STAN a ODS jednají o vedení horní komory. Pro setrvání Vystrčila se vyslovil místopředseda TOP 09

O obsazení postu předsedy Senátu jednají dvě nejsilnější strany horní komory, Starostové a nezávislí s občanskými demokraty. Předsedou by měl podle senátora TOP 09 a prvního místopředsedy této strany Tomáše Czernina zůstat i v dalším období Miloš Vystrčil (ODS). V současnosti jsou senátoři TOP 09 členy senátorského klubu STAN, který po letošních volbách posílil a podle zvyklostí by měl mít hlavní nárok na obsazení postu předsedy horní komory.

Czernin uvedl, že tradici nezavrhuje, ale nebylo by podle něj rozumné, aby Vystrčil vedl horní komoru jen osm měsíců. Vystrčil byl zvolen v únoru potom, co náhle zemřel jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS). „Myslím, že to, co se dělo v posledních měsících, zejména návštěva Tchaj-wanu, je silným důvodem, aby Miloš Vystrčil zůstal předsedou,“ uvedl Czernin. Vystrčil se podle něho ukázal jako státotvorný a měl by mít příležitost pokračovat.

Předseda STAN Vít Rakušan po zveřejnění výsledků senátních voleb uvedl, že hnutí je připraveno kandidáta na šéfa horní komory navrhnout. Vycházet ale podle něho bude z názoru senátorského klubu Starostů. Zástupci klubu zahájili v pondělí odpoledne vyjednávání s občanskými demokraty, kteří by měli mít druhou nejsilnější frakci.

TOP 09 uvažuje o vlastním senátorském klubu

Jaké ale bude rozložení sil v Senátu, zatím zcela jisté není. U několika nově zvolených členů horní komory je nejasné, do jakého klubu vstoupí. Otázky panují podle politologa Masarykovy univerzity Stanislava Balíka hlavně v případě senátorů za TOP 09, kteří jsou v současnosti členy klubu STAN. „Je těžko říct, jestli zůstanou v klubu, vytvoří nový klub nebo možná přejdou k ODS,“ uvedl Balík.

TOP 09 během volebního víkendu v horní komoře posílilo. Podle Czernina také strana musí být v Senátu víc vidět. „Chci, aby TOP 09 byla minimálně v názvu subjektu, v němž budeme,“ řekl. Nevyloučil ani založení samostatného klubu, který ale musí mít nejméně pět členů, strana zatím disponuje čtyřmi. Přesun senátorů TOP 09 do jiného klubu by vedl k oslabení klubu STAN.

Vystrčil jako symbol opozice

Vystrčil by mohl v čele horní komory zůstat ale i v případě, že by ODS nedosáhla nejsilnějšího klubu. Podle politologa a sociologa Daniela Kunštáta z Vysoké školy CEVRO Institut se Vystrčil stal symbolem opozice vůči domácí i zahraniční politice, a to jak ve vztahu k vládní koalici, tak ve vztahu k prezidentovi.

„Vystrčil je zosobněním odporu liberálních politických sil vůči duu Babiš–Zeman, které dnes dominuje české politice. Nejsem si jist, zda bude v Senátu v tuto chvíli existovat dostatečná vůle k personální změně,“ uvedl Kunštát. V případě, že by Vystrčil zůstal v čele horní komory, očekává Kunštát posílení STAN ve vedení Senátu i senátorských výborů.

Podle politologa Západočeské univerzity v Plzni Přemysla Rosůlka ale ani případné postavení kandidáta STAN proti Vystrčilovi nemusí být čteno jako „opoziční vzpoura“. „Po úmrtí Kubery taky kandidoval proti panu Vystrčilovi kandidát za STAN a nic to neznamenalo. STAN může svoji kandidaturu i stáhnout, případně se může dohodnout s ODS,“ řekl Rosůlek.

