Prezidentovi důvěřuje více lidí než vládě, na starosty ale nemá

Praha – Prezident republiky zůstává pro občany nejdůvěryhodnější institucí v celostátní politice. Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd sice důvěra v něj v květnu velmi mírně klesla, stále je však vyšší než důvěra ve vládu či parlamentní komory. Více než hlavě státu naopak lidé věří starostům a obecním zastupitelům.

Důvěra v prezidenta republiky se po propadu na sklonku minulého roku pohybuje v posledních měsících mírně nad 45 procenty. Podle výzkumu CVVM mu v květnu důvěřovalo 46 procent občanů, tedy o procentní bod méně než v dubnu. Lidé, kteří prezidentovi nedůvěřují, naopak o procentní bod přibylo na 52 procent. „Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci, lidé, kteří se politicky zařazují na levici a levý střed, a příznivci ČSSD a KSČM,“ uvedli autoři výzkumu.

Prezidentovi ovšem důvěřuje nepatrně více lidí než vládě s 44 procenty. Jsou mezi nimi zaměstnanci a lidé s dobrou životní úrovní, nikoli však voliči opozičních pravicových stran či KSČM.

Nejvyšší důvěře občanů se však netěší celostátní politické instituce, nýbrž obecní. Nejvíce totiž lidé věří starostům a obecním zastupitelstvům. Důvěra v ně je 62procentní, v posledních měsících sice pozvolna klesá, je ale stále vyšší než před podzimními volbami.

Celkově spokojeno s politickou situací v Česku je 21 procent lidí, které CVVM oslovilo. Po dvou měsících se poměr přehoupl nad dvacet procent, nejde však o výrazný růst. O tři procentní body na 45 procent naopak stoupl i počet lidí, kteří s politickou situací spokojeni nejsou.