Těhotné ženy hledají často náhradní rodiče přes inzerát

Praha - Stále víc těhotných žen hledá náhradní rodiče pro své nenarozené dítě přes inzerát. Přibývá i manželských párů, které si stejnou cestou snaží adoptovat dítě. Na vině jsou sociální pracovníci a úřady, které odmítají takzvanou přímou adopci a zoufalým matkám v jejich situaci nepomohou.

Nejčastěji se matky pro přímou adopci rozhodnou proto, aby se jejich dítě dostalo z porodnice rovnou do nové rodiny a neskončilo například v dětském domově nebo kojeneckém ústavu. Jedna z žen, které naopak po miminku zoufale touží, se České televizi svěřila, že se jí na inzerát ozvalo hned několik matek. Poptávka ale podle ní značně převyšuje nabídku.

Inzeráty z internetu:

„Jsem ve třetím měsíci těhotenství, ale bohužel nás tatínek opustil a já jsem ve finanční tísni. Touto cestou hledám hodné a milující rodiče pro své dítě.“

„Dobrý den, měli bychom zájem adoptovat vaše miminko.“

2 minuty
Reportáž Pavly Kubálkové
Zdroj: ČT24

Od sociálních pracovnic a úřadů se těhotné ženy nedozvědí, jak najít vhodný pár k adopci. Většinou jim úřednice řeknou, že přímou adopci nepodporují, nebo neví, o co jde. Nastávající matky si pak musí hledat pomoc samy. „Z vlastní zkušenosti bych řekla, že klasickou přímou adopci na základě přímého souhlasu rodičů neznají,“ myslí si jedna z žen. „My se obecně potýkáme s tím, že sociální práce s rodinami v České republice je slabá, a to se týká všech segmentů sociální práce včetně přímých adopcí,“ uvedl Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstvo teď připravuje alespoň informační leták a chce zřídit i informační linku. Na tu budou moci volat všichni rodiče, kteří budou potřebovat poradit například s adopcí. Podat si inzerát sice není nelegální, podle odborníků je to ale riskantní. Matky nemají nikdy jistotu, že oslovují schopné rodiče. „Setkali jsme se i s případy, kdy se jednalo o vyslovený podvod nebo o nějaký obchod s dětmi, což je trestný čin,“ uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková. Právě FOD se dostal do problémů, když domluvil osvojení bezdětnému páru a těhotné ženě v tísni. Ministerstvo práce udělilo fondu pokutu ve výši 80 tisíc korun. Vodičková s pokutou ale nesouhlasí a brání se soudní cestou.

Zprostředkovat dítěti náhradní rodiče může ze zákona pouze stát. Jiné zprostředkování adopce je dle litery zákona nezákonné a otevírá prostor pro korupci. Na druhou stranu zákon říká, že si každá matka může vybrat, komu své dítě dá po porodu.

S adopcí přes inzerát může být spojena i žádost matky, aby jí rodina za dítě zaplatila. To ale většina rodičů odmítá, ochotni jsou zaplatit jen náklady spojené s těhotenstvím. Každý rok v Česku proběhne takových přímých adopcí několik desítek.

Těhotenství
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 1 hhodinou

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 10 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 11 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 11 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 20 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 23 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 23 hhodinami
Načítání...