V předvolebním duelu debatovali Zdeněk Hřib a Vít Rakušan

63 minut
Předvolební duel: Zdeněk Hřib a Vít Rakušan
Zdroj: ČT24

Česká televize před volbami nabízí předvolební duely představitelů osmi uskupení s nejvyšším volebním potenciálem. Do třetího duelu moderovaného Martinem Řezníčkem pozvala zástupce subjektů, které v zářijovém průzkumu měly třetí a čtvrtý nejvyšší potenciál. Pozvání přijali Zdeněk Hřib (Piráti) a Vít Rakušan (STAN).

Během první části debaty oba lídři reagovali na slova premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž je SPOLU jediná reálná síla schopná porazit hnutí ANO.

Podle Rakušana se však hraje o „101 hlasů pro potenciální koalici demokratických stran“ a nedává smysl si „krást voliče“. „Pokud budeme hrát o to, jestli tam budou sedět dva nebo tři poslanci ODS místo Starostů, určitě to udělá radost těm poslancům, ale v celkovém výsledku to nepřinese nic. (...) Hrajeme o 20 procent nerozhodnutých voličů,“ uvedl.

Hřib prohlásil, že „ve skutečnosti nemáme žádný většinový volební systém“ a vítězem je ten, komu se „podaří sestavit koalici“. „Chtěl bych vyzvat lidi, aby naopak volili srdcem, to, co oni uznají za vhodné, ty, kteří podle nich mají nejlepší program a nejlépe jim zlepší život,“ uvedl.

Moderátor upozornil na podobnost v programech mezi STAN a Piráty. Rakušan se nechtěl srovnávat a zopakoval, že by lidé měli volit „demokraty“. Podle Rakušana jsou Starostové praktičtější. „V našem genotypu není to, že přijedeme, zakřičíme, předvedeme nějakou show a pak odplujeme, když se vyskytne nějaký problém. My jsme zvyklí na palubě zůstat,“ sdělil s tím, že STAN má „liberální městské jádro“, ale je také „stranou českého venkova“.

Podle Hřiba jsou Piráti jediná parlamentní strana bez korupce, což podle něj „určitě i nadále zůstane“. „V europarlamentu jsme byli jedinou stranou z těch demokratických, která měla problém s chat control (...) Jsme jedinou stranou, která má konkrétní plán, jak řešit problém s povolenkami ETS 2,“ sdělil.

Zmínil také boj proti dezinformacím. Exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) byl podle něj jediný, který podnikl reálné kroky, když „zasekl financování pro dezinformační weby“. Podle Rakušana byl Bartoš „jedním z mála parťáků“, který chápal důležitost boje proti dezinformacím, ale dodal, že „nás bylo víc“. Hřib připustil, že Rakušan boj proti dezinformacím prosazoval, ale že to „ODS blokovala“.

Kauza Dozimetr

V pondělí začne soud v kauze Dozimetr. Hřib prohlásil, že se to v kampani využívat nechystají. „Shodneme se, že policejní útvar pro odhalování korupce odvedl velice dobrou práci, to je jediné, co bych k tomu dodal,“ prohlásil. 

Rakušan nemá obavu, že se Dozimetr stane součástí předvolebního boje. Žije s ním prý už tři roky. „My jsme udělali všechno pro to, abychom se z aféry jednoho našeho obviněného člena poučili,“ tvrdí. Když „Piráti říkají, že jim kauza Dozimetr spadla z nebe“, je to podle Rakušana stejně „nepochopitelná strategie“ jako zmíněné výroky Fialy.

„Nejde mi stále na rozum, proč říkáte, že to byla ve vašem případě záležitost jednoho muže, kterého jste se zbavili,“ oponoval Hřib a zmínil další rezignace. „Pan Polčák musel na nějaký čas skončit ve straně a on tvrdí, že šifrovaný telefon vám dal na vaši žádost,“ sdělil.

