Úřednice zraněná při střelbě v Praze zemřela, podezřelého policie zadržela

Policisté odpoledne zadrželi v Palackého ulici v centru Prahy muže podezřelého z tragické střelby na úřadu práce v Bělehradské ulici. Podle policejní mluvčí po něm kriminalisté pátrali už v souvislosti s poleptáním ženy neznámou látkou. Postřelená úřednice v nemocnici vážným zraněním podlehla.

„Pražští kriminalisté muže vypátrali v centru metropole a zadrželi za pomoci donucovacích prostředků. Muž je podezřelý z trestného činu vražda,“ uvedli policisté krátce po třetí hodině odpoledne.

„Pachatel byl právě dopaden ve Vodičkově ulici i díky využití městského kamerového systému,“ doplnil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru. Podle policie byl muž zadržen v Palackého ulici. Měl u sebe nelegálně drženou střelnou zbraň. „Při zadržení nedošlo k žádné újmě na zdraví, byl pouze použit donucovací prostředek hrozba střelnou zbraní,“ uvedl ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Muž byl převezen na policejní oddělení v Bartolomějské ulici.

Motiv pachatele policie ještě nezná. Podle Lercha nelze zatím ani říct, zda chtěl případně zaútočit i na další lidi. „Jsme na začátku šetření tohoto závažného trestného činu,“ zdůraznil.

Krátce před 23. hodinou policisté na Twitteru oznámili, že našli osobní auto patřící muži podezřelému z vraždy. Vůz chtějí prohlédnout pyrotechnici, byla proto uzavřena Neklanova ulice na Vyšehradě. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová ČTK krátce po půl dvanácté v noci řekla, že s prohlídkou vozu experti čekají na zlepšení počasí. Prahu totiž v danou dobu zasáhla bouřka se silným deštěm.

Zřejmě stejný muž poleptal kyselinou bývalou kolegyni

Už krátce po střelbě pracovali kriminalisté s verzí, že by útočníkem mohl být hledaný Jiří Dvořák, po kterém policie pátrala kvůli poleptání ženy kyselinou ve středních Čechách. Odpoledne policejní mluvčí Eva Kropáčová potvrdila, že se identita zadrženého a středočeského pachatele shoduje.

Web Echo24 uvedl, že muž v pátek odpoledne polil kyselinou svou bývalou kolegyni na parkovišti před budovou Aera Vodochody v Odoleně Vodě. Podle serveru je pravděpodobné, že si vyřizoval účty v souvislosti se ztrátou zaměstnání ve firmě. Podle informací ČTK může jít o bývalého pracovníka Aera, který na společnost podal trestní oznámení. Trestná činnost se ale neprokázala.

Soud mu později uložil, aby na internetu zveřejněné informace stáhl. Dosud je dohledatelný text, ve kterém popisuje neprokázané činy a tvrdí, že mu úřad práce dluží peníze. „Úřednice na ÚP provokuje a snaží se vyvolat střet, kde já budu dohnán k nekorektnímu jednání a budu obviněn z ublížení na zdraví,“ uvádí text, pod kterým je podepsaný Jiří Dvořák.

10 minut
Brífink policie k dopadení muže podezřelého ze střelby
Zdroj: ČT24

V bytě měl nainstalovaný nástražný systém

Muž je podezřelý ze dvou trestných činů. Při pátrání po něm policisté vstupovali o víkendu do bytu v pražské Libni. Na dveřích měl nainstalovaný nástražný střelný systém a při vstupu si jeden ze zasahujících policistů poranil sluch.

Po útoku na úřadu práce se muži podařilo z budovy odejít. Pachatele hledaly stovky policistů. Do akce byl nasazený vrtulník. Policie podle Tomáše Lercha dostala také řadu podnětů od veřejnosti. „Obdrželi jsme obrovské množství poznatků k pohybu této podezřelé osoby,“ ocenil ředitel pražské policie.

„Asi padesátiletá žena utrpěla velmi vážná poranění. Záchranáři zajistili dýchací cesty, pokračovali v kardiopulmonální resuscitaci, kterou prováděli i laici na místě před naším příjezdem. Nakonec se funkci srdce podařilo obnovit,“ uvedla pražská záchranná služba na Twitteru po zásahu. Ženu odvezli do vinohradské nemocnice. Po čtrnácté hodině policie na Twitteru uvedla, že žena zraněním podlehla.

Pražský magistrát nechal po útoku uzavřít všechny své budovy. Po dopadení podezřelého byl jejich provoz obnoven. Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková potvrdila, že obětí byla zaměstnankyně kontaktního pracoviště úřadu práce pro Prahu 2 a 3. „Na místě je zaměstnancům k dispozici psychologická pomoc,“ dodala. Úřad práce v Bělehradské ulici bude do pátku uzavřený. Všichni pracovníci úřadu budou podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové převezeni na policii a vyslechnuti.

Ministerstvo chce zvýšit bezpečnost úředníků

Útoky nespokojených lidí na úředníky nejsou výjimečné. „Ministerstvo práce a sociálních věcí podnikne opatření ke zvýšení bezpečnosti zaměstnanců,“ řekla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula dodal, že o větším zabezpečení pracovníků státu a veřejné sféry chtějí s ministerstvem vnitra jednat odboráři. 

V minulých letech napadl jeden z uchazečů o zaměstnání pracovnici kutnohorského úřadu práce. Způsobil jí zranění, která si vyžádala desetidenní pracovní neschopnost.

Policie řešila i incident na radnici v Neratovicích na Mělnicku, kde jeden z klientů ohrožoval úřednici injekční stříkačkou a tvrdil, že ji nakazí žloutenkou. Potom se popral s policisty. V březnu 2018 zase jeden z klientů napadl pracovnici správy sociálního zabezpečení v Rakovníku. Prudce ji udeřil do hlavy a nadával jí.

V minulosti také jeden z klientů napadl pracovnici registru vozidel v budově říčanské radnice a poté i přivolaného strážníka. Žena utrpěla lehké zranění. Na fungování registru si tehdy řada lidí stěžovala, mezi čekajícími panovala nervozita. V Sedlčanech na Příbramsku zase propuštěný vězeň vyhrožoval úřednicím na radnici zabitím a politím kyselinou. Vzal také do ruky židli a naznačoval, že ji po nich hodí, a dopustil se dalších výtržností. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 22 mminutami

Nesprávná likvidace popela může způsobit požár. Hasiči radí, jak tomu předejít

Nesprávná likvidace popela patří podle hasičů i odborníků mezi časté příčiny požárů v domácnostech. Důsledkem mohou být fatální škody na zdraví i majetku. Plameny se totiž mohou rychle rozšířit na fasády domů, do garáží či okolních staveb. Náklady na likvidaci následků se pak mohou vyšplhat až do milionů korun. I proto připravili hasiči a odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva rady, jak s popelem bezpečně manipulovat.
před 52 mminutami

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 3 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 10 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 10 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 10 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...