Toufar na záběrech StB: Před 66 lety se číhošťský zázrak opakoval v režii policie

Unikátní záběry StB s knězem Josefem Toufarem skrýval přes půl století Národní filmový archiv. Záznam policejní „rekonstrukce“ tzv. číhošťského zázraku, kdy se tajuplně pohnul kříž na oltáři, v archivu objevil publicista Miloš Doležal. Záběry, které zachycují poslední hodiny Toufarova života, jsou na den přesně 66 let staré.

V noci z 23. na 24. února 1950 měl Josef Toufar za sebou už téměř měsíc brutálního výslechu a mučení ve Valdicích. Státní bezpečnost ho tehdy přivezla z vězeňské betonové kobky do kostela v Číhošti, aby ho zde donutila k přiznání, že chtěl fingovat zázrak.

Jako automat nebo loutka

Záběry, které skrýval Národní filmový archiv, ukazují zcela vyčerpaného muže. „My dnes víme, co oni nevěděli, že on umírá,“ komentuje záběry lékař Martin Havrda. „Moment, kdy zakloní hlavu a dívá se nahoru, si vysvětluji tím, že už nebyl schopen udržet pozornost, mozek je tak totálně vyčerpaný, že si musel udělat pauzu, přestal se snažit vyhovět příkazům, už nebyl schopen se ani dívat,“ popisuje Martin Havrda.

3 minuty
Číhošťský zázrak se opakoval v režii StB
Zdroj: ČT24

„To nejsou úplně přirozené pohyby, když se mu podíváme do obličeje, na oči, vypadají vyděšené, chová se jako automat, připomíná mi loutku,“ dodává lékařská psycholožka Lucie Bankovská Motlová. V kostele bylo s Josefem Toufarem dvacet příslušníků StB. Jeden z nich později vypoví, že kněz nebyl schopný sám ani vylézt na kazatelnu.

Krok do tmavé noci

„Je naprosto bezmocný, přitištěný ke zdi, jak vyděšené, štvané zvíře. Je vidět, že někdo stojí za tou kazatelnou, může Josefa Toufara držet nebo pomáhat s taháním ocelové struny. A na dalším záběru už ten estébák není, možná na něj někdo křikl, aby se schoval,“ říká básník a publicista Miloš Doležal, který se příběhu Josefa Toufara věnuje dlouhá léta.

Miloš Doležal
Zdroj: David Konečný/ČTK

Jeho kniha Jako bychom dnes zemřít měli o životě, kněžství a mučednické smrti Josefa Toufara se stala Knihou roku 2012 v anketě Lidových novin. Tento týden Doležal představí novou publikaci nazvanou Krok do tmavé noci. Příběh číhošťského faráře doplňují zprávy archeologa, antropologů a soudního lékaře o exhumaci a identifikaci Toufarova těla.

Němé záběry natáčené pro propagandistický film ukazují i podvodný mechanismus, který měl pohnout křížem a který sestrojila StB. Ta s Josefem Toufarem natočila necelé dvě minuty záznamu, víc jeho stav nedovolil. Cestou zpátky do Valdic Josef Toufar zkolaboval v autě. Tu noc byl v Číhošti naposledy, o den později zemřel v Praze.

Celý krátký film pod názvem Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení byl na počátku padesátých let promítán v kinech v tehdejším Československu, aby diskreditoval faráře Toufara i celou katolickou církev. 

Hlavní Toufarův vyšetřovatel, příslušník StB Ladislav Mácha, dodnes žije v Praze, letos mu bude 93 let. Za podíl na Toufarově smrti dostal dva roky vězení, odseděl si polovinu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 41 mminutami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...