Všem navzdory: Senát podpořil kritizovaný návrh zákona o Šumavě

Praha – Horní komora v prvním kole podpořila návrh skupiny senátorů, kteří chtějí Národní park Šumava (NPŠ) vymezit zákonem. Podle novely by bezzásahové zóny v největším českém národním parku měly být rozšířeny na 22 % jeho území. Norma Senátem prošla navzdory kritice vědců, ekologů i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Předlohu nyní projednají senátní výbory.

Text zákona vychází z předlohy, kterou nestihla před svým rozpuštěním projednat minulá sněmovna. Senátor ODS Pavel Eybert poukázal na to, že s návrhem souhlasila rada parku a většina šumavských obcí.

Jeho kolegyně Eva Syková (za ČSSD) naproti tomu upozornila na negativní stanovisko desítek vědců a zástupců ekologických organizací. Podle nich je prý návrh v rozporu s evropským právem a „zcela ignoruje veškeré vědecké poznatky o ochraně přírody v Národním parku Šumava“.

„Chcete věřit výše uvedenému kvantu vědců, nebo hrstce starostů či politiků, kteří jsou v ochraně přírody naprostými diletanty?“ ptala se Syková. Její návrh na zamítnutí ale podpořilo jen pět senátorů.

Eva Syková
Zdroj: Ondřej Němec/isifa/Lidové noviny

Proti tomu se Eybert ohradil. „Právě vědci a někteří politici přivedli Šumavu do stavu, ve kterém je,“ konstatoval senátor. Důkazem toho jsou podle něj škody, které na Šumavě napáchal kůrovec. „Šumava přestala být zelenou střechou Evropy,“ dodal Eybert.

„Takový zákon nebude dostatečně chránit vzácnou šumavskou přírodu a otevře prostor pro komercializaci území národního parku,“ varoval předseda Stínové vědecké rady národního parku Jakub Hruška. Ekolog Jaromír Bláha z Hnutí Duha se domnívá, že senátní návrh jen hájí zájmy několika regionálních politiků a podnikatelských skupin.

Návrh podpořil také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Přál by si nicméně, aby navrhovatelé spolupracovali s co největším množstvím odborníků na takové verzi, kterou by mohl Senát poslat do dolní komory. Eybert přislíbil všem konstruktivním výtkám vyjít vstříc.

Co vadí odpůrcům senátorského návrhu?

  • umožnil by lovit zvěř všude mimo obce
  • usnadnil by výstavbu kontroverzních projektů (například lanovky na Hraničník, kde žije tetřev hlušec, přestože ji odmítl expertní posudek MŽP)
  • nerespektuje mezinárodní závazky České republiky a mezinárodní legislativu ochrany přírody NATURA 2000
  • odporuje již platnému zákonu o ochraně přírody a krajiny
  • většina lesů v národním parku se má řídit lesním zákonem, takže by se v nich hospodařilo jako v komerčních lesích

„Tento zákon by umožnil až na dvou třetinách parku výstavbu, a to klidně i developerských projektů. Jakékoliv místo pro divočinu vůbec nezaručuje. Zákon také vyvádí pozemky z majetku státu a převádí je na obce, které by s nimi mohly volně nakládat,“ upozornil Vratislav Vozník, mluvčí blokády kácení stromů na Šumavě.

„Návrh zákona má značné legislativní vady, je přímo v rozporu s ustanoveními platného zákona o ochraně přírody a krajiny. (…) Vytvářet jeden zákon pro jeden národní park by bylo velmi nesystémové,“ míní náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana.

Zvláštní zákon pro Šumavu nebude

Podle informací deníku Mladá fronta DNES ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už nepočítá s tím, že by se výkon správy nad Národním parkem Šumava řídil zvláštním zákonem. Ten měl například určit, jak velké budou chráněné zóny, kde se smí kácet a stavět. Na tom, že je potřeba takovou normu přijmout, se přitom shodují správci parku, ekologové i starostové místních obcí.

MfD údajně získala dopis, ve kterém ministr Brabec píše hejtmanovi Plzeňského kraje, že místo přijetí nového zákona o Šumavě se pouze změní již platný zákon o ochraně přírody a krajiny. „Samostatný zákon o Národním parku Šumava by znamenal nekoncepční krok, který by nastavil nerovný právní režim pro různé národní parky a právní úpravu celkově znepřehlednil a zkomplikoval,“ stojí v dopisu.

Obyvatelé Šumavy, starostové a ekologičtí aktivisté podle listu nad rozhodnutím ministra kroutí hlavou. Jsou přesvědčeni, že jeden obecný zákon pro všechny tuzemské národní parky nestačí, protože přírodní podmínky se v každém z nich liší.

Šéf resortu životního prostředí namítá, že tuto jedinečnost budou reflektovat jiné dokumenty, které určují rozlohu zón parku a plán péče o přírodu. Ty ovšem jakožto podzákonné normy schvaluje samotné ministerstvo. Podle kritiků proto hrozí, že pravidla se budou s každým novým ministrem měnit.

Šumava shora: Letecké snímky potvrdily ústup kůrovcové kalamity (zdroj: ČT24)