„Jistou pozici Vystrčil v tuto chvíli nemá. Na druhou stranu jakákoliv volba ze STAN by nebyla tragédií ani pro opoziční tábor, ani pro rozmíšky v Senátu,“ dodal politolog.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bahna předvedla vojenskou techniku i ukázky akce

Tisíce lidí se v sobotu vydaly na 35. ročník Dne pozemního vojska Bahna. V bývalém vojenském újezdu Brdy u Strašic na Rokycansku je čekaly ukázky techniky i simulované akce.
14:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Poletí druhý repatriační let Čechů z Izraele, evakuováni byli i z Íránu

V sobotu poletí druhý repatriační let českých občanů z Izraele, který je od minulého pátku v konfliktu s Íránem. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Stroj Airbus má kapacitu okolo osmdesáti lidí, bude zřejmě naplněn. V Praze už jsou Češi evakuovaní z ambasády v hlavním íránském městě Teheránu.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O vyslovení nedůvěry vládě či roli Senátu hovořili hosté Politického spektra

O hlasování o vyslovení nedůvěry vládě nebo o významu parlamentní horní komory pro Česko debatovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili předseda Sdružení pro republiku – Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska Pavel Mužný a Renata Vikartová za Demokratickou stranu zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT. Třetí oslovená strana, a to Spojení demokraté – Sdružení nezávislých, svého zástupce do diskuse neposlala.
před 2 hhodinami

Jak vznikají a vycházejí předvolební průzkumy, zjišťoval pořad De facto

Česko za přibližně tři měsíce čekají volby. Agentury zveřejňují předvolební průzkumy i volební modely. S každým hlasováním se mění grafika, ovšem postupy, jak průzkumy vznikají, už tolik ne. Redakce ČT porovnala data z průzkumů, které agentury zpracovaly přibližně tři až čtyři měsíce před volbami, s reálnými volebními výsledky. A to z minulých tří sněmovních voleb.
před 4 hhodinami

Praha se potýká s nedostatkem míst ve speciálních školách

Praha řeší nedostatek míst ve speciálních školách pro děti se středním a těžkým mentálním postižením. Více než dvě desítky rodin netuší, zda jejich dítě v září někam nastoupí, další raději zvolily nucený odklad. Podle rodičů stát nedokáže zajistit dost míst pro všechny handicapované děti, zvažují proto žalobu. Ministerstvo školství ujistilo, že se snaží situaci s nedostatečnými kapacitami řešit dlouhodobě právě se zřizovateli škol.
před 9 hhodinami

Motorkáři patří na silnicích k nejzranitelnějším. Jak vážným nehodám předcházet?

Motocyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Jsou zapojeni do mnoha vážných i smrtelných nehod, přičemž většina z nich je způsobena lidskou chybou, a to jak ze strany samotných motorkářů, tak i ze strany ostatních účastníků provozu. Jen v minulém roce na českých silnicích zahynulo 81 motocyklistů. Jak mohou řidiči aut předcházet nehodám s motorkami a na co by si měli dávat pozor sami motocyklisté?
před 10 hhodinami

Bitcoinovou kauzu by měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad, myslí si Richterová

Bitcoinovou kauzu by měl podle místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové (Piráti) prověřit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), řekla v pátečním Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. NKÚ má podle ní bohaté zkušenosti a zároveň velkou nezávislost. Pirátská strana podle Richterové vládě navrhla, aby na místo ministra financí a spravedlnosti dosadila odborníky, nikoliv stranické kolegy. Není podle ní dobře, aby kauza nahrávala předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a hnutí SPD.
před 11 hhodinami

Kvůli odklonu od uhlí může teplo zdražit milionům Čechů

Tuzemské teplárny postupně opouštějí uhlí a nahrazují ho ekologičtějšími zdroji, především plynem. Do roku 2030 má přechod na čistší technologie stát až dvě stě miliard korun. Část pokryjí evropské dotace. Zbytek se ale promítne do cen tepla. Vyšší účty tak mohou čekat miliony lidí.
před 12 hhodinami
Načítání...