Roste počet opařených dětí. Jak tomu předcházet a jak správně poskytnout pomoc

Nahrávám video

Kvůli protikoronavirovým restrikcím lidé tráví mnohem více času doma. To se negativně projevilo v počtu případů opařených dětí, jedná se především o batolata. Stačí jen chvíle nepozornosti. Jak takovým úrazům předcházet a jak správně poskytnout první pomoc, radí odborníci na webových stránkách Sedmdesát stupňů.

„Uvařila jsem si ráno kafe, vedle jsem připravila malému mléko, otočila jsem se, abych mu ho podala, a najednou koukám a on byl politý kafem, čerstvě uvařeným,“ popisuje nepříjemný zážitek Eva Burešová, maminka dvouletého Šimona. 

Je to jen jeden z mnoha případů, které se v době pandemie teď množí. Šimon měl ještě štěstí, už druhý den po opaření si v nemocnici mohl jít hrát. O patro výš ale leží děti, které potřebují intenzivní péči. Jen za poslední týden přibylo tolik úrazů, že se na popáleninové klinice Vinohradské nemocnice zaplnila všechna oddělení.

„Mají kontinuální léčbu bolesti, plus monitoraci základních funkcí, pravidelné převazy na operačních sálech, eventuálně chirurgické zákroky jako kožní transplantace,“ popisuje přednosta kliniky Robert Zajíček.

Prevence

Podle Zajíčka jde přitom udělat jen malé změny, aby se takovým případům zamezilo. „Když vaříte, vařte na zadní plotýnce. Když si dáváte čaj na stůl, dejte ho co nejdál. Pokud máte ubrus, tak ho vůbec nemějte anebo ho zafixujte tak, aby nešel strhnout,“ radí.  

Když se už nehoda stane, rodiče pak v panice chybují i při první pomoci. Popálené místo by neměli ničím mazat ani strhávat puchýře. Chladit vodou anebo namočenou čistou látkou lékaři doporučují – ne ale celé tělo. Dítě totiž může prochladnout, a to komplikuje další léčbu.

Jak zjistit závažnost popálenin

K určení závažnosti popáleniny pak stačí poměřit zasažené místo s rukou dospělého. „Jestli ta plocha, kterou má dítě opařenou, nepřesahuje plochu jeho ruky. Pokud přesahuje, tak je dobré zavolat záchranku,“ říká Robert Zajíček. I menší popáleniny by ale měl vždy ošetřit lékař. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ústavní soud po předběžném opatření čelil vulgarismům i výhrůžkám

Ústavní soud (ÚS) čelil po vydání předběžného opatření, které otevřelo prezidentu Petru Pavlovi cestu na summit NATO v Ankaře, silné vlně negativních reakcí, včetně vulgarismů a výhrůžek. Například na facebooku kvůli tomu omezil možnost komentování některých příspěvků, sdělila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
před 4 mminutami

ŽivěPoslanci interpelují premiéra

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím při písemných interpelacích se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračují v ústních interpelacích na premiéra.
09:01Aktualizovánopřed 7 mminutami

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 35 mminutami

Vojáci při převozu dronů na Ukrajinu nespáchali trestný čin, píší Seznam Zprávy

Čeští vojáci, kteří při služební cestě na Ukrajinu převáželi také drony ze sbírky Drony Nemesis, podle kriminalistů nespáchali trestný čin. Vojenská policie tak uzavřela případ po více než roce. Armáda vojákům ještě může udělit kázeňský postih, píší Seznam Zprávy.
10:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře.
03:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel si vykládá ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Vyčítá mu i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO).
11:45Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
před 2 hhodinami

Svrab je letos na vzestupu. Provází ho silné svědění

Případů svrabu je letos už více než 7100, o čtyřicet procent víc než loni za první pololetí. Z krajů zachytili hygienici nejvíc nemocných v Moravskoslezském (16 procenta případů), ve Středočeském (11,5 procenta) a v Jihomoravském kraji (10,8 procenta), informovala na síti X Hygienická služba, což je profil spravovaný ministerstvem zdravotnictví. Svrab je kožní onemocnění, projevující se intenzivním svěděním celého těla, které se zhoršuje v teple a v noci, a červenými pupínky.
před 3 hhodinami

Evropský pohled