Soudce Miroslav Čapek znovu porušil své povinnosti. Přijde o patnáct procent platu

Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi plat o patnáct procent na čtyři měsíce. Čapek rozhodl o vazbě, pro kterou nebyly zákonné důvody. Muž podezřelý ze dvou trestných činů v ní pak strávil téměř dva týdny. Před časem přišel soudce Čapek o deset procent platu na čtvrt roku za to, že rozesílal falešné e-maily související s komunálními volbami.

Soudce Miroslav Čapek poslal do vazby muže kvůli podezření z ohrožování výchovy dítěte. Zasílal totiž fotky vlastního těla 14leté dívce, a také měl připravovat její únos. Jednorázové zaslání nemravného snímku však podle předsedy Okresního soudu v Teplicích Jana Tichého není natolik závažným prohřeškem, aby to vyžadovalo stíhání a vazbu. Ani přečin únosu nebyl v dané situaci trestný, protože zůstal ve stádiu příprav.

Muž se dostal na svobodu až po zásahu dozorové státní zástupkyně. Stíhání zrušila a dala pokyn k propuštění. Předseda soudu Jan Tichý podal na soudce Čapka kárnou žalobu.

Soudce porušil důvěru v nezávislé rozhodování soudů

Rozhodnutím o srážkách z platu kárný senát kárné žalobě předsedy Okresního soudu v Teplicích plně vyhověl. Čapkovo pochybení je podle Tichého závažnější než chyba žalobkyně, protože právě soudce je konečným garantem zákonnosti. „Porušil povinnosti soudce, porušil je zaviněně, a porušil tak důvěru v nezávislé, nestranné a zároveň odborné rozhodování soudů,“ řekl dnes na Čapkovu adresu Tichý.

„Taková věc se prostě stane, samozřejmě žádný soudce není stroj, každý může pochybit,“ reagoval Čapkův advokát Stanislav Balík. Více však zdůrazňoval svůj názor, že Tichý promeškal lhůtu pro podání kárné žaloby, Čapkovu chybu prý totiž mohl zaznamenat mnohem dřív, dokonce nahlížel do usnesení a protokolu. Kárný senát ale nakonec dospěl k závěru, že Tichý lhůtu dodržel. „Nejsou důkazy, že by o chybě věděl dřív,“ stojí v odůvodnění rozhodnutí soudu. Čapek se jednání kárného senátu nezúčastnil. Podle advokáta Stanislava Balíka nyní zváží podání ústavní stížnosti.

Pětapadesátiletý Čapek je zkušený trestní soudce. „Tím spíše měl rozpoznat, že zákonné podmínky pro vzetí do vazby zcela zjevně nebyly dány,“ řekl předseda kárného senátu Jakub Camrda.

Čapek už jednou o část platu přišel kvůli e-mailům

Kárný senát soudci Čapkovi před časem snížil plat o deset procent na čtvrt roku za to, že v první den komunálních voleb rozeslal e-mailem na tři desítky adres fiktivní přepisy údajných rozhovorů teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS), které sám dostal z jiného zdroje. Trest potvrdil i Ústavní soud, když zamítl Čapkovu stížnost. Čapek se obrátil i na Evropský soud pro lidská práva, rozhodnutí zatím nepadlo.

Loni Miroslava Čapka kárný senát zprostil obžaloby, která mu vytýkala například tón dopisu někdejšímu předsedovi okresního soudu Romanu Dobešovi. Stěžoval si v něm na kolegu a poukazoval na údajně nerovný přístup vedení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoČína nás vydírá, říká Farský. My nepodlézáme, brání se Červený

„Chyba, která ublíží českému průmyslu,“ hodnotí europoslanec Jan Farský (STAN) rozhodnutí neposkytnout předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) vládní speciál k cestě na Tchaj-wan. „Zatímco Tchaj-wan nás nevydírá, tak Čína nás vydírá,“ dodal. „My (Číně) nepodlézáme,“ deklaroval ministr životního prostředí Igor Červený. Podle něj by Česko nemělo své obchodní partnery moralizovat. „Nejsme OSN, nám tato role nepřísluší,“ míní. V Duelu ČT24 moderovaném Terezou Kručinskou oba politici dále hovořili například o Pařížské dohodě, energetice, závislosti na surovinách či výrocích poslance Filipa Turka (za Motoristy).
před 7 hhodinami

