V předvolebním duelu debatovali Róbert Šlachta a Petr Macinka

Nahrávám video

Česká televize před volbami nabízí předvolební duely představitelů osmi uskupení s nejvyšším volebním potenciálem. Do prvního duelu moderovaného Martinem Řezníčkem pozvala zástupce subjektů, které v zářijovém průzkumu měly sedmý a osmý nejvyšší potenciál. Pozvání přijali Róbert Šlachta (Přísaha) a Petr Macinka (Motoristé sobě).

Předvolební duel začal aktuálním tématem, a to samotnými volbami, proč se subjekty rozešly, nebo jak se od sebe liší.

Šlachta si myslí, že tyto volby budou zejména o ekonomice, bezpečnosti a velkých kauzách, jako jsou ta bitcoinová a Dozimetr.  

Macinka se domnívá, že nadcházející volby jsou hlavně o tom, jaká bude vládní alternativa po odchodu vlády Petra Fialy (ODS). Zda bude kabinet levicový s komunisty, nebo pravicový s Motoristy, dodal.

Politický rozchod

Moderátor připomněl, že ještě do evropských voleb šly subjekty společně, zeptal se proto, co stálo za jejich rozchodem. 

„Těžko říct. Myslím si, že koalice do evropských voleb byla dobrá. Byly to jiné volby. Byly to volby o evropských tématech, zatímco volby národní jsou opravdu o vládě a jsou o ideovém přístupu k široké správě státních agend tak, jak by je chtěla politická strana vykonávat,“ uvedl Macinka.

Moderátor v této souvislosti upozornil, že ze strany Róberta Šlachty padl na adresu Motoristů výraz „podraz“. „To, co tady Petr říkal, není úplně tak, jak to bylo. Já si hodně zakládám na podání ruky, a když to podání ruky je, tak věřím tomu, že by to v politice mělo být, a myslím si, že kdyby to bylo, tak z toho marasmu, který tady máme, bychom se možná dostali někam jinam,“ poznamenal předseda Přísahy.

Macinka s ním ale nesouhlasí. „Já myslím, že když mluvíš o podané ruce, tak mně říkal Filip Turek na podzim, tedy ještě předtím, než my jsme měli náš první kongres, kdy jsi mu před svědky v evropském parlamentu říkal, že raději budeš mít dvě procenta sám než osm procent s Macinkou. Já myslím, že ty postoje byly trošku jinak,“ reagoval šéf Motoristů. 

Podle Šlachty spolupráce nedopadla z toho důvodu, že se Macinka začal obklopovat lidmi, kteří jsou pro jeho hnutí neakceptovatelní. Jako příklad uvedl zpěváka Otu Klempíře nebo bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. „Dělali jsme spolu tři měsíce evropskou kampaň a já jsem nikdy neslyšel jméno Vesecká,“ poznamenal Šlachta. 

Macinka odvětil, že Veseckou považuje za „nezpochybnitelnou autoritu na poli justice“. „Někdo ji může mít rád, někdo nemusí. Je to bývalá nejvyšší státní zástupkyně, která určitě v této agendě leccos udělala,“ reagoval.

Rozdíly

Oba předsedové odpovídali také na otázku, v čem se jejich subjekty liší.

„Já myslím, že každý z nás má expertizu trochu v něčem jiném. Přísaha je víceméně bezpečnostní hnutí, zatímco my se snažíme profilovat Motoristy jako novou, čerstvou konzervativně pravicovou politickou stranu, která je ideově vyprofilovaná a má nějaký pohled na svět,“ sdělil Macinka. 

Podle Šlachty je to u Přísahy trochu opačně. „Pokud se některému z občanů rozbije kohoutek, tak Přísaha je tady na to, aby to opravila a byla pro občany ta správná. My nemáme ideologii. Možná ti lidé – jsou to praktici, kteří prošli politikou, už v politice fungovali, jsou to odborníci a ty nabízíme oproti ideologicky uchopenému hnutí Motoristů a v tom je ten zásadní rozdíl,“ domnívá se Šlachta.

