V lihové kauze bylo obžalováno dalších sedm lidí

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na sedm lidí kvůli obchodování s nelegálním lihem pocházejícím od podnikatele Radka Březiny. Škoda způsobená státu byla vyčíslena na 1,25 miliardy korun. Podle státního zástupce Roberta Henzela jde o skupinu kolem Likérky Drak v čele s někdejším jednatelem Pavlem Čanigou.

Případ je pokračováním takzvané kauzy lihové mafie, ve které bylo loni v prosinci nepravomocně odsouzeno osm lidí včetně jejího šéfa Radka Březiny. Všech sedm lidí je obžalováno z účasti na organizované zločinecké skupině, tři z nich navíc i kvůli krácení daně ve prospěch takovéto skupiny. Hrozí jim až deset let vězení, u zmíněné trojice se horní hranice trestu zvyšuje o jednu třetinu, uvedl žalobce.

Protikorupční policie podala návrh na obžalobu již v březnu, žalobci jí však případ ještě vrátili k doplnění. Žalobu podali k zlínskému krajskému soudu v těchto dnech. „Jde o případ týkající se nelegálního obchodu s nezdaněným lihem. Z větší části se v tomto případě jednalo o odběr nelegálního lihu přes Likérku Drak. Je to jedna z větví v celé kauze, která má spojitost s bratry Březinovými,“ řekl Henzel.

Jedním z obžalovaných je i někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga. Ten se k obchodům s nelegálním lihem pocházejícím od šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny přiznal před olomouckým krajským soudem loni v říjnu, když zde byl podruhé předvolán jako svědek v kauze bratrů Březinových. Uvedl tehdy, že do likérky se líh dovážel z Březinovy firmy Morávia-Chem a poté se ukryl ve třech nádržích umístěných ve sklepě likérky o objemu 15 000 až 20 000 litrů, které vznikly zhruba v roce 2005.

Druhou větví v rozsáhlé kauze je případ otce a syna Pražanových, kteří byli za obchody s Březinovým nelegálním lihem již pravomocně odsouzeni. V červenci jim olomoucký vrchní soud potvrdil devítiletý trest, podle rozsudku způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun. Pětašedesátiletý Stanislav Pražan i jeho šestatřicetiletý syn vinu po celou dobu popírali. Kromě trestu přišli i o majetek.

Pavel Čaniga
Zdroj: ISIFA/VLP/Martin Divíšek

Zákulisí mnohaletých obchodů s nelegálním lihem začal policistům a žalobcům odkrývat mladší Březinův bratr Tomáš během vyšetřování samotné lihové mafie. U olomouckého krajského soudu za to dosáhl statusu spolupracujícího a nejnižšího trestu z organizované zločinecké skupiny, čtyři roky vězení. Nejvyšší trest, 13 let, dostal jeho bratr Radek. Ostatních pět mužů v organizované zločinecké skupině bylo potrestáno šesti až 12 lety vězení, další muž dostal podmínku. Kvůli odvolání ze strany obžalovaných i žalobce se případem bude zabývat vrchní soud, spis tam již dorazil.

Kauza lihové mafie postihuje podle obžaloby patnáctileté období, v němž skupina údajně čistila technický líh nebo obchodovala s nezdaněným lihem. Jeho část nechal Březina ukrýt v tajných skladech. Část kauzy však soud loňským prosincovým rozsudkem zastavil kvůli promlčení a škodu tak snížil z původních 6,7 miliardy na 6,39 miliardy korun. I tak je podle žalobce rekordní.

  • 48 mrtvých a téměř sto otrávených
  • 158 tisíc lidí mohla toxická směs zabít
  • nejmladší obětí byla 21letá dívka
  • obviněno bylo více než 70 lidí, obžalováno 31, z toho dvě ženy
Vydáno pod