Služební zákon se zatím nejvíc projevil na stabilizaci státní správy, říká „superúředník“ Postránecký

Nahrávám video

Zákon o státní službě je účinný dva roky, rok se jede naplno. Mezi deklarovanými cíli zákona bylo dosažení kvalitní, stabilní, efektivní, profesionální a transparentní služby. Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého se největšího posunu dosáhlo ve stabilizaci státní správy. Kvalita je pak podle něj dlouhodobou záležitostí. Postránecký byl hostem pořadu 90' ČT24.

Prostor pro komplexnější hodnocení zákona o státní službě bude, až naběhne i poslední fáze. Postránecký upozorňuje, že účinnost zákona je rozfázována tak, že poslední etapa, kdy například dochází k výběrovým řízením na posty ředitelů a vedoucích odborů, skončí v polovině letošního roku.

„Z deklarovaných cílů se nejvíce postoupilo při stabilizaci státní správy. Po té organizační, personální stránce už nedochází k tak častým změnám, jako tomu bylo před účinností služebního zákona,“ uvedl Postránecký.

Kvalitu označuje za dlouhodobou záležitost. „Nicméně podmínky jsou vytvořeny, tlak na státní úředníky vede k tomu, že musí věnovat více pozornosti plnění svých úkolů,“ řekl náměstek. 

Někteří úředníci bez požadovaného vzdělání mohou získat výjimku

Sám zákon ale nezůstává strnulý. Poslanci nyní pustili do dalšího čtení výjimku pro úředníky na nižších pozicích, kteří nemají požadované středoškolské vzdělání. Na jeho doplnění mají dostat pět let. Studovat by ale nemuseli ti státní zaměstnanci, kterým je přes padesát let a jako úředníci působí už víc než dvě dekády. Finální hlasování čeká poslance v únoru.

Šance na schválení je podle předsedy ústavně-právního poslaneckého výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) poměrně vysoká. „Debata ve sněmovně byla věcná, což neplatí o všech zákonech a jsem rád, že se nám povedlo se zabývat návrhy v souladu se zdravým rozumem, a ne formalisticky nebo z politického pohledu,“ prohlásil.

Pokud by byli nekvalitními úředníky, v minulosti by se to ukázalo a na úřadech by nyní nepracovali.
Josef Postránecký
náměstek ministra vnitra pro státní službu

Podle Postráneckého je v pracovním poměru 550 zaměstnanců, kteří zatím nesplňují potřebné podmínky zákona o státní službě. „Jsou soustředěni zejména na územních úřadech státní správy – Česká správa sociální zabezpečení, katastrální úřady nebo finanční úřady,“ upřesnil. Je přitom těžké konkretizovat, kolika by se výjimka týkala. „Faktem je, že většina z nich je ve věku nad padesát let,“ dodal.

„Teď má většina z nich praxi, která čítá skutečně i třicet let a nahrazuje absenci středoškolského vzdělání,“ řekl. „Pokud by byli nekvalitními úředníky, v minulosti by se to ukázalo a na úřadech by nyní nepracovali,“ doplnil.

Podle Tejce současná kvalita vzdělání mnohdy neodpovídá kvalitě v minulosti. „Může se stát, že dnešní vysokoškolák z pofidérní soukromé školy má možná daleko méně znalostí než člověk, který byť nemá maturitu, studoval před dvaceti pěti či třiceti lety,“ vysvětlil.

Řada úředníků by navíc podle Tejce byla nucena absolvovat školu, která vůbec nesouvisí s jejich oborem. „Měli by sice formálně dosažené vzdělání, nicméně čtyři roky by trávili studiem, místo aby se věnovali práci, za kterou jsou placeni,“ uvedl.

„Nepřistoupili jsme na to, aby všichni měli tuto výjimku, ale minimální věk těch, kteří výjimku dostanou, bude padesát let a jejich praxe v oboru musí být nejméně dvacet let. Je to věc, která neublíží ani státní správě ani její kvalitě, a musíme si uvědomit, že dnes při nízké nezaměstnanosti není vždy jednoduché najít kvalifikované zaměstnance,“ prohlásil Tejc.

Zákon o státní službě má zajistit odpolitizování státní správy

Zákon o státní službě nastavuje právní poměry státních zaměstnanců vykonávajících státní službu. Řídí taky jejich tabulkové odměňování. Důležitou funkcí služebního zákona je i odpolitizování státní správy. Nově zvolený politik už nemůže jen tak odvolat úředníka jmenovaného předchozí vládou na základě jiné politické příslušnosti. Zákon má přispět i k vyšší profesionalizaci státní správy.

Nad všemi státními úředníky stojí takzvaný superúředník. Formálně se jedná o náměstka pro státní službu, který je přímo podřízen ministrovi vnitra. Náměstek má zajistit zkvalitnění a stabilizaci státní správy. Vybírá ho vláda a jmenuje premiér. Funkční období superúředníka je šestileté a není možné ho opakovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministři poprvé po vládním volnu jednají, zabývat se mají suchem

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývat se mají mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).
01:34Aktualizovánopřed 3 mminutami

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý.
10:03Aktualizovánopřed 15 mminutami

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou tedy pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Vyjádření firem zatím není známé.
před 34 mminutami

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 1 hhodinou

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 3 hhodinami

VideoV Česku je nedostatek krytů. Alternativou mohou být garáže i sklepy

V Česku je nedostatek bezpečnostních krytů. Aktuálně jich hasiči evidují jen přes patnáct set. V případě ohoržení by jejich kapacita vystačila jen pro zlomek obyvatel. Praha proto začne vyhledávat vhodné prostory pro takzvané improvizované úkryty, tedy bezpečná místa, kde by lidé přečkali jen nezbytně nutnou dobu. Typově jde například o podzemní chodby, sklepy, nebo podzemní parkoviště. S vytipováním budou pomáhat hasiči i univerzity. Zároveň ale vznikají i nové kryty, které staví soukromé firmy.
před 4 hhodinami

Obstrukce nejsou v dějinách tuzemských parlamentů nic nového

Pomalu se blíží opět schůze sněmovny, 25. srpna by měla projednat prezidentem vetovaný zákon, který mění rozpočtová pravidla. Už teď někteří poslanci počítají s dlouhou debatou a koalice mluví o opozičních obstrukcích. Ještě před rokem byli v opačných rolích. Jak ukázal sněmovní archiv, za první republiky byly spory politiků mnohem bouřlivější.
před 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.