VideoVýběr policistů do elitního týmu URNA. Pekelný týden natáčel štáb ČT

Útvar rychlého nasazení neboli URNA – elitní policejní tým určený k zásahům proti teroristům, únoscům a organizovaným zločineckým skupinám působí v Česku právě 45 let. Operuje i v cizině a je součástí protiteroristických jednotek Evropské unie. Zejména odstřelovači patří ke špičkám v oboru a učí se od nich i zahraniční kolegové. Zásadní roli hrají vyjednávači, a to i při pátrání po Češích v zahraničí. Zapojili se do případů uneseného muže v Libyi nebo dvou dívek v Pákistánu.
před 8 hhodinami

ETS je obchod s uměle vytvořenou komoditou, míní Gavor. Emise jsou realita, říká Svárovská

„Věřím, že se dožiju dne, kdy budou zrušeny emisní povolenky,“ řekl v Nedělní debatě ČT předseda Svobodných Libor Vondráček z poslaneckého klubu SPD. Analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor je názoru, že systém sice není nastavený ideálně, ale zrušit se nedá. Podle spolupředsedkyně Zelených Gabriely Svárovské z klubu Pirátů Zelená dohoda prochází změnami. „Potřebujeme ji měnit i ve smyslu podpory průmyslu,“ podotkla. Debatu o emisních povolenkách moderoval Lukáš Dolanský.
před 9 hhodinami

Soud uvalil další vazbu za žhářský útok v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby cizince zadrženého v Bulharsku, který je obviněný z teroristického útoku na výrobní halu zbrojovky LPP Holding. Proti vazbě muž podal stížnost. V souvislosti s tímto případem policie dosud zadržela deset lidí. Všem hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Řekl to státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter a soudce Karel Gobernac.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nová pražská nemocnice bude podle Babiše vojenská

Nemocnice, kterou chce stát vybudovat v pražských Letňanech, bude vojenská. Bude mít několik podzemních podlaží a bude možné je proměnit v krizový štáb. Na síti X to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Ázerbájdžánu poté dal rozhodnutí do souvislosti se závazkem dvouprocentních výdajů na obranu, který Česko jako člen NATO má.
před 13 hhodinami

Nový zákon podle Fialy zrychlí reakci na krize. Vláda se bojí žalob, míní Skopeček

Nový zákon o regulaci cen paliv umožní rychlejší a flexibilnější reakce na krizové situace, řekl v Nedělní debatě předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Vláda se chce vyhnout žalobám, oponoval místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara mělo být opatření mírnější. Debatu vedl Lukáš Dolanský.
před 14 hhodinami

Rozpočet pro ČT a ČRo může oproti návrhu nového financování ještě vzrůst, řekl Klempíř

Úpravy v návrhu zákona o médiích veřejné služby by se mohly týkat i částek, s kterými se počítá pro rozpočty České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo), připustil v Nedělní debatě ČT ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). „Je to otázka diskuse,“ řekl s odkazem na připomínkové řízení k návrhu. Text dokumentu byl odborníky i veřejností široce kritizován pro neúplnost. Klempíř odmítl, že by návrh byl paskvilem, a prohlásil, že vznikl v právním oddělení ministerstva kultury. Rozhovor s šéfem resortu vedl moderátor Lukáš Dolanský.
před 15 hhodinami

Česko letos podle NATO nesplní závazek dvou procent HDP na obranu, řekl Babiš

Česko letos podle hodnocení Severoatlantické aliance (NATO) nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení NATO budou obranné výdaje činit 1,78 procenta HDP, řekl v neděli ve videu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Závazek podle něj nesplnila loni ani bývalá vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje ve výši 1,85 procenta HDP. Fiala nicméně v reakci na to uvedl, že Česko loni podle aktuální zprávy generálního tajemníka NATO své závazky splnilo. Bývalá ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že Babiš zase lže.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...