Stát dá sto milionů korun na jídlo pro děti nemajetných, program se nově týká i školek

3 minuty
Události: Stát vyčlenil 100 milionů na jídlo pro děti z nemajetných rodin
Zdroj: ČT24

Na obědy pro děti z nemajetných rodin vyčlenilo ministerstvo školství sto milionů korun. Nově se projekt rozšířil i na mateřské školy. V nich jsou hrazené i svačiny. Rodičů, kteří si platby za jídlo nemůžou dovolit, přibylo kvůli rostoucím cenám.

Syn Lucie Krištofovičové mnohdy do školky nechodil. Jako samoživitelka a invalidní důchodkyně neměla na stravné peníze. Nakonec se dostala do programu, který za ni hradí devět set korun měsíčně. „Je tam rád, obědy mu chutnají, hodně mi to pomohlo,“ pochvaluje si samoživitelka.

Do nového projektu SOS do školky se jedna z pražských mateřských škol zapojila mezi prvními. Rodiče ji sami oslovili. „Je to anonymní, nemusí se bát sociálního šetření. Je to pomoc přímo pro ně v těžké situaci,“ přibližuje ředitelka školky v Pitkovicích Vlasta Zdobinská.

„Lidem je velmi důležité sdělit, že pro ně využití takové pomoci není ostuda, ale nezbytná nutnost,“ přizvukuje radní pro školství dvaadvacáté městské části Hana Vagenknechtová (Dvacet dvojka). Už v prvních dnech se do projektu zapojily desítky školek.

11 minut
Ivana Tykač a Lea Surovcová hovořily o dotacích na obědy ve školních jídelnách
Zdroj: ČT24

Pomoc s návratem do práce

Zároveň tato podpora pomáhá zejména ženám s návratem do práce. Podle průzkumu organizace Women for Women se v některých krajích cena celodenní stravy pohybuje až okolo 66 korun, tedy čtrnácti set korun za měsíc.

„Když děti nechodí ve školce na oběd, tak nejsou dobře socializované a nemají návyky, které by potřebovaly ve škole,“ vysvětluje ředitelka Women for Women Ivana Tykač.

Organizace už deset let hradí také obědy dětem ve školách. Mnohým se poté zlepšila docházka i známky. „Vzhledem k tomu, že platíme škole, tak tam třídní učitelé vytipují adepty a hovoří o tom s nimi, je to tedy individuální projekt a individuální práce,“ vysvětluje Ivana Tykač postup rozdělování financí v projektu. 

Opakovaně iniciativu podporuje také ministerstvo školství. To nově do programu zařadilo i projekt Patron dětí a navýšilo peníze ze šedesáti na sto milionů korun.

„To navýšení je proto, že jsme analyzovali, jak funguje tato forma podpory, a zjistili jsme, že je jednodušší a efektivnější než přes ministerstvo práce a sociálních věcí,“ informoval ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 15 mminutami

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 31 mminutami

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 2 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 3 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 3 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 3 hhodinami

ŽivěPoslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 5 hhodinami
Načítání...