V Pardubicích už je téměř domluvená koalice. Vládnout chtějí ANO, SPOLU a Žijeme Pardubice

V Pardubicích by po komunálních volbách mohla pokračovat dosavadní koalice ANO, SPOLU a Žijeme Pardubice. Diskuze se vede ještě o tom, že by se mohlo přidat uskupení Společně pro Pardubice.

V Pardubicích je obrys koaliční spolupráce v zastupitelstvu téměř domluvený. ANO, SPOLU a Žijeme Pardubice mají nyní v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu sedmadvaceti křesel. Politici se však zatím nedomluvili, zda budou v koalici tři nebo čtyři subjekty. 

Podle náměstka primátora Petra Kvaše (ODS), který kandidoval za SPOLU, by na radnici měla pokračovat sestava vládnoucí od roku 2018. V koalici by tak mohlo být rovněž ANO které ve východočeském městě zvítězilo.

V zastupitelstvu má po volbách ANO dvanáct mandátů, SPOLU jich získalo devět, Žijeme Pardubice má čtyři mandáty. Dohromady by tak složili koalici o pětadvaceti zastupitelích. Ve hře je ještě účast uskupení Společně pro Pardubice, které má čtyři mandáty a sdružuje čtyři pardubická uskupení, která poprvé kandidovala dohromady. V minulém volebním období byla v opozici.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Samozřejmě chceme mít co nejširší podporu a chceme najít co nejširší kompromis mezi volebními programy, tohle je nejdůležitější okamžik,“ řekl Kvaš z ODS. Zástupci stran jsou podle něj předběžně dohodnuti.  

Definitivní rozhodnutí o koalici však ještě nepadlo, podle Kvaše budou tento týden vyjednávací týmy rozhodovat o pozicích radních, náměstků, primátora a jednotlivých gescích. Lídr ANO a náměstek primátora Jan Nadrchal věří, že se strany blíží k cíli a dohodě na rozdělení křesel v městské radě. Sám dává přednost koalici čtyř subjektů. „Věřím, že nejdéle během úterka se znovu sejdeme a dohodneme další postup,“ řekl Nadrchal. 

Vznikající koalici kritizují Piráti, kteří ve volbách získali čtyři mandáty. V tiskovém prohlášení uvedli, že by chtěli oslabit vliv „populistického ANO na řízení Pardubic“. Navrhli koaliční blok Pirátů, Společně pro Pardubice a SPOLU.

„Víme, že Žijeme Pardubice jsou s ANO svázáni pupeční šňůrou. Zdá se, že koalici Spolu rovněž vyhovuje hrát s ANO druhé housle. Je smutné, že bez boje odevzdávají potřetí primátorský řetěz do rukou populistického projektu trestně stíhaného oligarchy. Pojďme dělat hodnotovou politiku. Může to být náročná cesta, ale dlouhodobě se to vyplatí,“ uvedla volební jednička Pirátů a zastupitelka Ivana Böhmová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Herectví Brejchové patří ke kulturním pokladům, uvedl Mathé

Mistrovství herečky Jany Brejchové, která zemřela ve věku 86 let, bylo mimořádné. Zanechala nesmazatelnou stopu zejména v českém filmu, sdělil prezident České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivo Mathé. Herectví Brejchové podle něj patří ke kulturním pokladům.
před 3 mminutami

Šťastný by si přál olympiádu v Česku. Připustil ale ekonomickou náročnost

V Itálii v pátek večer začala olympiáda. Až do 22. února budou o medaile soutěžit skoro tři tisíce sportovců z devadesátky zemí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) by byl rád, kdyby se olympiáda v budoucnosti pořádala také v Česku. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Připustil ale, že by to bylo ekonomicky náročné.
před 12 mminutami

Školy hledají kvůli drahým lyžařským kurzům alternativy

Náklady na lyžařské kurzy pro děti se zvyšují. Většina škol, které ČT oslovila, se je snaží ve vzdělávacích programech udržet. Dětem ze znevýhodněných rodin nabízejí úlevy. Část škol už ale tradiční aktivitu radši nahrazuje levnějšími pobyty. Někde vyměnili sjezdovky za běžky, jinde volí raději kola nebo turistiku.
před 1 hhodinou

Mužů na otcovské dovolené loni ubylo

Na placenou dvoutýdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte loni nastoupilo méně mužů než v roce 2024. Tuto možnost loni podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) využilo 36 500 otců, o tři tisíce méně než předloni. Počet výplat otcovské klesá už od roku 2022, kdy jich bylo nejvíce – téměř padesát tisíc. Jednou z příčin je podle odborníků menší porodnost, důvodem ale můžou být i omezené rodinné finance během otcovské.
před 3 hhodinami

Rekvalifikační kurzy by si mohli řídit sami zaměstnavatelé, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o změně systému rekvalifikací. V souvislosti s koncem těžby černého uhlí na Karvinsku o tom mluvil ministr Aleš Juchelka (ANO). Zaměstnavatelé by nově nemuseli školit lidi přes Úřad práce, ale dělali by to se státní podporou sami.
před 5 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel bude vypovídat na policii kvůli Macinkovým zprávám

Prezident Petr Pavel by měl jít příští týden podat vysvětlení na policii kvůli textovým zprávám, které jeho poradci Petru Kolářovi poslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), řekl Pavel v rozhovoru pro Radiožurnál. Ve zprávách, které Pavel zveřejnil koncem ledna, Macinka naléhal na to, aby prezident jmenoval poslance Motoristů Filipa Turka ministrem životního prostředí. Prezident vidí v jejich obsahu znaky politického vydírání a jeho kancelář se kvůli tomu obrátila na policii. Macinka označil své zprávy za běžnou součást politického vyjednávání a odmítl, že by šlo o vydírání.
před 14 hhodinami

Lidské životy jsou důležitější než olympiáda s ruskou účastí, míní Hašek

„Samozřejmě, že ruské sportovce asi musí moc mrzet, že nemůžou nastupovat v takové soutěži, jako jsou olympijské hry,“ míní bývalý hokejový reprezentant a olympijský vítěz Dominik Hašek. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou dodal, že je mu líto těch, kteří nepodporují ruskou agresi proti Ukrajině, a přesto se nemůžou kvůli zákazu zúčastnit probíhající zimní olympiády v Miláně a Cortině. Dokud ale Rusko vede imperialistickou válku na Ukrajině, jsou podle něj ruští sportovci její nejlepší reklamou. Hašek míní, že lidský život stojí výše než kvalita her s případnou ruskou účastí. Zdůrazňuje, že mnoho Ukrajinců se také nemůže zúčastnit, protože už kvůli válce nežijí. Vyslovil se také pro co nejrychlejší ukončení války.
před 15 hhodinami
Načítání...