Macinka neví, jestli volič očekává od svého voleného zástupce v dolní komoře parlamentu, že mu bude opravovat kohoutky. „Spíš očekává, že opraváři stát nebude příliš vstupovat do života, zaplevelovat mu jeho pracovní povinnosti,“ podotkl. Šlachta dodal, že opravář kohoutků znamená to, že je Přísaha občanovi blízko.

Jak zlevnit život

V další části duelu diskutující debatovali o zdražování, vysokých cenách potravin nebo o rozpočtu.

„Byly to čtyři dlouhé roky, čtyři roky zdražování, inflace, narůstající byrokracie, čtyři roky, kdy vláda mlčky přihlížela rozvratu české ekonomiky a trestala produktivní lidi i důchodce a u toho projídala budoucnost obřím zadlužováním, takže Motoristé tohle chtějí otočit. Zastavit dluhy, zjednodušit život podnikatelům, odmítnout emisní daně a ubránit levnou energii z jádra a také z uhlí. Vrátit zdravý rozum do zemědělství, aby potraviny nebyly drahé, to je náš recept na lepší život,“ prohlásil Macinka.

Šlachta si myslí, že za čtyři roky jsou v Česku kauzy, které občany okrádají o finance. „Přísaha je jediná, která dokáže peníze občanům zachránit. Přicházíme s ekonomickým programem, přicházíme s věcmi, které mají pomoci občanům, na které vláda zapomněla,“ uvedl.

Přísaha například prosazuje nulovou DPH na základní potraviny a slibuje si od toho pokles cen potravin. „Bavíme se o základních potravinách, vždycky tam musí být dvě cenovky před a po, které ukazují, kolik to bylo bez DPH,“ vysvětlil Šlachta, jak by chtěl zajistit, že ke zlevnění opravdu dojde.

Vysoké ceny potravin podle Macinky nevznikají na polích nebo v mlékárnách, ale na pokladnách supermarketů. „Tam je třeba se dívat, chceme trochu posílit pravomoci antimonopolního úřadu, má často svázané ruce,“ míní. Určitě je podle něj potřeba se podívat i na náklady, jaké mají výrobci a zemědělci.  

Šlachta se taky domnívá, že antimonopolní úřad má být ten aktivní, a nečekat na podněty. I on prosazuje, aby úřad měl možnost účinněji trestat prohřešky.

Přísaha i Motoristé si stěžují na vysoké ceny energií. Přísaha tvrdí, že vykoupí sto procent ČEZu. Šlachta řekl, že jde o to jednat s minoritními vlastníky. Kolik by to stálo, ale neřekl. 

„Umíme si představit, že společnost ČEZ bude dále obchodována na burze a ta minorita bude v nestátním držení, na druhou stranu, aby mohlo dojít k nějakému zefektivnění trhu s elektřinou, tak navrhujeme za tohoto stavu zřízení nějakého státního distributora,“ uvedl Macinka.

Moderátor také vzpomenul, že Motoristé říkají, že prosadí nižší ceny paliv. „Kdo by nechtěl nižší ceny paliv? Na druhou stranu je to velmi zásadní příjem do státního rozpočtu, ale nedokážu si úplně představit, že bychom ho krátili,“ poznamenal předseda Přísahy.

Macinka vysvětlil, že by to určitě bylo snížením spotřební daně na benzin a naftu. „Což by znamenalo výpadek, ale na druhou stranu by to rozvolnilo trh. Lidem by klesly náklady a podpořilo by to podnikání, výpadek by nebyl dramatický,“ tvrdí.

Jak ozdravit veřejné finance

Politici se také zabývali rozpočtem. Moderátor duelu poznamenal, že Přísaha slibuje vyrovnaný rozpočet do pěti let, Motoristé dokonce do čtyř. Podle návrhu resortu financí na příští rok má stát hospodařit se schodkem 286 miliard korun.

„Na provozu státu určitě neušetříme. Chtěli bychom rovnou daň. Dokud se nezačne řešit daňová otázka, tak nejsme schopni 280 miliard ušetřit,“ míní Šlachta. Přísaha navrhuje 17procentní rovnou daň jak pro právnické, fyzické osoby, tak i DPH. Dále zmínil také například globální daň pro nadnárodní firmy. 

