Vláda odložila zahraniční mise, zprávu o lidských právech schválila

Praha - Vláda o týden odložila projednávání plánu zahraničních misí české armády pro rok 2010. Premiér Jan Fischer po jednání kabinetu oznámil, že je ještě třeba o mísích jednat, než je vláda pošle ke schválení do parlamentu. Především v Kosovu a Afghánistánu by mělo podle představ ministerstva obrany v příštím roce sloužit přes tisíc českých vojáků. Ministři naopak schválili zprávu o stavu lidských práv v Česku.

„Je potřeba vést ještě nějaká jednání mezi členy vlády a politiky. Není nebezpečí prodlení,“ vysvětlil premiér Fischer s tím, že by byl nerad, aby jeho vláda mohla být později obviněna, že věc dostatečně neprojednala.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes dopředu varoval, že většina sociálních demokratů si přeje odchod českých vojáků z Afghánistánu. „Tomu musíme přizpůsobit naši politiku. O odchod se v tuto chvíli jednat nebude, ale budeme usilovat o snížení počtu vojáků v Afghánistánu,“ řekl Paroubek. Právě ČSSD s odkazem na Afghánistán původní plán misí pro letošní rok nepodpořila loni v prosinci. Ministerstvo obrany pak muselo podobu materiálu přepracovat a námitky ČSSD zohlednit.

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)

Jedním ze slibů bylo ukončení práce stovky příslušníků speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda ke konci letošního roku. Jejich počet je zahrnut v celkových číslech pro působení v Afghánistánu. V příštím roce obrana sice podle ministra Martina Bartáka počítá s tím, že množství českých vojáků v této zemi sníží „v desítkách“. To vojákům ale fakticky umožní zvýšit množství mužů a žen v misi ISAF a splnit slib poskytnutí tří transportních vrtulníků, které by měly začít pracovat ještě na konci letošního roku.

Nezmění se ani počet příslušníků českého kontingentu v misi KFOR v Kosovu, kde by se ČR měla od poloviny roku ujmout velení mnohonárodního uskupení Střed, jehož je součástí. I nadále by tak na Balkáně mělo působit až 550 vojáků. Ministr financí Eduard Janota poznamenal, že finanční krytí pro nasazení českých vojáků v cizině je pro letošní i příští rok zajištěné.

Vláda dnes schválila zprávu o stavu lidských práv v Česku

Jedním z důležitých materiálů, který dnes kabinet schválil, byla zpráva o stavu lidských práv. Česko za ostatními státy EU zaostává především v tom, že nepřijalo antidiskriminační zákon. Normu proti diskriminaci již mělo mít při vstupu do Evropské unie, nyní mu za její nepřijetí hrozí pokuty ve výši stamilionů korun. Diskriminací přitom trpí hlavně senioři, a to zejména od zaměstnavatelů.

Zpráva podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába rovněž uvádí, že Česko nechrání dostatečně práva lidí s velmi nízkými příjmy, jejichž životní situaci zhoršuje deregulace nájmů. Chybí podle ní legislativa, jež by upravovala sociální bydlení pro tyto lidi. Podle zprávy se také v ČR nedostatečně regulují kamerové a sledovací systémy. Její autoři rovněž upozorňují na to, že takzvaný „náhubkový“ zákon je v rozporu s právem na informace a svobodu projevu. Vadí jim také, jakým způsobem exekutoři někdy provádějí exekuce majetku. Poukazují rovněž na přeplněnost českých věznic a zabývají se problematikou obchodu s lidmi.

Nájemníkům se zvedá strop na opravy 

Dalším rozhodnutím vlády se nájemníkům zvedne cenový strop, do kterého hradí drobné opravy v pronajatých bytech. U oprav, které nevyjmenovává občanský zákoník, se totiž zvýší ze současných 300 na 500 korun. Vládní nařízení tak na návrh ministerstva pro místní rozvoj valorizuje 13 let starou částku. Návrh však počítá také se zavedením celoročního horního limitu pro objem položek, které nájemník hradí. Z důvodu ochrany nájemníka je nepřekročitelná suma stanovena na 70 korun na metr čtvereční obytné plochy bytu.