VZP má 20 let uzavřenou podezřelou smlouvu s firmou, kterou vlastnil zavražděný podnikatel

Nahrávám video

Kontroly odhalily další podezřelé smlouvy ve zdravotnictví. Stát se teď zaměřil na kontrakty nemocnic a pojišťoven s bezpečnostními agenturami. Ministerstvo financí prověřuje zejména ten mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) s agenturou Lenia. Více než dvacet let trvající smlouva, která je pravidelně prodlužovaná bez soutěže, je podle úředníků riziková.

Kontroly zakázek bezpečnostních služeb spustila kauza stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka. Jeho společnost Chráněná dílna vyhrála soutěž na tyto služby v pražské nemocnici Na Bulovce. Ve skutečnosti je ale dělaly jiné firmy. „Fungovala skutečně pouze řekněme jako určitý průtokový ohřívač,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestraník za ANO).

Stát začal kontrolovat smlouvy s podobným plněním i v jiných organizacích. V největší zdravotní pojišťovně – VZP – považuje za podezřelou zakázku se společností Lenia. „Ministerstvo financí vyhodnotilo ty smlouvy se společností Lenia jako potenciálně rizikové,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Lenia zajišťuje pro VZP kromě ochrany objektů také bezpečnostní systém už více než dvacet let. Smlouvy se pravidelně prodlužují – naposledy v roce 2015. „Ta rámcová smlouva na čtyři roky byla uzavřena na částku 133 milionů korun. Vyčerpáno bude ze strany společnosti Lenia řádově o desítky milionů korun méně,“ reagoval mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Původní majitel firmy byl zavražděn. Spolupracoval s Františkem Mrázkem

Agenturu Lenia do roku 2006 vedl a spoluvlastnil blízký spolupracovník zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka Jiří Kubín. Také samotný Kubín se stal v březnu 2006 obětí nájemné vraždy. Už v tu dobu pracovala Lenia pro VZP.

„Ta smlouva provází VZP mnoho let. Zajišťuje technické prostředky ochrany,“ řekl generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Dnes má Lenia nového majitele. ČT firmu už před pěti dny oslovila, aby zjistila stanovisko k současné kontrole ministerstva financí. Společnost na dotazy nereagovala. VZP už dál smlouvu prodlužovat nebude. „Doufám, že se nám podaří vysoutěžit nové partnery,“ dodal Kabátek.

Ministerstvo financí prověřuje, jak celá smlouva v 90. letech vznikla. „Zda byly finanční prostředky vynaloženy efektivně a správně,“ dodal mluvčí ministerstva Žurovec.

Kontrola Ministerstva financí ve VZP by měla skončit během dvou měsíců. Pokud úředníci zjistí pochybení, chtějí se obrátit i na policii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoNarůstá počet případů preeklampsie. Nemoci se ale dá předejít

Preeklampsie postihuje zhruba pět procent těhotných žen. Některé nemocnice však nemoc, která v nejhorším případě může skončit smrtí dítěte i rodičky, automaticky do běžných těhotenských screeningů nezařazují. Riziko jde přitom podle lékařů odhalit až u devadesáti procent žen. Díky nízkým dávkám aspirinu se pak preeklampsie nerozvine v době, kdy žena nemá rodit. Lékaři proto doporučují, aby se o vyšetření ženy zajímaly. O osvětu mezi ženami se snaží i pacientská organizace Nedoklubko.
před 26 mminutami

VideoCeny letenek rostou kvůli palivu i většímu zájmu o některé destinace

Ceny letenek rostou. Zatímco loni vyšel červencový spoj mezi Prahou a Barcelonou průměrně na tři tisíce korun, letos je cena o pět set korun vyšší. Ceny letenek se pojí se zdražováním leteckého paliva. To od začátku blízkovýchodního konfliktu podražilo o více než sedmdesát procent. Dalším důvodem zdražování letenek je vyšší zájem o některé destinace. Zatímco poptávka po spojích do Asie klesla, na cesty po Evropě naopak stoupla. Mezi oblíbenými zeměmi je Španělsko, Itálie i Řecko. V některých případech proto letenky zdražily o více než dvacet procent.
před 2 hhodinami

Klimatická změna ukusuje Evropě jaro. Nástup léta začíná být náhlý

Jaro bývá řadou lidí označováno jako jejich nejoblíbenější roční období. Jenže v kontextu prohlubující se změny klimatu pomalu přestává platit stav, kdy je přechod mezi jarem a létem ve střední Evropě příjemně pozvolný.
před 3 hhodinami

Komáři začínají být aktivní. O víkendu především na východě Čech

Během víkendu už mohou lidi na některých místech Česka potrápit komáři. Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) očekává střední aktivitu hlavně v části Moravy a Slezska, ve východních Čechách pak může být v neděli lokálně dokonce vysoká. V sobotu budou mít komáři vhodné podmínky zejména v části západních a severních Čech. Na většině území ale meteorologové předpovídají mírnější aktivitu.
před 4 hhodinami

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 13 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...