Stomatologická komora varuje: Malé děti v Česku mají více kazů

Praha – V Česku stoupá počet dětí, které vůbec nechodí k zubaři. Třetina z nich má kvůli tomu hned několk kazů, ve srovnání s vrstevníky z EU jsou na tom až třikrát hůř. Jedním z důvodů je i nedostatek zubařů, kteří pečují o malé děti, uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. V Česku je totiž zhruba 6 500 zubařů, ale na děti se zaměřuje jen 63. Většinu dětí tak ošetřují běžní zubaři, kteří ovšem mají s dětmi více práce a navíc se obávají, že na péči o ně budou tratit. Někteří zubaři tak děti do péče ani brát nechtějí.

„Zubní zdraví dětí v Česku je špatné. Nesouvisí to až tak s tím, že nejsou organizované školní prohlídky. Větší vliv má nedostatek zubařů, kteří si také myslí, že na dětské klientele nedosáhnou takového obratu,“ uvedl Chrz. 

Komora se to podle něj snaží změnit. Podporuje řadu preventivních programů a vyjednala se zdravotními pojišťovnami finanční zvýhodnění dětské péče. Od roku 2005 vydává každoročně 100 tisíc zubních průkazů dítěte, které maminky dostávají ještě v porodnicích spolu se zdravotním a očkovacím průkazem. V současnosti má zubní průkaz tři čtvrtě milionu dětí. Prohlídky jsou v nich rozepsané do šesti let věku, stomatologická komora je chce ale od příštího roku rozšířit až do deseti let.   

Nahrávám video

„Špatný stav dětského chrupu není jen chybou rodičů. Vědí o prevenci ze zubního průkazu. Vědí, že by ve 12 měsících měli s dítětem poprvé navštívit zubaře, ale nenajdou ho,“ doplnila dětská zubní lékařka Romana Ivančáková. Při první prohlídce se přitom rodiče dozvědí, jak a čím čistit dětské zoubky, jak upravit stravu, aby se nekazily, a například i to, jak zabránit přenosu kazotvorných bakterií od dospělých.   

Viceprezident stomatologické komory Jan Černý uvedl, že Česko se už pátým rokem účastní celosvětového preventivního projektu, v němž je zapojeno 40 zemí světa. Každá země si projekt upraví podle svých potřeb - v Česku tak vznikl projekt Prevence zubního kazu v celé rodině. V jeho rámci dostávají děti zubní průkaz, školí se dentální týmy a osvěta je připravena i pro rodiče. Po celém Česku také jezdí speciální kamion, ve kterém studenti stomatologie dětem ukazují, jak správně o své zuby pečovat.

Malé děti se na zvětšeném modelu učí, jak správně pečovat o chrup
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výbava pro prvňáčka vyjde na tisíce. Rodiče hledají levnější varianty

S blížícím se začátkem školního roku začínají rodiče prvňáků shánět výbavu. Ta podle oslovených prodejců i výpočtů ČT vyjde minimálně na 1500 korun. Nejčastěji ale rodiče zaplatí více, mezi třemi a čtyřmi tisíci. Nejdražší položkou je tradičně aktovka. Oproti loňskému roku ale ceny školních pomůcek výrazně nezdražily. Podle srovnávače cen Heureky rodiče ale také více porovnávají ceny a častěji sahají po levnějších variantách.
před 1 hhodinou

VideoVlakem na Ruzyni. Úsek mezi Veleslavínem a letištěm má postavit soukromník

Posun v přípravách trati na Letiště Václava Havla. Stát chce příští rok vybrat koncesionáře na úsek mezi pražskou Ruzyní a Veleslavínem. Má jít o první PPP projekt na tuzemské železnici, kdy vláda plánuje spolupracovat se soukromníky. Projekt má stát zhruba 109 miliard korun. Soukromý partner infrastrukturu postaví a bude ji provozovat a udržovat dalších 25 let.
před 2 hhodinami

Ministerstvo průmyslu a obchodu má změnit název. Současný je dle Havlíčka „za zenitem“

Na středeční schůzi má Senát jednat o změně názvu resortu průmyslu a obchodu. Nově to má být ministerstvo hospodářství. Přejmenování je součástí novely stavebních pravidel, u níž zákonodárci očekávají nejobsáhlejší debatu. Kromě změny názvu ministerstva bude tématem i centralizace úřadů.
před 3 hhodinami

Měřicí stanice v Česku opět zaznamenaly teplotní rekordy, bylo až 37,1 stupně

Teplotní rekordy v sobotu v Česku padly zhruba na třiceti procentech meteorologických stanic měřících přes třicet let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, a to 37,1 stupně Celsia, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v neděli meteorologové očekávají tropická vedra s nejvyššími teplotami mezi 32 a 37 stupni, už během dne se však podle ČHMÚ postupně zatáhne a objeví se deště i bouřky. Ochlazení se očekává i na začátku příštího týdne.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Systém penzí letos zřejmě skončí s nižším přebytkem, než se očekávalo

Ministerstvo práce a sociálních věcí zpřesnilo odhady a očekává, že systém penzí letos nakonec skončí zhruba s desetimiliardovým přebytkem. Původní predikce resortu přitom počítala s výrazně vyšší částkou – kolem dvaceti miliard korun. Konečnou bilanci ale může ještě ovlivnit třeba to, jak se promítne schválené snížení záloh pro živnostníky. To platí od července.
před 13 hhodinami

VideoKlokánek bojuje s nedostatkem peněz a odchodem zaměstnanců

Ze zařízení Fondu ohrožených dětí – ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Klokánků –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ odcházejí zaměstnanci kvůli nízkým platům, aktuálně berou jen 25 tisíc korun hrubého. Jen tento týden přibyla další výpověď. Organizace už musela uzavřít osm bytů, kapacity se tak snížily o více než třicet míst. Ministerstvo práce slibuje novelu zákona, podle níž se má financování řídit kapacitou zařízení, a ne jeho obsazeností. Zároveň mají být součástí změny i vyšší příspěvky ze strany státu. Podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí Hany Kupkové by se ale změna zákona promítla do financování nejdříve v roce 2028. Do té doby ale projekt Klokánek nemusí přežít.
před 13 hhodinami

Déšť stále nepřichází. Jak vypadá Česko bez vody, ukazují interaktivní mapy

Extrémní, výjimečné nebo výrazné sucho, tedy některý ze tří nejvyšších stupňů sucha, panuje v Česku na bezmála 90 procentech území. Hodnota platí pro hloubku do jednoho metru. Extrémní sucho je aktuálně na 60 procentech území.
před 14 hhodinami

Kroje a lidové tradice ovládly centrum Brna

Centrum Brna zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských částí, společně si v odpoledním slunečním žáru na náměstí Svobody zatančili Moravskou besedu. Završili tak několikaletou snahu o obnovu krojů a lidových tradic Brna i přičleněných obcí, od Bosonoh po Žabovřesky. Stovky lidí všech generací v krojích slavily i v Domažlicích, kde se koná 72. ročník třídenních Chodských slavností, jednoho z nejstarších národopisných festivalů v Česku.
před 16 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.