Stropnický končí ve vysoké politice. Bude velvyslancem v Izraeli

Ministr zahraničí a místopředseda hnutí ANO Martin Stropnický skončí ve vysoké politice a bude velvyslancem v Izraeli. S odvoláním na nejmenované zdroje z vlády a ANO o tom informoval server Aktuálně.cz. O návratu Stropnického do diplomacie se spekuluje delší dobu, nedávno o něm mluvil i prezident Miloš Zeman.

Podle Aktuálně.cz už odchod jednašedesátiletého Martina Stropnického do Izraele schválila vláda v demisi. „Ano, bude velvyslancem v Izraeli. Stropnický se rozhodl sám, bylo to jeho rozhodnutí, že už nechce být ministr,“ potvrdil serveru jeden z členů kabinetu. 

Odchodu Stropnického nebude bránit ani prezident, který o plánech šéfa diplomacie hovořil minulý týden v rozhovoru pro TV Nova. „Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem,“ řekl. „A protože velvyslanci jsou v kompetenci prezidenta republiky, předpokládám, že mu vyhovím,“ dodal.

O nástupci Stropnického v Černínském paláci není zatím jasno. Podle rýsující se dohody o vytvoření koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD by mělo křeslo ministra zahraničí připadnout sociální demokracii. Spekuluje se proto o europoslanci ČSSD Miroslavu Pochem.

Českým velvyslancem v Izraeli je od roku 2014 Ivo Schwarz. Standardní doba pro výkon funkce jsou čtyři roky. Stropnický v diplomacii působil v devadesátých letech. Byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu.