Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.

„Insolvenční správce, se záměrem neoprávněně ve svůj prospěch získat finanční prostředky v insolvenčním řízení, (…) průběžně převáděl finanční prostředky z majetkových podstat (…) dlužníků na své osobní bankovní účty či na bankovní účty, které s insolvenčním řízením nijak nesouvisely, popřípadě tyto prostředky vybíral v hotovosti,“ stojí v rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Trestnou činnost měl podle soudu páchat minimálně od roku 2009 do roku 2022. Za tu dobu měl o peníze obrat 83 dlužníků. Nejvyšší částka, kterou zpronevěřil, činí podle rozsudku 14,6 milionu korun, ta nejnižší pak 460 korun.

„Finanční prostředky ve svůj prospěch spotřeboval, nebo dal k dispozici třetím osobám,“ popsal soud, jak měl Svoboda s finančními prostředky nakládat. Celkem způsobil škodu na majetkových podstatách jednotlivých dlužníků v celkové výši nejméně 66,9 milionu korun, píše se v rozsudku.

Předsedkyně senátu Soňa Biskupová Fišerová stanovila trest šest let ve věznici s ostrahou. Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu mu hrozilo až deset let vězení. Rozsudek zatím není pravomocný. „Běží lhůta pro možné odvolání,“ uvedla pro ČT mluvčí soudu Ivana Vobejdová.

Poškozená měla být například českobudějovická firma OKZ Holding

Jednou z poškozených společností je podle zjištění ČT českobudějovická OKZ Holding, která se specializuje na výstavbu velkokapacitních ocelových zásobníků ropy a ocelových konstrukcí. Jako insolvenční správce si měl Svoboda z peněz určených pro uspokojování věřitelů společnosti postupně přivlastnit celkem 12,6 milionu korun.

„Vyplatil zajištěné věřitele, po čemž měly na účtu zůstat volné prostředky. Zůstalo tam ale jen zhruba sedm korun,“ řekl ČT Karel Touschek z IKT Insolvence, která insolvenci společnosti začala řešit po Svobodovi. „Částka je nevymožitelná,“ uvedl Touschek na dotaz ČT, zda bude zpronevěřené peníze možné získat zpět.

Vydírali mě, hájí se odsouzený

Svoboda tvrdí, že miliony neposílal věřitelům, protože ho vydírali lidé z jihovýchodní Evropy. To ale soud nepřesvědčilo. Možným vydíráním se však dál zabývá policie. Zatím nikoho neobvinila.

„Prověřování pokračuje, čeká se na výslech korunního svědka ze zahraničí,“ upřesnil v pondělí pro ČT dozorový státní zástupce Richard Císař. Podle dřívějších informací Císaře jde o státního příslušníka Kosova a Srbska, který se měl zdržovat v Černé Hoře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 5 hhodinami

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 5 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 6 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...