SPD zrušila svou moravskoslezskou organizaci. Poslanec Volný chce krok napadnout

Události ČT: SPD zrušila svou moravskoslezskou organizaci (zdroj: ČT24)

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Podle mluvčí porušoval stanovy a krátil demokratická práva členů. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali – současně se jedná o politika, který chce proti Tomiovi Okamurovi kandidovat na předsedu SPD.

Podle mluvčí SPD Barbory Zeťové předsednictvo hnutí regionální klub Moravskoslezského kraje zrušilo a odebralo mu licenci. „Stalo se tak plně v souladu se stanovami hnutí, na základě zjištění, že v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů,“ uvedla Zeťová. Členství všech členů a čekatelů zůstává zachováno a v souladu se stanovami budou mít příležitost pracovat v novém regionálním klubu, doplnila.

Volný ve středu řekl Deníku N, že rozhodnutí předsednictva napadne u orgánů hnutí. „Nejúspěšnější kraj v historii SPD byl rozpuštěn,“ cituje Volného server Deníku N. Poukázal na to, že ve srovnání s ostatními organizacemi SPD získala ta moravskoslezská největší počet hlasů ve volbách do sněmovny i v krajských volbách. „Nikdy jsme stanovy neporušovali a rozhodnutí předsednictva napadneme pro neopodstatněnost u příslušných stranických orgánů,“ dodal poslanec.

Spor o přijímání členů

Volný podle deníku odmítl komentovat, jestli měl krajský klub před svým zrušením nějaké výtky od vedení SPD. Uvedl jen, že vedení vyčítalo moravskoslezskému klubu, že nenabírá dostatek členů, což ale bylo kvůli osobní zodpovědnosti vedení krajské organizace za každého přijatého člena.

„Bylo tam skutečně velké množství zájemců, kteří čekali dlouhodobě na členství a nebyli přijímáni, byť ten pokyn předsednictva v minulosti byl takový, aby organizace rozšířila členskou základnu. Byly tam i další věci, které předsednictvo vyčítalo,“ řekl poslanec SPD a předseda klubu Jihomoravského kraje Jan Hrnčíř.

SPD zrušila svou moravskoslezskou organizaci (zdroj: ČT24)

„Demokraticky jsme se na konferencích domluvili, že za řádné členy budeme přijímat jenom lidi, kteří řádně pracují pro hnutí. Rozhodli jsme se tedy vydat cestou kvality místo kvantity,“ řekl Volný, který je zároveň i krajským zastupitelem. V krajských volbách v roce 2016 tehdy SPD, která kandidovala spolu s SPO, získala 7,02 procenta hlasů. Volný byl dvojkou kandidátky, ale díky preferenčním hlasům byl tehdy úspěšnější než lídr. V posledních sněmovních volbách SPD získala 10,64 procenta hlasů, v Moravskoslezském kraji přitom její zisk činil 13,87 procenta.

Do ostravského zastupitelstva se po posledních komunálních volbách dostali čtyři členové SPD - mezi nimi i kandidát na primátora Václav Kubín. Lídr SPD v loňských komunálních volbách v Ostravě ve středu řekl, že považuje rozhodnutí předsednictva za překvapivé až šokující. Podle něj nedávná krajská konference jasně potvrdila podporu krajskému vedení. Kubín uvedl, že si není vědom, že by se v regionu jakkoliv porušovaly stanovy.

Předseda hnutí Tomio Okamura se k situaci nevyjádřil - a na žádost o rozhovor nereagoval. O rozhovor Česká televize požádala i ostatní členy předsednictva hnutí SPD - všichni se ale odkázali na vyjádření tiskové mluvčí SPD. 

„Mě mrzí, že naše vedení rozhodlo na základě informací, které považujeme za mylné. Podle nás podlehlo provokacím sil, které se snaží rozštěpit SPD a které se nás snaží jako vlastenecké hnutí poškodit. My budeme pokračovat ve vnitrostranické debatě na úrovni stranických orgánů, které jsou k tomu určeny,“ reagoval později ve středu na dotaz České televize Volný.

Choval se jako diktátor, kritizovali Volného členové

Předloni na podzim Mladá fronta DNES (MfD) napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. 

Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl. Na Facebooku také napsal, že poslance podle nynějších zákonů odvolat nelze. 

Rozpuštění moravskoslezského klubu se děje v situaci, kdy Volný na Facebooku v úterý napsal, že přijímá Okamurovu osobní výzvu, aby proti němu kandidoval na předsedu SPD. „Výzvy od lídrů se neodmítají,“ uvedl. Své vize chce přednést na celorepublikové konferenci po volbách do europarlamentu.

Volba předsedy SPD bude až za 2,5 roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen šéfem hnutí loni v červenci. Volný na sebe upozornil počátkem února při sněmovní debatě o návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z Česka. Sporný pozměňovací návrh vládní cizinecké novely je podle ministerstva vnitra protiústavní.

Volný mluvil o hrozbách spojených s migrací do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Jeho vystoupení někteří poslanci provázeli boucháním do lavic.

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

Reportéři ČT: Drahé byty poslance SPD Lubomíra Volného (zdroj: ČT24)