Pražský okruh se neotevřel, zato začala nová uzavírka na D1

Praha – Do konce dubna chtělo Ředitelství silnic a dálnic otevřít jižní část Pražského okruhu. Teď už je jasné, že se to nepodařilo, zpožďuje se stavba mezi Jesenicí a dálnicí D1. Novým termínem je letošní září. Zatím však silničáři připravili na okraji Prahy pro řidiče jinou „lahůdku“ – omezení provozu na dálnici D1. Ode dneška bude operativně uzavírán jeden ze tří jízdních pruhů mezi místem, kde se staví křižovatka D1 s okruhem, a Mirošovicemi. Omezení se má dotknout především směru do metropole. Ve středovém pásu se budou měnit komunikační kabely, obnovy se dočkají také meteostanice, kamery nebo sčítače vozidel. Stavbaři se chystají rovněž zbudovat 11 portálů pro proměnné tabule.

„Kvůli těmto okolnostem není možné do doby zprovoznění jižní části pražského okruhu zachovat za každé situace provoz v tomto úseku dálnice D1 vždy ve třech pruzích jedním směrem,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Řidiči se tak budou setkávat s částečnými uzavírkami až do přelomu srpna a září, na kdy je plánováno zprovoznění jižní části okruhu.

Reportáž Petra Sojky (zdroj: ČT24)

Okruh se nezavděčí všem

Kdo se dostane přes omezení na dálnici D1 do Prahy, ale chtěl by pokračovat na Plzeň nebo třeba Kladno, měl dnes již cestovat po vnějším okruhu. Protože ho silničáři nestihli dostavět, musí řidiči jezdit tak, jako vždy – buď přetrpět nekonečné kolony na Jižní spojce a v Barrandovské ulici, nebo jet po silnicích II. třídy, které kopírují trasu jižní části okruhu, přes Jesenici, Dolní Břežany, Zbraslav a Radotín. Ani na této trase se ale nevyhnou zácpám.

„V pracovní den nám během 24 hodin projede přes hlavní ulice K Cementárně a Výpadová 22 tisíc aut,“ upozornil starosta Radotína Karel Hanzlík.

Zatímco obyvatelé Radotína nebo Zbraslavi okruh vítají, protože z těchto předměstí odvede část tranzitní dopravy, některým je masivní stavba trnem v oku. Spokojeni nejsou například v pražské městské části Lochkov, která leží hned vedle nové estakády. „Katastr Lochkova je expresním okruhem protnut a rozdělen na jednu třetinu a zbylé dvě třetiny,“ uvedl starosta Jiří Rendl.

Stavba bude pokračovat dál

I když silničáři skutečně stihnou otevřít okruh v září, práce na jeho stavbě budou pokračovat. Dělníci se přesunou na druhou stranu dálnice D1, odkud má vést jihozápadní část okruhu do Běchovic. Ta má být hotova v roce 2014.

Kdy bude hotova zbývající severní část Pražského okruhu, která má vést z Ruzyně přes Suchdol a Březiněves do Satalic, stále není jasné. Úřady totiž dosud nejsou schopny dohodnout se s obcemi, kudy má vést trasa obchvatu.

Pražský okruh v Lochkově
Zdroj: ČT24