Úředníci zřejmě vydali lukrativní pozemky falešné restituentce. Policie dala návrh na obžalobu

Policisté podali návrh na obžalobu v kauze neoprávněných restitucí kolem takzvaného Bečvářova statku. Zprávu potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle serveru Seznam Zprávy jsou obviněni tři bývalí úředníci Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a škoda činí více než 1,2 miliardy korun. Lukrativní pozemky v Praze byly údajně v restituci vydány ženě, jež nebyla příbuznou velkostatkáře Julia Bečváře, a tak neměla na získání pozemků právo.

„V této věci náš útvar zhruba před dvěma měsíci podal státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby. Více informací však poskytovat nebudeme,“ sdělil mluvčí Ibehej. „Výše škody byla v návaznosti na výsledky znaleckého zkoumání vyčíslena na více než 1,2 miliardy korun,“ řekl serveru Seznam Zprávy státní zástupce Jiří Pražák.

Restituenti z Bečvářovy rodiny získali řadu pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun. Když žádali o pozemek na Žižkově, na kterém postavila bytový komplex firma Metrostav, zjistili právníci Metrostavu, že jedna z restituentek, Emilie Bednářová, není příbuznou původního majitele. Jejich zjištění v roce 2014 potvrdilo i ministerstvo zemědělství.

Policie podle informací z dřívějška obvinila v případu tři lidi ze zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby. Podle Seznam Zprávy jsou obviněnými úředníci, kteří o restituci rozhodovali.

Pozemkový úřad podezřelé restituce zrušil

Restituci původně schválily úřady a soudy. Až letos Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na část pozemků. Obhájce jedné z obviněných Jiří Stránský řekl serveru Seznam Zprávy, že jeho klientka nastoupila na pozemkový úřad právě v době, kdy již padla zmíněná kladná rozhodnutí, a otázku oprávněnosti restituce tak úřednice považovala za vyřešenou.

Policie také podle Stránského nemá důkazy, že měla obviněná z kauzy nějaký prospěch. Advokáti ostatních dvou obviněných se podle serveru nechtěli k případu vyjádřit.

Detektivové měli údajně podezření, že restituce pozemků po Bečvářovi byla podvodem. Část pozemků totiž byla následně prodána neprůhledným kyperským firmám. Pro obvinění z podvodu ale nakonec chyběly důkazy, uvedl server. Některé pozemky byly v roce 2016 kvůli vyšetřování zablokovány.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Podnikatelé čelí dramatickému nárůstu regulace, míní prezident Hospodářské komory

Na dramatický nárůst regulace v podnikání upozornil v úvodu volebního sněmu Hospodářské komory její prezident Zdeněk Zajíček (ODS). Varoval před jednostranným zaměřením evropské politiky na zelenou transformaci. Evropa musí být podle něj v současnosti, kdy svět čelí různým krizím, nejen zelená, ale i konkurenceschopná a odolná. Komora si na sněmu zvolí nové lídry,
10:09Aktualizovánopřed 6 mminutami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
před 25 mminutami

O zahraniční politice debatovali v Událostech, komentářích Lipavský a Petříček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jednal se svým kazachstánským protějškem o nových dodávkách ropy do Česka. V pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Ázerbájdžánu o importu plynu. Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) návštěvu okomentoval na síti X slovy, že česká zahraniční politika má „jasné směřování“. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou bývalí ministři zahraničí Jan Lipavský (za ODS) a Tomáš Petříček.
před 27 mminutami

Ústavní soud odmítl stížnost Kosteleckých uzenin. Neměly nárok na dotaci kvůli střetu zájmů Babiše

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert. Potvrdil tak, že firma kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla v roce 2018 nárok na dotaci z Programu rozvoje venkova. Česká televize to zjistila z webu soudu, kde nález dočasně zpřístupnil.
09:21Aktualizovánopřed 32 mminutami

VideoPřibývá požárů fotovoltaik a elektrických dopravních prostředků

Přibývá požárů objektů s instalovanou fotovoltaikou. Loni jich bylo o šedesát procent více. Například na rodinných domech je příčinou často neodborné zapojení. Roste také počet požárů elektrických dopravních prostředků – aut, kol či koloběžek. V těchto případech jde nejčastěji o důsledek poškození baterie.
před 3 hhodinami

NATO Česku neuzná jako obranné výdaje asi dvacet miliard, řekl ČT Zůna

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ČT řekl, že Severoatlantická aliance Česku jako obranné výdaje neuzná zhruba dvacet miliard korun určených na dopravní stavby. NATO podle něj uznatelnost a neuznatelnost výdajů posuzovalo poprvé v historii. Že tuzemsko letos podle hodnocení Aliance nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Výdaje podle hodnocení Aliance budou činit 1,78 procenta.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Největším znečišťovatelem v Česku byla loni podle ekologů elektrárna Počerady

Největším znečišťovatelem v Česku byla vloni podle statistik Evropské komise uhelná elektrárna Počerady, vypustila 4,2 milionu tun oxidu uhličitého. Uvedly to v úterý ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Mezi deseti největšími znečišťovateli v Česku je pak podle ekologů osm uhelných elektráren či tepláren a dále rafinerie v Litvínově a železárny v Třinci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...