Se Zemanem je spokojeno 57 procent lidí

58 minut
OVM: Kraje hodnotí návštěvy Zemana kladně, chtějí víc peněz na zdravotnictví i řidiče
Zdroj: ČT24

S působením Miloše Zemana v úřadu prezidenta republiky je spokojeno 57 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Hejtmani si jeho návštěvy v regionech pochvalují.

O tom, že je Zeman prezidentem všech občanů, je přesvědčeno 52 procent lidí. Pokud jde o jeho závazek sjednocovat společnost, 43 procent lidí se domnívá, že je v tom Zeman úspěšný. Ještě méně lidí si myslí, že Zemanovy postoje směrem k Rusku jsou správné, s tím souhlasí 41 procent dotazovaných. Naopak jeho vstupování do legislativního procesu považuje za přiměřené 58 procent lidí.

Trendy Česka
Zdroj: ČT24/Kantar TNS

Pozitivněji Zemana hodnotí lidé v Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak v Praze má více kritiků. „Ale také vidíme určitý podíl spokojených u hnutí ANO a SPD,“ řekla spoluautorka výzkumu Martina Hájková.

Trendy Česka
Zdroj: ČT24/Kantar TNS

Miloš Zeman k přesvědčování občanů využívá také cesty po krajích. Ty ale platí kraje a na pohoštění pro prezidenta a jeho doprovod vydaly zhruba 15 milionů korun, spočítal to server idnes.cz (v původní verzi zprávy jsme nesprávně uvedli, že vyčíslené náklady se pohybovaly kolem 50 milionů korun za loňský rok).

Podle hejtmanů to ale není problém. „Lidé si váží toho, že k nim prezident přijede. Dokazují to stovky lidí na náměstích, které tam nikdo nesvážel. Pokud k nám přijede, budu ho vítat jako prezidenta, ne jako kandidáta prezidentských voleb,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Zeman totiž už v březnu oznámil, že nepovede kampaň za své znovuzvolení. Podle kritiků ale kampaň vede – na účet rozpočtu krajů.

Náklady na cesty Miloše Zemana (rok 2016)
Zdroj: ČT24/iDNES.cz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) pochybení odmítá. „Že Zeman jezdí častěji než předtím Václav Klaus, to je důsledek přímé volby, za kterou my nemůžeme. Klaus byl taky pohoštěn, taky měl plná náměstí,“ ohradil se Netolický.

Podle karlovarské hejtmanky a předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) jsou návštěvy prezidenta u hejtmanů užitečné. „Pro mě byla čest přivítat prezidenta v kraji. A Miloš Zeman později podpořil kraje, když jsme po vládě žádali peníze na platy řidičů,“ zdůraznila.

Podle ní náklady na zvýšení platů řidičů dosáhnou 840 milionů korun. Vláda ale pro kraje vyčlenila 420 milionů s tím, že do 30. dubna mají Úřadu vlády dodat přesné vyčíslení nákladů na zvýšení platů. Na základě materiálů pak o formě uvolnění a rozdělení financí rozhodne vláda.

Částka 840 milionů korun je ale podle hejtmana Netolického nadhodnocená. Podle něj některé kraje platy řidičů zvyšovali nad rámec rozhodnutí vlády. Zároveň se s Vildumetzovou shodl, že chybné bylo vůbec nařízení vlády o zvýšení platů řidičů z konce loňského roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 8 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Soud uložil Švachulovi z kauzy Stoka trest sedm let a osm měsíců vězení

Krajský soud v Brně schválil dohodu bývalého místostarosty brněnské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO), obžalovaného v korupční kauze Stoka. Švachula si v dohodě o vině a trestu vyjednal se státním zástupcem trest sedm let a osm měsíců vězení, také propadnutí části majetku za miliony korun, sdělil žalobce Petr Šereda. Další z obžalovaných podnikatel Lubomír Smolka a bývalý vedoucí technik správy Petr Kosmák dostali podmínku a peněžitý trest. Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi soud uložil trest pět let vězení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...