Ptačí chřipka je už v sedmi krajích. Další ohnisko se potvrdilo na Uherskohradišťsku

Dvanácté ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v dosud nezasaženém regionu, v chovu v Osvětimanech ve Zlínském kraji. O víkendu tam veterináři utratili čtyři sta kusů drůbeže. Ohniska v chovech jsou tak v sedmi krajích, tedy v každém druhém.

Ohnisko ve Zlínském kraji je druhé, které není v malochovu. „Chovatel nahlásil úhyn dvanácti ptáků z celkového počtu přes čtyři sta kusů. Šlo o slepice, husy, kachny a krůty,“ uvedl k osvětimanskému ohnisku mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Laboratoř následně potvrdila subtyp chřipky H5N8. Veterináři vytyčí v okolí ohniska pásma, kde budou platit zpřísněné podmínky pro chovatele.

„Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ dodal mluvčí Státní veterinární správy.

Zasažená je už polovina krajů

Ohniska v chovech jsou nyní v sedmi krajích, kromě Zlínského také ve Středočeském, Moravskoslezském, Jihočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině. U volně žijících ptáků se choroba potvrdila také v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji a v Praze. Nově také u dvou labutí na Chomoutovském jezeře u Olomouce a u jedné labutě v Hynkově u Olomouce.

V minulém týdnu se pak vyskytla ve Zlínském kraji u labutě u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. Podle Vorlíčka se nově také potvrdila u uhynulé labutě, která byla nalezena na Stříbrném jezeře u Opavy.

Agrární komora dříve upozornila na to, že chovatelé v českých komerčních chovech dodržují vysoké standardy biologické bezpečnosti. Počet ohnisek chřipky v českých malochovech podle její mluvčí Barbory Pánkové narůstá, což na komerční chovy ekonomicky významně dopadá.

Veterináři doporučují držet drůběž v uzavřených prostorech

Veterináři doporučují drobným chovatelům drůbeže, aby ji drželi v uzavřených prostorech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky. „Zároveň vyzýváme občany, aby v případě nálezu uhynulých volně žijících ptáků v této oblasti ptáky nesbírali, ale informovali o této skutečnosti místně příslušnou krajskou veterinární správu,“ uvedl už dříve ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V České republice se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Muselo se tehdy utratit 98 tisíc ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro čtyřicet ohnisek nákazy.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. Podle tajemnice Agrární komory Gabriely Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.