Sobotka: Bez shody nad financováním státu nelze vládu dohodnout

Praha - V Lidovém domě dnes jednaly expertní týmy sociální demokracie a hnutí ANO. Strany rozděluje názor na daně a církevní restituce. Naopak v zahraniční politice, obraně, dopravě i zemědělství panuje víceméně shoda. V neděli večer by se pak měly sejít vyjednávací týmy těchto stran. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka dnes vyzval zástupce hnutí ANO, ať přijdou s konkrétními návrhy a přestanou říkat obecná hesla - a stejně jako lidovci by měli provést kalkulaci příjmů a výdajů státního rozpočtu.

„Bez toho, aniž bychom se dohodli na tom, jak financovat v příštích letech stát, tak není možné se dohodnout na tom, že tady bude nová vláda. Je klíčové, abychom se shodli na daňové a rozpočtové politice, aby to nedopadlo tak, že se zas budou prosazovat nějaké Nečasovy nebo Kalouskovy škrty,“ prohlásil Sobotka. „Očekáváme konkrétní, propočítané návrhy,“ dodal. ANO Sobotkova slova odmítá a chce si vše vyříkat na nedělní schůzce.

Právě otázka daní a rozpočtové politiky potenciální koaliční partnery rozděluje. Zatímco sociální demokraté požadují progresivní zdanění příjmu fyzických osob a nárůst firemních daní, ANO to odmítá. Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka by se měl nejprve naučit hospodařit stát, respektive zefektivnit výběr daní, například DPH. „Než se začneme bavit o zvyšování daní, je potřeba umět daně vybrat. To Česko neumí,“ uvedl Faltýnek po jednání expertů. Rozdíl je i v názoru na porodné - ANO nechce na rozdíl od ČSSD porodné na druhé a třetí dítě, podobně se hnutí nelíbil záměr zrušit ihned druhý důchodový pilíř. 

Naopak na jednání expertní skupiny v oblasti dopravy panovala shoda. „Shodli jsme se na tom, že jsme schopni diskutovat o snížení spotřební daně z paliv a maziv, která je v Česku téměř nejvyšší z okolních států,“ řekl po schůzce místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Jedním z primárních témat dopravní skupiny je mýto - smlouva s firmou Kapsch vyprší v roce 2016, řešit se bude i zpoplatnění komunikací 1. či 2. třídy. 

Priority v oblasti zemědělství projednával Jaroslav Faltýnek (ANO) s někdejším eurokomisařem Vladimírem Špidlou. „Naše programové věci jsou v podstatě téměř totožné,“ uvedl Faltýnek. „Shodli jsme se na tom, že chceme dál podporovat české zemědělce, že chceme vrátit České republice potravinovou soběstačnost,“ dodal.

V oblastech zahraniční a obranné politiky jsou si ČSSD a ANO tak blízko, že už skoro mají hotový návrh eventuálního programového prohlášení. Zdůraznit v něm chtějí větší angažovanost Česka v Evropě a zásadní revizi zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany. 

Experti ČSSD a lidovců se sejdou až příští týden

Kromě daní by mohly být kamenem úrazu případné koalice ČSSD s ANO a lidovci církevní restituce. ČSSD chce zmírnit dopad restitucí na státní rozpočet; o jejich revizi chce jednat se zástupci církví. Sobotka už požádal o schůzku kardinála Dominika Duku a předsedu Ekumenické rady církví Joela Rumla.

Případným změnám nejsou příliš nakloněni lidovci. „Strana lidová dala najevo, že sama nechce být mluvčí církví a že bude nejlepší, když se ta jednání pokusíme vést sami. Pořád si myslím, že naše argumenty jsou silné, musíme se bavit s těmi, kterých se to týká, a ukazuje se, že to nejde odložit,“ prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. 

Zatím se setkávají jen experti ČSSD a ANO, jednání s lidoveckými týmy začnou až příští týden. „Až pokročíme směrem s ANO, vzhledem k velikosti jejich klubu a vzhledem k tomu, že bez ANO žádnou koalici nejsme schopni udělat, tak samozřejmě si myslím, že bude pokračovat i diskuze s lidovci v těch zbývajících panelech,“ vysvětlil Chovanec.