Sněmovní výbor navrhl pozastavit činnost 58 stranám, 5 chce zrušit

Praha - Parlamentní strany měly loňské výroční finanční zprávy v pořádku. Úplné dokumenty předložilo celkem 84 uskupení, uvedl dnes sněmovní kontrolní výbor. Navrhl pozastavit činnost 58 stranám, jejichž zprávy byly neúplné, nebo je nedodaly vůbec. Dalších pět seskupení by mělo být zrušeno. Doporučení výboru pro vládu musí ještě potvrdit sněmovna. Vláda pak pozastavení či rozpuštění politických stran navrhuje; verdikt vynese Nejvyšší správní soud.

Ke stranám a hnutím navrženým výborem k pozastavení činnosti patří podle usnesení Demokratická strana zelených, Humanistická strana, 4 VIZE, Vlastenecká strana a Jihočeši 2012, ke kterým se hlásí poslanec Michal Doktor, který byl do sněmovny zvolený za ODS. Stejně jako dalších 43 stran výroční finanční zprávu nepředložily. Neúplné zprávy dodalo deset uskupení; také pro ně výbor žádá pozastavení činnosti.

Zrušení výbor chce pro pět seskupení, která už mají pozastavenu činnosti a loňskou zprávu nepředložily.

S přebytkem loni hospodařily podle zpráv ODS, ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) i Věci veřejné. Ve ztrátě skončila KSČM. Její rozpočet výrazně zatížilo vyrovnání s firmou za odstoupení od smlouvy na prodej stranického sídla v centru metropole. Úplné zprávy dodaly i další parlamentní strany - KDU-ČSL a Severočeši.cz.