STAN má osobnosti na předsedu Senátu, chce ale vyslat signál soudržnosti komory

Senátní klub STAN chce jako pravděpodobně nejsilnější frakce horní komory po víkendových volbách od pondělí s dalšími kluby jednat o novém předsedovi Senátu a dalších funkcích. Po prvním videozasedání klubu jeho předseda Petr Holeček řekl, že má dost silných osobností, které by se mohly vedení horní komory ujmout. Odmítl však jmenovat. Místopředseda Senátu za STAN Jan Horník nicméně uvedl, že volba Zbyňka Linharta (za STAN), který jako jediný obhájil svůj mandát už v prvním kole hlasování, by byla stejně důstojná jako znovuzvolení současného předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Video Zprávy
video

Tisková konference po jednání senátního klubu STAN

„Jednání začínají již zítra a měla by vést k tomu, že se s ostatními kluby domluvíme, jakým způsobem se o vedení Senátu rozdělíme,“ uvedl na tiskové konferenci Holeček. O nové podobě vedení Senátu bude za STAN jednat trojice Holeček, Horník a předseda výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiří Drahoš.

„O funkci předsedy Senátu budeme jednat. Rád bych zdůraznil, že ale nejde jenom o funkci předsedy, jsou tam i funkce místopředsedů, a protože Senát je zákonodárnou institucí, tak velmi důležitou roli hraje i vedení výborů. Tam jsme přesvědčení, že máme dle výsledků voleb výrazné posílení, jak u výborů, tak u komisí,“ přiblížil Drahoš.

Horník řekl, že klub STAN má několik výrazných osobností, které se mohou Vystrčilovi vyrovnat. Na druhou stranu je ale přesvědčen, že by Senát měl vyslat signál, že je sourodým celkem, schopným se domluvit a že je dobrou opozicí současné vládě, sněmovně i prezidentovi.

„Na této rovině udělal Miloš Vystrčil hodně práce v minulosti, vždycky k tomu měl podporu celého vedení Senátu. Co se týče té funkce, my chceme, aby nově zvolený předseda měl maximální podporu všech senátorů a senátorek,“ uvedl.

Drahoš na dotaz, zda se bude o funkci také ucházet, uvedl, že to závisí na vyjednávání klubu. „Této pozice se nezříkám,“ řekl.

Video Události
video

Události: Povolební senátní vyjednávání

Z výsledků voleb má klub radost

Výsledek voleb označil Holeček za velmi povzbuzující. STAN podle něj získal o mnoho mandátů víc, než hnutí čekalo. Hnutí STAN a SLK získaly dohromady jedenáct senátorů z 27 možných. Prosadilo se všech deset jejich finalistů a Linhart už v prvním kole voleb před týdnem. Nejsilnější frakci by měli mít podle výsledků voleb Starostové společně s TOP 09, a to 28 členů. Podle zvyklostí tak budou mít hlavní nárok na obsazení místa předsedy Senátu.

V klubu ODS by mělo být nejméně 21 senátorů. Klub KDU-ČSL by si měl zachovat dvanáct členů. Čtvrtou nejpočetnější frakcí by měl být i s pirátskými senátory sedmičlenný Klub pro liberální demokracii – Senátor 21. Klub ANO by měl být šestičlenný.

Početní složení frakcí ovšem ovlivní i to, zda se k nim po povolebních vyjednáváních připojí v případě zvolení některý ze zástupců menších uskupení. 

ODS nevzdává naděje

Jednání o uspořádání horní komory parlamentu začala hned po sečtení volebních výsledků. V sídle ODS se stávající i noví senátoři sešli již krátce po uzavření volebních místností. Budoucí fungování horní komory probírali krátce – klub by se měl sejít začátkem týdne. ODS má ambici Miloše Vystrčila v čele Senátu udržet.

„Tu funkci dělá skvěle a myslím, že stejný názor jako já bude mít spousta dalších senátorů bez ohledu na jejich stranickou příslušnost nebo příslušnost klubu,“ věří předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura (ODS).

Nejbližší schůze Senátu je naplánovaná na středu – to ještě v původním složení. V tom novém by se horní komora měla sejít na začátku listopadu – a hlasovat o tom, kdo bude v jejím čele.