zemi.

KSČ zkazky o zázraku zneužila ke svým hrám. Státní bezpečnost proto Toufara koncem ledna unesla přímo z fary. Vyšetřovatelé se ho pak následující týdny snažili krutým bitím donutit k přiznání, že „zázrak“ na příkaz Vatikánu zinscenoval, aby zmanipuloval věřící.

Mezi lidmi oblíbený farář – ačkoliv pohyb kříže z kazatelny neviděl – se totiž měl stát hlavní postavou připravovaného monstrprocesu. Konec známe. Mučení kněz nepřežil, i když se ho StB snažila na poslední chvíli zachránit.

„Je to ukázkový případ totalitního zacházení s jedincem. Vybrali si obyčejného nevinného člověka, vydrapli ho z jeho každodennosti, unesli, mučili , a protože se Toufar k ničemu nepřiznával – ani se neměl k čemu přiznat  – tak ho pomalu sešrotovali,“ popisuje Miloš Doležal, člen zmíněné historické církevní komise.

Podle něj ještě několik dost důležitých svědků žije. Žijí i svědci z 11. prosince 1949, kteří byli přítomni oné bohoslužbě, žije řada žáků Josefa Toufara, které učil náboženství, a také žije jeden z těch, kteří faráře ve valdickém vězení utýrali – vyšetřovatel Ladislav Mácha.

Další popravení kněží

„Osobní svědectví je vždycky velice důležité, protože svědci svojí tváří i svojí pamětí ručí za to, jaký ten člověk byl, mohou vyprávět docela podstatné detaily,“ míní Doležal.

Kněz Jan Bula
Zdroj: Archiv Luďka Navary

Nicméně i sama mučednická smrt je jedním z možných důvodů pro blahořečení. Vatikán se vedle Toufara aktuálně zabývá i osudy dalších dvou českých kněží. Jana Bulu a Václava Drbolu popravil komunistický režim za vymyšlené zločiny v roce 1951.

Zatím mají Češi šestnáct světců a devět blahoslavených. Doposud poslední kanonizace proběhla v r. 1995, svatořečeni při ní byli sv. Zdislava a sv. Jan Sarkandr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Poslanci podpořili obalovou novelu

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračovali v ústních interpelacích na premiéra a následně i členy vlády.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Bezpečnostní situace je mnohem horší než před čtyřmi lety, říká nový šéf armády Hlaváč

„Bezpečnostní situace pro Českou republiku v rámci Evropy je rozhodně jiná, než byla před čtyřmi roky. Je mnohem horší,“ uvedl nový náčelník generálního štábu Armády ČR Miroslav Hlaváč ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Tématy v pořadu Interview ČT24 byl také postoj ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), který byl jediným ministrem, který pro zvolení Hlaváče nehlasoval. Hlaváč dále například zmínil důvody, proč by se měl generální štáb od ministerstva obrany oddělit. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 2 hhodinami

VideoŘidiči narážejí do vybavení silničářů, ti se snaží chránit

Opravy za osm miliard začnou během léta na dálnicích a silnicích první třídy, což bude znamenat různá omezení na hlavních tazích po celém Česku. Právě na takových místech řidiči kvůli nepozornosti často havarují. Od začátku roku jich už pětatřicet narazilo do techniky silničářů. „Za nás úplně nejdůležitější je pozornost,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Silničáři se snaží před nehodami chránit například tím, že je kryje velký, těžký nákladní vůz. Přesto ani důkladná opatření někdy úrazům nezabrání.
před 4 hhodinami

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vykládá si ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta. Předložte důkazy, reagoval Pavel

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Babiš mu vyčítá i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO). Prezident v reakci uvedl, že Babiš má svá tvrzení podložit důkazy, nebo vzít slova zpět.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jednání dotklo i otázky omezování pohybu ruských diplomatů v Česku, rada ale žádné doporučení nepřijala.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropský pohled