Soudci se brání dřívějšímu odchodu do důchodu

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) má v úmyslu snížit věkovou hranici soudců pro odchod do důchodu o pět let. V současnosti odcházejí soudci do důchodu v sedmdesáti letech. Návrh změny ještě vláda ani nedostala na stůl a už se proti němu soudci bouří. Jejich unie tvrdí, že vybrat část soudců, kteří skončí jen na základě svého věku, je diskriminační. Pokud návrh projde, Soudcovská unie se obrátí na ústavní instanci.

„Projde-li tento zákon, soudci si v každém případě budou stěžovat u Ústavního soudu (ÚS) a budou se snažit dosáhnout zrušení tohoto zákona,“ předeslal viceprezident unie Tomáš Mottl. V důsledku případné změny by z justice odešly stovky nejzkušenějších, kteří působí ve vedení soudů. Podle unie by to mohlo ještě víc zpomalit soudní řízení.

Ministr ale uklidňuje, že nic takového nehrozí. „Jsme schopni okamžitě na tato uvolněná místa nabrat nové, mladé právníky, kteří mají zkušenosti, působili v jiných právnických profesích,“ tvrdí Pospíšil a dodává prioritu, aby soudili lidé v nejproduktivnějším věku, kteří studovali už po roce 1989, znají cizí jazyky a mají zahraniční zkušenosti.

Nahrávám video

Ministr spravedlnosti chce při projednávání snížení hranice pro odchod do důchodu otevřít debatu o tom, zda by soudci neměli brát vyšší penze. Ve sněmovně návrh zřejmě projde, staví se za něj TOP 09 a s výhradami i Věci veřejné.

Podle opozice ministr riskuje, že protlačí změnu, kterou nakonec zruší Ústavní soud a rozpočet to bude stát jen další peníze za náhrady pro poškozené soudce. „Podle mého názoru by se soudci měli rozlišovat spíše podle kvality než podle věku,“ říká stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. Pokud by se soudci obrátili na Ústavní soud, nebylo by to poprvé. Naposled si stěžovali na snížení svých mezd, loni v září jim ÚS dal za pravdu. Podle něj se na soudcovské platy nesmí sáhnout, protože si soudci nemohou přivydělat jiným způsobem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čechům v cizině pomáhá nouzová linka ministerstva. Evidujeme nárůst hovorů, říká Pešek

Hovorů na nouzovou linku Ministerstva zahraničních věcí pro české občany v cizích zemí přibývá. Za první tři týdny července jich bylo 437. Vedle nouzové linky funguje i ta informační. „Pozorujeme větší zájem, nejen o nouzovou, ale i o informační linku, v řádu desítek hovorů denně,“ uvedl ředitel konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí Pavel Pešek. Linka funguje čtyřiadvacet hodin denně a je dostupná po celém světě.
před 1 hhodinou

Vrátí se tropické počasí

Během pondělí se budou teploty držet většinou do 25 stupňů Celsia, pak nastoupí slunečné a horké počasí. Od úterý meteorologové předpovídají tropické třicítky, od čtvrtka se budou teploty blížit čtyřiceti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle kterého lidi v nadcházejícím týdnu čeká extrémní zátěž teplem.
před 4 hhodinami

VideoSokolské jednoty prodávají budovy. Nemají peníze

Řada sokolských jednot v menších městech a obcích už nemá peníze na údržbu svých budov ani na jejich rekonstrukci. Se souhlasem vedení proto některé prodávají, často radnicím. Zatímco v Hrotovicích vznikl na místě původní sokolovny nový společenský dům a město zajistilo jednotě nové sportovní zázemí i podporu její činnosti, jinde prodeje teprve připravují. Nyní jedná Sokol o prodeji budovy a sportoviště ve Světlé nad Sázavou, právě kvůli nedostatku peněz.
před 5 hhodinami

VideoBabiš chce zdanit tiché víno. Schillerová a koaliční partneři jsou proti

Premiér Andrej Babiš (ANO) dál tlačí na zdanění tichého vína. Koalice přitom právě toto odmítla po svém nástupu v programovém prohlášení. Předseda vlády teď chce přesvědčit ke změně vládní partnery. Názory se ale rozcházejí i v samotném ANO, proti je třeba ministryně financí Alena Schillerová. Opozice vládu kritizuje, že je nečitelná, což podle jejích zástupců znemožňuje například plánování nejen vinařům.
před 6 hhodinami

Vláda se chystá umožnit registraci vozidel bez návštěvy úřadů

Na posledním zasedání před vládními prázdninami kabinet Andreje Babiše (ANO) projedná návrh novely, která umožní převody vozidel bez návštěvy úřadů nebo doručování registračních značek a osvědčení o registraci do výdejních boxů a výdejen. Novela o podmínkách provozu vozidel navrhuje i přenositelnost registračních značek a automatické vyřazení z provozu třeba ukradených aut. Novelou zákona o účetnictví chce kabinet snížit počet firem, které musejí zpracovávat nefinanční výkazy o ekologických a společenských dopadech svého podnikání.
před 6 hhodinami

VideoPřebytek tlačí cenu mléka dolů, někde je levnější než voda

Ceny mléka v obchodech klesly natolik, že bývá levnější než balená voda. Přebytek mléka na evropském trhu podle zemědělců i mlékáren stlačil výkupní i prodejní ceny pod náklady na výrobu, takže část producentů prodává se ztrátou. Větší podniky ztráty počítají v milionech korun měsíčně. Menší farmy, které mléko samy zpracovávají a prodávají přímo zákazníkům, naopak o odbyt nouzi nemají – a to i přesto, že mléko prodávají několikanásobně dráž. Soustředí se totiž na kvalitu. „Myslím, že to za šest korun s mlékem už moc společného nemá,“ říká majitel Statku u Návarů ve Velechvíně Drahoslav Návara. V běžných obchodech ale podle obchodníků rozhoduje především nízká cena.
před 15 hhodinami

Zemřel výtvarník a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák

Zemřel výtvarník a hudebník Milan Knížák, někdejší rektor pražské Akademie výtvarných umění (AVU) a bývalý ředitel Národní galerie (NG). Bylo mu 86 let. Knížák patřil k tvůrcům, kteří výrazně ovlivnili československou i českou výtvarnou scénu. Jeho umělecké aktivity zahrnovaly výtvarné umění, hudbu, architekturu, design, módu, poezii a fotografie. O jeho úmrtí informoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Klause, se kterým se Knížák přátelil.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Přeshraniční eRecepty jsou v kurzu, tuzemské lékárny jich vyřizují stále víc

Zahraniční pacienti si v českých lékárnách vyzvedávají léky na elektronický recept ze svého domovského státu čím dál častěji. Za necelých sedm měsíců letošního roku lékárníci odbavili víc přeshraničních eReceptů než za celý loňský rok, vyplývá z aktuálních statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Léky si v tuzemsku nejčastěji vyzvedávají Poláci, zatímco Češi s eRecepty většinou míří do Chorvatska. Systém nyní propojuje Česko s jedenácti evropskými státy a v dohledné době by k nim mohla přibýt Francie nebo Německo.
včera v 09:00

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.