Vrchní soud: Rath soudce Pacovského šikanuje, ten ale ani v nejmenším není podjatý

Soudce z kauzy Davida Ratha – Robert Pacovský – podjatý není, rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. ČT nyní získala odůvodnění tohoto verdiktu. Soud v něm píše, že součástí taktiky obhajoby Davida Ratha je šikana předsedy senátu. Pacovský pak podle nadřízeného soudu přistupuje ke kauze profesionálně. Rath odmítá, že by vůči soudci postupoval šikanózně.

David Rath vstupoval tento týden do soudní síně se slovy, že o jeho případu už bylo dopředu rozhodnuto. Dlouho se snažil „odstavit“ z rozhodování o jeho kauze soudce Roberta Pacovského.

Naposledy další námitkou podjatosti, o které rozhodoval nadřízený soud. Bývalý hejtman Středočeského kraje i další obžalovaní totiž tvrdili, že soudce se senátem nerozhodují nestranně. Jejich stížnosti ale Vrchní soud v Praze odmítl a označil je za nedůvodné.

„… trestní řízení je soudem prvního stupně vedeno profesionálně a bez jakéhokoli náznaku podjatosti,“ stojí v usnesení Vrchního soudu v Praze.

David Rath a další obvinění se proto tento týden vrátili do soudní síně Krajského soudu v Praze se stejným soudcem v čele. Nadřízený soud ve svém usnesení však v souvislosti s námitkami vůči Pacovskému dodal, že Rathovou taktikou je prý vytvářet tlak na předsedu senátu se snahou „zábránit mu v dalším rozhodování v této trestní věci“. Soud pak dokonce Rathův postup označuje za šikanu soudce.

„… jde o součást procesní taktiky založené na šikaně předsedy senátu motivované snahou lapidárně řečeno zbavit se svého zákonného soudce a neúměrně prodloužit trvání trestního řízení…,“ stojí v odůvodnění rozhodnutí vrchního soudu.

Rath ale odmítá, že by se vůči soudci choval šikanózně. „Je to názor vrchního soudu, já se s tím neztotožňuju. Nevím, o co to opřel, on tam neuvedl jediný důkaz,“ říká Rath.

obrázek
Zdroj: ČT24

To státní zástupce Petr Jirát se s odůvodněním soudu ztotožnil. „Vrchní soud konečně Rathovi řekl to, co říkám stále, že dělá obstrukce a je drzý na senát,“ ohodnotil rozhodnutí žalobce Jirát.

Důvodů, které uváděli obžalovaní, že je Pacovský údajně podjatý, byla celá řada. Rath namítá, že Pacovský čelí politickému tlaku. Znovu padaly ty námitky, které se týkaly otázky vztahů soudce Pacovského s jeho strýcem advokátem Michalem Pacovským, který měl převzít Rathovu obhajobu. Další zase mířila k tomu, že Rath podal na soudce Pacovského žalobu na ochranu osobnosti, a proto by prý soudce mohl být podjatý.

Vrchní soud pak uvedl, že snahou obhajoby je zřejmě soudce Pacovského vyprovokovat a následně dosáhnout výměny soudce. A prodloužit tak řízení. A v důsledku toho se pak případně domáhat i nižšího trestu.

„… z průběhu celého trestního řízení není patrný jakýkoli náznak chování předsedy senátu, který by avizoval jeho jiný než profesionální poměr k věci, k dotčeným osobám, jejich obhájcům (…), a to i přesto, že lze ze způsobu vedení obhajoby vysledovat zcela jednoznačné šikanózní jednání obžalovaného MUDr. Ratha vůči osobě předsedy senátu, zjevně motivované snahou jej vyprovokovat k neprofesionální reakci, dosáhnout tím změny složení senátu, prodloužení řízení opakováním hlavního líčení a v důsledku toho v případě odsuzujícího rozhodnutí požadovat zmírnění uloženého trestu poukazem na nepřiměřenou délku trestního řízení,“ uvedl vrchní soud v rozhodnutí.

Případ Davida Ratha se od policie dostal k soudu po necelém roce. Od roku 2013 se již případ řeší před soudem. Naposledy bylo řízení přerušené loni v říjnu právě kvůli námitkám podjatosti. Nyní se počítá s tím, že ještě tento měsíc zazní závěrečné řeči. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 5 mminutami

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
14:17Aktualizovánopřed 21 mminutami

ŽivěBabiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Sněmovna přerušila diskusi o důvěře vládě ANO, SPD a Motoristů kvůli ústním interpelacím na premiéra Andreje Babiše (ANO), který odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. K hlasování o osudu kabinetu se tak dolní parlamentní komora dostane až po 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončí.
14:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 1 hhodinou

Sněmovna přerušila jednání o důvěře Babišově kabinetu

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace, pokračovat má večer. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 6 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 7 hhodinami
Načítání...