Soud přiznal odškodné i prarodičům mrtvé dívky, nemocnice zaplatí 1,9 milionu

Praha – Nemocnice Na Bulovce musí definitivně zaplatit odškodnění ve výši 1,9 milionu korun za smrt 17leté dívky, rozhodl tak Vrchní soud v Praze. Podle Lidových novin je verdikt průlomový, protože soud přiznal odškodné ve výši 400 tisíc i prarodičům dívky. Ta se v nemocnici dlouhodobě léčila v roce 2006, zdravotní sestra jí ale omylem do infuze přimíchala smrtelnou dávku chloridu draselného. Sestra už byla nepravomocně odsouzena ke třem letům vězení.

Z hlediska práva je na případu nejdůležitější fakt, že odvolací senát pod vedením Dagmar Javůrkové pravomocně přiznal odškodné za zásah do rodinného života i prarodičům dívky – dědeček a babička dostanou každý 200 tisíc korun, a to i přesto, že nežili s vnučkou v jednom bytě, píše deník. „Není důvod nevěřit jejich tvrzení, že měli s vnučkou výborný vztah a prakticky dennodenně se vídali,“ podotkla soudkyně. 

Vrchní soud také přiznal 800 tisíc matce a 700 tisíc otci, výrazně ale snížil odškodnění, které rodičům přiznal krajský soud ve výši 1,15 milionu, resp. 950 tisíc. Javůrková to zdůvodnila tím, že se nemocnice po tragédii chovala vstřícně, a roli sehrál i fakt, že šlo o hrubou nedbalost jednotlivce – sestry, kterou za to obvodní soud pro Prahu 8 poslal, byť zatím nepravomocně, na tři roky do vězení. Částka 650 tisíc korun pro prarodiče pak přišla odvolacímu senátu „značně nepřiměřená“, protože jde „pouze“ o prarodiče, píšou LN.  

2 minuty
Reportáž Barbory Straňákové
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zdravotnictví shodou okolností před dvěma týdny podepsalo memorandum, ve kterém se zavazuje, že nemocnice zpřísní bezpečnostní opatření, aby záměnám či předávkováním léky zabránily. „Naše nemocnice přijala řadu opatření týkajících se zlepšení kvality, bezpečnosti pacientů a podávání rizikových léčiv tak, aby se událost již neopakovala,“ uvedl mluvčí nemocnice Jakub Hofmann. 

Asi úplně poprvé přiznal prarodičům odškodné za smrt vnuka brněnský soudce Michal Ryška, který loni v červnu rozhodl, že viník nehody na Prostějovsku má zaplatit babičce i dědovi 100 tisíc korun. Vrchní soud v Olomouci ale tehdy průlomový verdikt zrušil. Lidové noviny píší, že už jednou pražský vrchní soud menší částku ve stejné situaci přiznal, šlo o 50 tisíc korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 7 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 9 hhodinami
Načítání...