Rakušan Hřiba poprosil, aby „nepoužíval věty, že dostal nějaký mobil od Redla a podobně“. „Tohle, co děláme, přinese radost jenom Babišovi. Soud tady je, politickou odpovědnost jsme vyvodili, hnutí jsme očistili,“ sdělil Rakušan.

Moderátor připomněl Rakušanova slova, že se na něj prý chystá údajně kompromitující nahrávka. Podle Rakušana jde o přepis schůzky mezi nejužším vedením STAN z jara 2022 ohledně toho, co je „může čekat“. Z toho, co viděl, jde prý o „neautentický přepis“ a strach z nahrávky nemá. „Je to normální hovor, kde vyjevuji jisté naštvání vůči svým nejbližším spolupracovníkům,“ prohlásil.

Daně i digitalizace

Debata se stočila také k digitalizaci stavebního řízení, kterou měl na starost ve vládě Bartoš. Hřib připustil, že se „staly chyby“. „Příště je nutné více třeba akcentovat projektové řízení, je nutné, aby tam byla přechodová období,“ prohlásil. Není podle něj ale fér říkat, že systém vůbec nefunguje, vyřizují se prý tisíce žádostí týdně.

Rakušan prý „nechce do nikoho kopat“, jako problém však vidí nedostatek komunikace před náběhem příslušných systémů. Zmínil také problém s projektovým řízením. „Pojďme se podívat dopředu, jak udělat digitální stavební řízení rychlé a spolehlivé,“ vyzval Rakušan.

Podle Hřiba není problém uzavřít koalici se STAN, problém je však v „plnění slibů“. Starostové by podle Rakušana do vlády s Piráty „stoprocentně“ šli.

Oba lídři se vyjádřili také k daním. Piráti chtějí podle Hřiba snížit daně „pro 90 procent lidí“. „Jsou tam samozřejmě úspory, které jsou dané například tím, že se nebudou strkat vybrané daně formou dotací fosilním oligarchům a agrobaronům,“ říká Hřib. Plánuje prý také snižování daní z příjmu u nízkopříjmových obyvatel.

STAN chce podle Rakušana „spravedlivě“ rozdělit daňovou zátěž. „Pokud nízkopříjmovým skutečně dovolíme převést část slevy na poplatníka do bonusu, tak jim můžeme ročně vrátit až 3840 korun,“ říká Rakušan. U nejvýše příjmových lidí si prý dokáže představit zvýšení daňové progrese.

Hřib by to „podepsal“, problém ale vidí v tom, jak se ve sněmovně reálně hlasuje. „(Ministr financí) Stanjura navrhl ve sněmovně, že se odpustí daně miliardářům z prodejů firem, když bude zisk větší než 40 milionů korun. Hlasovali pro to všechny demokratické strany kromě Pirátů,“ uvedl. Hřib v tom nevidí spravedlivý systém.

„V téhle chvíli jsme došli k nějaké koaliční shodě. Potom jsme hlasovali pro pozměněný senátní návrh,“ sdělil Rakušan. Podle něj to neznamená, že v Česku nejsou danění miliardáři. Podle Hřiba však miliardáři „ušetří“.

Politici se také vyjádřili k tomu, jak by řešili schodek rozpočtu. Podle Hřiba existuje prostor na „zdanění spekulantů s byty“. „Mělo by se urychleně přijmout euro, zlevní nám to obsluhu státního dluhu,“ sdělil. Zmínil také otázku korupce a hospodářské kriminality.

Rakušan říká, že je třeba se podívat na příjmovou stránku rozpočtu. „Změnit a udělat spravedlivějším daňový systém, nemusí ještě znamenat, že zatížíme lidi jako takové,“ uvedl s tím, že státní rozpočet bude při výdajích na zbrojení potřeba „jednoznačně posílit“.

