Reportéři ČT: Milionáři se přou o pozemky ve Špindlerově Mlýně, omezilo to lyžování na Hromovce

Nahrávám video
Reportéři ČT: Spor o pozemky na Hromovce
Zdroj: ČT24

Ve Špindlerově Mlýně se rozhořel spor o pozemky na oblíbené sjezdovce Hromovka. Ta zůstala po celou zimní sezonu zčásti uzavřená. Na pozadí sporu v hodnotě desítek milionů korun stojí podnikatelé jako Roman Janoušek, Jaromír Soukup či Petr Šťovíček. Pozemky přitom původně vlastnil stát. Ten se jich zbavil za necelé dva miliony korun. Pro Reportéry ČT natáčeli Jana Neumannová a Ondřej Golis.

Nejnavštěvovanější české horské středisko letos přišlo o jedno ze svých největších lákadel. Večerní lyžování na Hromovce, kterou lyžaři nemohli naplno využít. „Nastal totiž spor o pozemky. Majitelé se postupně střídají – v jednu chvíli to byl Petr Šťovíček, pak Jaromír Soukup – a požadují po provozovatelích sjezdovky poměrně vysokou částku, okolo sedmdesáti milionů korun,“ přibližuje spoluautorka reportáže Neumannová.

„Hromovka je jedna z nejlepších sjezdovek na večerní lyžování u nás. Každoročně ho na ní provozujeme, vyjma letošního roku. Právě dojezd na sjezdovce a to osvětlení jsme nemohli využít,“ uvedl René Hroneš, ředitel společnosti Melida, která má v pronájmu lyžařský areál. 

Z obchodování se státními pozemky těží Šťovíček

Pozemky dříve patřily státu, ten se jich však zbavil za necelé dva miliony. A to obvyklým scénářem. „Lidé, kteří nedostali pozemky, a měly jim být vydány v restituci, požádají o náhrady a navalí se na ně řada spekulantů. Pomohou jim získat tyto parcely z pozemkového úřadu a následně s nimi spekulují,“ popisuje Neumannová.

Aktérem v tomto procesu je mimo jiné bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček. „Velmi často obchoduje s pozemky, které původně patřily státu a byly vydány restituentům. Následně dostává poměrně vysoké částky pro své firmy a různými způsoby tlačí subjekty, aby mu vysoké částky za pozemky zaplatily,“ dodává reportérka Neumannová.

O lukrativní horskou lokalitu mají zájem vlivní čeští podnikatelé. „Sjezdovky ve Špindlerově Mlýně představují byznysové zlaté vejce. Svatý Petr, Medvědín nebo Hromovka jsou nejznámější sjezdovky u nás. Společnost Melida je má pronajaté na desítky let dopředu. Hromovku ale letos nemohla naplno využít,“ říká starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura.

„Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička jsou lidé, kteří provozují sjezdovky ve Špindlerově Mlýně. Potřebují pozemky, o kterých mluvíme. Do hry se nám dostává také mediální podnikatel Jaromír Soukup, což je člověk, který v tomto příběhu dané pozemky koupil. Je to poměrně zamotaný příběh, v němž se tito hráči střetávají o pozemky v hodnotě mnoha desítek milionů korun,“ dodává Neumannová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči likvidují více lesních požárů, vzplály v Českém Švýcarsku i u Liberce

Hasiči v sobotu zasahují v Rynarticích, části obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko, u požáru lesa. Hoří plocha odhadem o velikosti deseti hektarů. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, s hašením z výšky pomohou dva vrtulníky, informoval po 15. hodině mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. Lesní požár hasiči likvidují také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku a u Kryštofova údolí na Liberecku.
14:59Aktualizovánopřed 32 mminutami

Politické spektrum: Švýcarská demokracie, VÝZVA 2025, Klub angažovaných nestraníků

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 2. května přijali Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie), Karolína Kubisková (VÝZVA 2025) a František Laudát (Klub angažovaných nestraníků). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 1 hhodinou

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
12:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Landovský bude vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči NATO, oznámil Babiš

Bývalý velvyslanec Česka při Severoatlantické alianci Jakub Landovský se stane vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Alianci, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním diskuzním pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova. Od jmenování Landovského si slibuje naplnění cílů vůči NATO, tedy vydávat na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).
12:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoVirtuální výcvik vojáků i robotičtí hlídači. Experti z ČVUT představili novinky

Roboti jako hlídači míst důležitých pro fungování státu nebo virtuální realita jako cvičiště pro vojáky. Špičkové bezpečnostní technologie jsou klíčovou součástí moderní obrany. To nejnovější z tuzemské vědy představili experti z ČVUT. Roboty lze podle vedoucího laboratoře výpočetní robotiky Jana Faigla z ČVUT nasadit všude tam, kam nechceme vysílat lidi. Samotná fyzická schránka není to hlavní – vědci pracují na mozku, tedy softwaru, který stroje pohání. Podle Faigla je důležité, aby se robot dokázal venku pohybovat bez dostupnosti satelitní navigace. To mu může umožnit řada senzorů.
před 6 hhodinami

VideoČeši mění plány na dovolenou. Častěji volí tuzemsko nebo evropské destinace

Obavy o bezpečnost a možné rušení letů mění dovolenkové plány části Čechů. Někteří se rozhodli strávit volno v tuzemsku, jiní dávají přednost bližším evropským destinacím, například Itálii, Chorvatsku, Řecku nebo Španělsku. Větší zájem očekává i Baťův kanál, kde se turistům nově otevírá možnost doplout až do Hodonína. Přestože zdražují pohonné hmoty, ceny lodních lístků ani pronájmů se zatím zvyšovat nemají.
před 7 hhodinami

Šéfové městských policií se bojí odlivu strážníků do jiných sborů. Kvůli platům

Nástupní plat padesát tisíc korun slibuje vláda ve svém programovém prohlášení policistům, celníkům, hasičům, vojákům i příslušníkům vězeňské služby. Šéfové městských policií se ale bojí, že kvůli tomu přijdou o své lidi a budou mít problém s náborem. Peněz jim totiž mohou nabídnout výrazně méně. Svaz obecních a městských policií připravil návrh nového zákona o obecní policii a teď bude čekat na připomínky – třeba ministerstva vnitra. Radnic, které chtějí městskou policii, přitom přibývá.
před 9 hhodinami

Velartovi museli o Černobylu mlčet, doporučovali alespoň sprchu a sušené mléko

Čtrnáct řádků, šedesát šest slov – tolik věnovala československá média oznámení o jaderné katastrofě v Černobylu. Rudé právo vydalo první zmínku o havárii v úterý 29. dubna 1986, až tři dny po incidentu. Už od pondělí se nicméně díky zprávám ze zahraničí mezi lidmi objevovaly informace o uniklé radiaci a nebezpečí. V komplikované situaci byli čeští odborníci – tušili nebezpečí, mluvit o něm ale nesměli.
před 9 hhodinami
Načítání...