Vzpomínka na Josefa Sodomku přivedla do Vysokého Mýta desítky veteránů

Vysoké Mýto – Automobiloví veteráni a také hasičská technika včetně vozu taženého koňmi byli k vidění ve Vysokém Mýtě u příležitosti letošního ročníku Sodomkova Vysokého Mýta. Letošní třetí ročník této akce se zaměřil na spolupráci slavné karosárny s neméně známou automobilkou Praga. Na náměstí Přemysla Otakara II. se sjeli také hasiči, protože si Vysoké Mýto letos připomíná 110 let od založení vysokomýtské firmy Stratílek na výrobu hasičské techniky. Letošní Sodomkovo Vysoké Mýto se neslo také ve znamení snahy o vybudování nového muzea věnovaného právě karosářství v tomto východočeském městě.

Návštěvníci se mají na co těšit i v dalších letech. Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě totiž zdaleka nevyčerpalo témata, takže za rok se bude věnovat spolupráci Sodomkovy továrny s automobilkou Škoda. V roce 2013, tedy během sedmého ročníku, chce muzeum vydat publikaci, která shrne předchozí ročníky Sodomkova Vysokého Mýta.

Během příštích čtyř let by také mělo vzniknout muzeum věnované karosárně proslavené v Československu i za jeho hranicemi, z níž se po roce 1948 stala firma vyrábějící především autobusy. Pro tuto expozici má Regionální muzeum k dispozici bývalou budovu soudu a věznici. I s přístavbou bude stát kolem 100 milionů korun, dalších sedm milionů spolkne vybavení expozice. Teď bude vše záležet na tom, zda projekt získá evropskou dotaci.

„Chceme vytvořit moderní expozici, která přesáhne regionální význam. Objeli jsme automobilová muzea v západní Evropě a načerpali inspiraci. Nebudeme vystavovat jen auta s popiskami. Nikdo by se u nás neměl nudit,“ řekl ředitel muzea Jiří Junek.