Motoristé si podle Macinky myslí, že největším ohrožením české budoucnosti je právě obří zadlužení. Ve svém programu mají, že nebudou zvyšovat daně. „A proto říkáme: je potřeba se podívat na výdajovou stránku, kde stát utrácí zbytečně moc,“ řekl Macinka s tím, že Motoristé mají plán, jak k vyrovnanému rozpočtu dojít, například velkými škrty v dotacích nebo propouštěním státních zaměstnanců a elektronizací státní správy.

Zahraniční politika a obrana

Debatující řešili i otázky zahraniční politiky. 

„Patříme na Západ, ne na Východ. Česká republika je svrchovanou zemí Evropské unie, ale ta má mít své limity v tom, co nám smí a nesmí vnucovat. Zároveň naše místo je v NATO, které musí zůstat klíčovou obrannou Aliancí celého západního světa, protože jakákoliv jiná organizace obrany našeho regionu podle nás představuje pro Českou republiku hrozbu, že bude zatažena do nějaké války,“ sdělil Macinka.

Šlachta v této souvislosti uvedl, že v dnešní době a situaci nemůžeme připouštět a zpochybňovat členství v Evropské unii ani v NATO. „Na druhou stranu jsme velcí kritici fungování Evropské unie, protože tam, kde měla pomáhat, tak Evropa úplně nepomáhá a spíše řeší věci, které nejsou v národních zájmech.“ Nedovede si představit, že v současné době budeme zpochybňovat členství.

Pět procent výdajů HDP na obranu je podle Macinky mimo možnosti tuzemské ekonomiky. „Máme docela velký problém ufinancovat i ta dvě,“ řekl a dodal, že obranné výdaje Motoristé nezpochybňují, ale je důležité se podívat i na to, kam peníze jdou.

„Samozřejmě víme, v jaké je naše ekonomika kondici,“ reagoval na plánované pětiprocentní výdaje Šlachta. Důležité podle něj je v této souvislosti zapojení českých firem a hlídání zakázek. 

Politici diskutovali rovněž o české muniční iniciativě pro Ukrajinu. Šlachta míní, že by ji měly převzít velké státy. Macinka řekl, že dokud plnohodnotná ruská invaze na Ukrajině bude trvat, Motoristé nejsou proti tomu, aby muniční iniciativa pokračovala.

Na otázku, zda by se měli čeští vojáci podílet na mírové misi na Ukrajině, Macinka sdělil, že se mu to úplně nelíbí. „Ale nemám na to příliš tvrdý názor, je to o jednáních. Nevylučuju, ale je to složitější věc,“ dodal. 

Šlachta si vzhledem k vyjádřením ruského vládce Vladimira Putina o tom, že zahraniční vojáci na Ukrajině by byli „legitimním cílem“ invazní armády, nedovede představit, že by Česko teď na Ukrajinu vojáky vyslalo. Prosazuje spíše jednoznačnou podporu ukrajinské armádě.

Na závěr debaty dostali oba hosté příležitost položit si navzájem dvě otázky:

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kroje a lidové tradice ovládly centrum Brna

Centrum Brna zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských částí, společně si v odpoledním slunečním žáru na náměstí Svobody zatančili Moravskou besedu. Završili tak několikaletou snahu o obnovu krojů a lidových tradic Brna i přičleněných obcí, od Bosonoh po Žabovřesky. Stovky lidí všech generací v krojích slavily i v Domažlicích, kde se koná 72. ročník třídenních Chodských slavností, jednoho z nejstarších národopisných festivalů v Česku.
před 2 hhodinami