Zahraniční politika

Lídři se také vyjádřili k mezinárodní politice a bezpečnosti. Podle Hřiba by Piráti nepodpořili vládu, která by omezila podporu Ukrajině. Podle Rakušana mají Starostové jasný hodnotový postoj. Zvládnutí uprchlické vlny prý považuje za manažerský úspěch vlády a všech lidí, že byli ochotni pomoci.

Na otázku, jaký typ sabotáže či projevu hybridní války by měl být důvodem pro aktivaci článku 5 Severoatlantické smlouvy, Rakušan odpověděl, že „nesmíme váhat“, pokud by došlo k „jakémukoliv aktivnímu útoku“. Hřib poznamenal, že článek 5 se aktivuje v momentě, když o to požádají spojenci. Tehdy jim „musíme přijít na pomoc“.

Rakušan odpovídal i na otázku, která se týkala protestu Slovenska proti jeho účasti jako ministra vnitra na tamní protivládní demonstraci. Rakušan tvrdí, že tam byl jako soukromá osoba. „Když tam nemluvím na pódiu a stojím v davu a bavím se s lidmi, tak mohu,“ sdělil. Pozvali ho prý „přátelé ze Slovenska“. 

Hřib dříve uvedl, že v Evropské unii chce zrušit právo veta, aby „nás nemohl vydírat Fico nebo Orbán“. „My chceme zrušit právo veta v zahraničně politických otázkách, v některých dalších může zůstat,“ sdělil s tím, že potřebujeme být „mnohem akceschopnější“ a „není možné se nechat vydírat ruskou pátou kolonou“. 

Na závěr se politici vyjádřili i k izraelsko-palestinské válce, respektive uznání státu Palestina některými západními zeměmi. Rakušan si v tuto chvíli „neumí asi úplně představit“ uznání ze strany Česka. Izrael má podle něj právo na obranu, je ale „potřeba nahlas říct, že dopouštět humanitární katastrofu a blokovat humanitární pomoc není správné“. 

Hřib je prý zmatený z vyjádření z ministerstva zahraničí, které má zároveň na webu informaci o zdejším velvyslanectví státu Palestina. „Myslím, že my jsme Palestinu už uznali,“ uvedl s tím, že „důležité je vymezení hranic“.

Na závěr debaty dostali oba hosté příležitost položit si navzájem dvě otázky:

4 minuty
Zdeněk Hřib a Vít Rakušan si navzájem pokládali otázky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

D1 je po desítkách let kompletní. Otevírá se poslední úsek u Přerova

Po letech plánování, sporů a stavebních komplikací otevře Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek v poledne poslední chybějící část dálnice D1. Úsek mezi Říkovicemi a Přerovem je dlouhý 10,1 kilometru. Oproti původnímu plánu se jej podařilo zprovoznit o téměř tři měsíce dříve. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla jde o významnou událost pro celou tuzemskou dálniční síť i veřejnost. Přínos tohoto úseku D1 pro střední Moravu považuje za zásadní.
před 22 mminutami

Unijní lídři se shodli na závěrech summitu. Kromě části o Ukrajině

Prezidenti a premiéři zemí EU se v Bruselu shodli na závěrech summitu Evropské rady kromě části o Ukrajině, o jejímž financování na příští dva roky se ve čtvrtek večer stále rokovalo a výsledek zůstával nejasný. Na summitu během dne promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO), který o reparační půjčce pro Kyjev jednal s maďarským a slovenským protějškem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
před 9 hhodinami

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
před 9 hhodinami

Vystrčil v adventním poselství vyzval k budování důvěry

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v předvánočním projevu ve čtvrtek vyzval k budování důvěry jako základu fungujícího společenství. Podle něj je k tomu potřeba slušně vedený dialog, vzájemné naslouchání si a ochota dohodnout se. Podle Vystrčila je společenství bez důvěry odsouzeno k chudobě, rozpadu či nesvobodě.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomínal společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé). Turek potvrdil, že na Hrad v pondělí půjde.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...