Šincl navrhne výboru disciplinární řízení s Babišem

Sociální demokrat Ladislav Šincl nenechává spor s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem usnout. Českému rozhlasu řekl, že příští týden navrhne mandátovému a imunitnímu výboru Sněmovny, aby zahájil s Babišem disciplinární řízení.

Podat výboru návrh doporučil Šinclovi poslanecký klub sociální demokracie. „Na základě dalších výstupů pana vicepremiéra Andreje Babiše, pokračování jeho lživých útoků na mou osobu, zejména v Právu v sobotu a na Novinkách.cz, jsem se rozhodl návrh na disciplinární řízení na pana vicepremiéra podat,“ uvedl Šincl pro Český rozhlas. Babiš v sobotním rozhovoru pro Právo mimo jiné zopakoval, že je Šincl zlobbovaný a že lže. Trvá na tom, že se nemá za co omlouvat.

Roztržka se rozhořela poté, co Šincl ve sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den jeho i jeho rodinu obvinil z korupce. Měl přitom vycházet ze složky nadepsané poslancovým jménem. ČSSD na to označila Babišovo chování k Šinclovi za metody připomínající praxi StB. To Babiš rezolutně odmítl s tím, že si jenom vytáhl informace z médií. Podle něj šlo třeba o Týdeník Havířovska, Haló noviny nebo Mladou frontu DNES.

Spor obou politiků řešila i koaliční rada, která se shodla na tom, že by si ho měli vyjasnit Babiš se Šinclem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i dalších vládních politiků nejde o koaliční spor, ale o otázku fungování demokracie a pověst ministra financí. Babiš řekl, že se s poslancem sejde, trvá ale na tom, že se mu omlouvat nebude. Šincl uvedl, že se s Babišem scházet nechce.