Měřicí stanice v Česku hlásí opět teplotní rekordy

Kvůli tropickým teplotám platí pro sobotu i neděli výstraha před ohrožením zdraví pro téměř celé Česko. Hrozí přehřátí a dehydratace, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teploty mohou podle předpovědi vystoupat až na 36 stupňů Celsia a v neděli na 37 stupňů. Na některých místech už během odpoledne padaly teplotní rekordy. Dále také platí pro celou zemi výstraha před rizikem vzniku požárů. Změnu má přinést až přelom tohoto a příštího týdne, kdy se čekají deště a ochlazení.
11:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli suchu bude ovoce menší a poškozené, hlásí pěstitelé

Některé ovocné plody budou kvůli suchu menší, mohou mít také popálené slupky, týká se to hlavně jablek a hrušek, uvedl předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík. Podle unie poškození snižuje kvalitu ovoce a nejvíce trpí sady na jižní Moravě. Úrodě škodí i hmyz, který v normálních podmínkách ovocnářům naopak pomáhá.
před 11 hhodinami

Pardubice, Olomouc nebo Brno. Některá města řeší nárůst černých skládek

Některá krajská města letos zaznamenala výrazný nárůst černých skládek. Více případů v prvních sedmi měsících letošního roku evidovaly třeba Pardubice, Olomouc, Brno nebo Zlín. Nejčastěji policisté nacházejí černé skládky při obchůzkách, s pomocí kamerového systému nebo díky oznámením od občanů. V řadě krajských měst se ale naopak počet černých skládek snížil. Česká televize to zjistila od zástupců městské policie.
před 12 hhodinami

VideoPojišťovny by mohly nově hradit další výkony pro pacienty s nemocemi ledvin či cukrovkou

Z veřejného zdravotního pojištění by se mělo od příštího roku nově hradit například laboratorní vyšetření pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin či takzvaná tenotomie, která může pomoci lidem s cukrovkou. Počítá s tím vyhláška ministerstva zdravotnictví, která prošla připomínkovým řízením. Na seznam přidává desítky nových zákroků či vyšetření a vyřazuje ty zastaralé či neefektivní.
před 13 hhodinami

ANO chce v Senátu posílit, pro sněmovní opozici je klíčové tam udržet většinu

Kandidáti do Senátu postupně začínají s kampaní, o 27 křesel usiluje přes 150 uchazečů. Hnutí ANO chce v horní komoře výrazně posílit a usnadnit tak přijímání koaličních zákonů. Pro sněmovní opozici je klíčové udržet v horní komoře většinu. Senát označují za potřebnou protiváhu dolní komory.
před 14 hhodinami

VideoFarmářům chybí voda i krmivo pro dobytek, někteří snižují stavy

Někteří farmáři se kvůli suchu potýkají s nedostatkem vody a krmení pro dobytek. Podobné problémy řeší velká část Evropy – krmiva je proto na trhu méně a jeho cena roste. Hospodářům, jako je Jiří Kunc, hrozí, že budou muset stavy dobytka postupně snižovat. Už dnes má ve stáji o dvacet kusů méně, aby zvířata uživil. Krávy navíc nemají co spásat a zimní zásoby krmení jim teď hospodář dát nemůže.
před 23 hhodinami

VideoRozsáhlé požáry se mohou opakovat každoročně, obává se Legner z hasičského sboru

Minimálně poslední čtyři roky nám ukazují, že požáry takového výkonu a rozlohy se stávají běžnou součástí našeho života, uvedl k rozsáhlému požáru u chorvatského Omiše Martin Legner z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Obává se, že se nás to v Evropě bude týkat každoročně a budeme se muset naučit s tím žít a bojovat proti tomu. V Interview ČT24 řekl moderátorovi Jiřímu Václavkovi, že k příčinám těchto požárů řadí hlavně klimatické podmínky, skladbu lesa a také větry, „které neskutečným způsobem urychlují frontu požáru a ovlivňuji i jeho výkon“. Na vině bývá i to, že lidé často podceňují základní pravidla typu nerozdělávat oheň poblíž lesa či nevyjíždět například čtyřkolkami na pole, protože výfuky jsou schopny zapálit sušinu. V pořadu mluvil též o tréninku pilotů ve shozu vody, roli vrtulníků či o spolupráci v Evropě. Zmínil také, jak požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 posunul „hasičské myšlení“.
včera v 19:54

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.