Požadavek Romů? Odstoupení Stehlíkové kvůli situaci v Janově

Litvínov/Praha -  Představitelé Romů z Čech, Moravy a Slezska v čele s místopředsedou Rady vlády pro záležitosti romské komunity a předsedou sdružení Dženo Ivanem Veselým dnes na svém setkání navrhli odvolání ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové. Nelíbí se jim, jak řeší situaci v problematickém litvínovském sídlišti Janov. Podle Stehlíkové ale není cestou hledat chyby jeden u druhého, ale hledat společná pozitivní řešení.

Na sídlišti Janov již delší dobu hoří spory mezi Romy a ostatními občany. V říjnu do ulic vyrazily monitorovací hlídky Ochranných sborů Dělnické strany, které se staly terčem verbálního útoku místních Romů. Strana uspořádala dvě akce, při nichž se radikálové dostali do střetů s policií. Zároveň se však setkali s podporou místních obyvatel. Posledního pochodu na Janov, který skončil bitvou extremistů a policistů, se zúčastnilo asi 600 až 700 radikálů.

Toto shromáždění a pochod Dělnické strany do Janova dnes Romové odsoudili. Vyjádřili také podporu všem slušným Romům z janovského sídliště a odsoudili ty, kteří nedodržují zákony. Zároveň však poukázali na to, že v poslední době se v Litvínově situace nezměnila, žádají proto odvolání Stehlíkové. „Hlavním důvodem je, že za 20 měsíců eskalace problémů v Janově se nic zásadního ke zlepšení situace neudálo,“ řekl Veselý.