Velká Deštná má novou útulnu. Turistům začne sloužit začátkem prosince

2 minuty
V Orlických horách vyrostla nová útulna. Otevřená bude od začátku prosince
Zdroj: ČT24

Přestavba turistické útulny pod nejvyšším vrcholem Orlických hor Velkou Deštnou byla dokončena. Práce na ní začaly koncem června a veřejnosti začne v prosinci sloužit jako úkryt před špatným počasím nebo zdroj občerstvení. Řekl to Petr Likavec ze spolku Velká Deštná, kterému srub patří. Podle něj přijíždí v posledních dvanácti měsících podstatně více lidí než dříve, a to i kvůli nové rozhledně.

„Předpoklad je, že koncem listopadu by mohla být budova zkolaudována a v první polovině prosince otevřena veřejnosti. Bude také záležet na situaci kolem covidu,“ řekl dříve v listopadu Likavec.

Po otevření by měla být útulna pro turisty přístupná celoročně. Občerstvení bude nabízet hlavně o víkendech a nepravidelně, a to především v zimě, také v pracovních dnech.

Dělníci už dokončují poslední drobnosti, do objektu rovněž zbývá umístit ještě nábytek. Ve srubu přibudou lavičky nebo stoly.

Turisty láká na Velkou Deštnou také rozhledna

Původní objekt, který po třiceti letech vykazoval značné opotřebení, stavbaři odstranili a na stejném místě vybudovali nový, vzhledově podobný, ale za použití nových materiálů.

„Půdorys, objem objektu i sklon střechy byly zachovány. Významnou změnou jsou okna. Dříve tam byla střešní okna, teď jsou svislá,“ řekl Likavec. Půdorys objektu musel být zachován i proto, že pozemek patřící spolku je pouze pod budovou, v okolí pozemky nevlastní. Útulna se totiž nachází v CHKO Orlické hory.

„Stavba útulny byla specifická v tom, že jsme na vrcholu Orlických hor a musí se počítat i s počasím. Na začátku října tady nasněžilo asi dvacet čísel, někteří řemeslníci se sem ani nedostali,“ popisuje průběh stavby srubu jeho zhotovitel Michal Žák.

Rozestavěná turistická útulna pod Velkou Deštnou
Zdroj: David Taneček/ČTK

Útulna stojí jen pár metrů od nové rozhledny, kterou jen za její první rok navštívilo 155 tisíc lidí. Turisty přitom od výstupu na rozhlednu neodradí ani špatné počasí. „Ta návštěvnost je teď opravdu dramaticky zvýšená. Často se stává, že je více úrazů,“ upozornil Likavec.

Vyhlídka získala architektonické ceny

Vedení blízké obce zase leží na srdci ochrana místní přírody, kterou zvýšená návštěvnost může poškodit. „Samozřejmě jsme rádi, ale na druhou stranu bychom byli také rádi, kdyby se turisté chovali k přírodě ohleduplně, což se někdy neděje,“ řekla starostka Deštné v Orlických horách Alena Křížová.

Rozhledna turisty na vrchol láká i díky architektonickým cenám, které už stihla získat. Naposledy tento týden, kdy ji ocenila Agentura ochrany přírody a krajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 1 hhodinou

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 11 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 11 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 11 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 21 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 23 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 23 hhodinami
Načítání...